Basf A1 25 03 24 Basf m1 25 03 24
Rinka
Žema supirkimo kaina obuolius pūdo laukuose

Kaunas. Puikus obuolių derlius mažai džiugina augintojus, nes perdirbėjai gyventojams už krituolių kilogramą moka 3-4 centus, stambiems augintojams – po 6-7 centus. Pernai obuoliai supirkti po 18-20 centų už kilogramą.

Bendrovės „Ažuožerių sodai“, kuri augina obuolius 200 ha plote,  direktorius Jonas Janišius „Mano ūkiui“ teigė, kad derlius šiemet labai geras, tačiau tai didelio džiaugsmo nekelia.

„Mes sultims panaudosime apie 300-400 tonų, dar apie 3000 tonų parduosime sulčių koncentratui gaminti. Didžiąją dalį obuolių turime parduoti, tačiau šiemet labai žema supirkimo kaina. AB „MV GROUP Production“ (buvęs „Anykščių vynas“) moka tik 7 centus už kilogramą. Pernai mokėjo po 18-20 centų. Obuolius parduodame žemiau savikainos, bet neturime kitos išeities. Lietuvoje yra tik dvi didelės gamyklos, esame tarp jų kaip tarp žirklių. Tam, kad parduotume ne nuostolingai, turėtume gauti po 15-20 centų už kilogramą“, – teigė J. Janišius

Bioversija m7 2024 03 12

Pasvalio rajone obuolius auginančios bendrovės „Naradava“ direktorius Aloyzas Grygalis „Mano ūkiui“ sakė, kad jam svarbiausia sukaupti nuskintus obuolius saugyklai.

„Joje laikome kelis tūkstančius tonų obuolių. Juos pradėsime realizuoti tada, kai pas visus obuoliai baigsis. Maždaug žiemą juos pradėsime tiekti prekybos centrams“, – teigė bendrovės vadovas.

Anot jo, nukritusius obuolius bendrovė surenka tik tam, kad būtų nuvalytas laukas. „Jei surinktus obuolius parduodame po 6-7 centus už kilogramą, vos užtenka apmokėti darbuotojams už darbą. Į juos daug dėmesio nekreipiu, nes finansiškai nėra skirtumo, ar juos palikti lauke, ar parduoti“, – teigė A. Grygalis.

A. Grygalis teigia, kad daug ritusių obuolių liks nesurinkti, nes parduoti neapsimoka

Žemės ūkio rūmuose vykusio pasitarimo metu Dembavos medelyno vadovė, Verslinių sodų asociacijos „Vaisiai ir uogos“ prezidentė, Vitalija Kuliešienė kalbėjo, kad šiemet vaisių ir uogų derliumi augintojai patenkinti.

„Sausra turėjo įtakos, pavyzdžiui, kai kurių veislių obuoliai šįmet mažesni, kiti sunoko anksčiau nei įprasta, dalį jų praradome, tačiau apskritai derlius yra geras. O štai supirkimo kainos pasiekė dugną. Krituolių kaina rugsėjo 11 d. buvo 5-6 ct/ kg.

Tokia kaina yra žemiau savikainos ribos, todėl kai kurie augintojai obuolių jau net nerenka. Kokios priežastys? Ir didelė pasiūla, ir konkurencija su Lenkijos sodininkais. Prekybos tinklai šiuo metu perka minimaliai. Delikatesinius obuolius lenkai jiems siūlo po 26 ct/kg, todėl konkuruoti su lenkais mums labai sunku, nes mus tenkintų apie 40 ct/kg kaina.

Beje, vasaros pabaigoje ir buvo tokia kaina. Tačiau pastarosiomis savaitėmis Lietuvos rinką užplūdo obuoliai iš Lenkijos ir kainos radikaliai pasikeitė. Kitas niuansas – Lietuva liko viena iš kelių valstybių ES rinkoje, kuri taiko 21 proc. PVM. Lenkijoje jis tesiekia 5 proc. (anksčiau net buvo 3 proc.), prieš metus PVM sumažino ir kaimynai latviai. Mūsų skaičiavimais, visos išlaidos obuolį pateikti pirkėjui, su PVM, siekia net apie 70 proc., o juk dar yra išlaidų trąšoms, augalų apsaugos priemonėms ir kt.“, – teigiama ŽŪR pranešime.

UAB „Luksnėnų sodai“ direktorius, Alytaus rajono žemdirbių asociacijos vadovas Vaidas Stanaitis taip pat kalbėjo, kad šiemet derlius geras, bet nuotaiką gadina žemos kainos.

„Suprantu, kad iš esmės labai daug ką pakeisti neįmanoma, nes derlius geras ne tik Lietuvoje, bet ir kaimyninėje Lenkijoje, kuri daro įtaką visai ES rinkai. Kita vertus, daugelis augintojų Lietuvoje neturi saugyklų, todėl priversti visą derlių tiekti rinkai dabar. Todėl balansuojame ant ribos ar apskritai šiuo metu verta rinkti krituolius. Juk vien už obuolių rinkimą reikia mokėti 3-4 ct/kg, dar išlaidos transportui, o supirkimo kaina krito iki 6-7 ct/kg. Labai tikėtina, kad teks nutraukti obuolių krituolių rinkimą, paliksime pūti.

„Luksnėnų sodai“ palaiko ryšius su stambiausiais prekybos tinklais, tačiau šiuo metu padėtis prasta.  „Maxima“ tinklui esam pardavę tik 7 tonas , o pernai tuo pat metu buvome pardavę apie 35 – 40 t obuolių. Suprantu, kad ir jie negali daugiau supirkti, nes kaip šiuo metu derliaus pasiūla viršija paklausą. Juk ir pirkėjų gerokai mažiau – kai kurie irgi turi sodus kaime ar giminaičius, o obelų šakos lūžta nuo gero derliaus. Tačiau tikimės, kad apie Šv. Kalėdas obuolių kainos turėtų sugrįžti į normalias ribas“, – ŽŪR pasitarime kalbėjo V. Stanaitis.

Jis priminė ir netiesioginius veiksnius, kurie daro įtaką konkurencinei kovai, pavyzdžiui, su obuolių augintojais Lenkijoje.

„Tai – augalų apsaugos priemonių kiekis. Lenkijoje jų registruota gerokai daugiau nei Lietuvoje, taigi kolegos lenkai ūkininkai turi didesnį pasirinkimą, gali pasirinkti efektyvesnes priemones. Paradoksalu, kad į Lietuvą galima įvežti obuolius, kurie buvo auginami naudojant Lietuvoje draudžiamas augalų apsaugos priemones. Tokia padėtis Lietuvos ūkininkams yra labai nepalanki ir taisytina“, – mano jis.

Taip pat skaitykite:

Lenkija išaugina trečdalį Europos obuolių

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos