Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 A1 Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 m1
Rinka
Iš rusiškų kviečių eksporto sulėtėjimo pelnosi JAV

Vilnius. Atrodė, jog šie kalendoriniai metai kviečių rinkoje pasibaigs ramiai, tačiau praėjusi savaitė nustebino, mat kviečių kainos Europos biržoje spėjo šoktelėti į dviejų mėnesių aukštumas.

Kaip ir buvo galima tikėtis, eksporto naujienos tapo pagrindiniu veiksniu, lėmusiu žaliavos kainos pokyčius. Būtent JAV kviečių eksporto rezultatai nustelbė netgi JAV Žemės ūkio departamento (USDA) mėnesio apžvalgą, kuri kviečių kainoms iš esmės buvo nepalanki. Taip pat šioje rinkoje netyla kalbos apie Rusijos kviečių eksporto perspektyvas, kurias kiek pritemdyti gali penktadienį vyksiantis ministro ir eksportuotojų susitikimas.

Skelbiama, jog kviečių kaina Rusijos viduje yra beveik didžiausia per dešimtmetį, todėl didėja eksportinės kainos ne tik Rusijos uostuose, bet ir kitose šalyse. Per savaitę kovo mėnesio kviečių kaina MATIF biržoje didėjo +3,00 Eur/t iki 206,75 Eur/t. Čikagos biržoje kovo mėnesio pristatymo kviečių kaina per savaitę mažėjo -0,2 proc. iki 530,00 USd/bu (194,7 USD/t).

Bioversija 2024 04 15 m7

Praėjusios savaitės pirmoje pusėje visų dėmesys, be abejo, krypo į USDA mėnesio apžvalgą, kurioje didelių staigmenų nebuvo. Ši institucija padidino kviečių atsargų prognozę pasaulyje po sezono nuo 266,7 iki 268,1 mln. tonų, nors rinkos dalyviai tikėjosi, kad prognozė išliks maždaug tokia pati. Tokį prognozės pokytį lėmė „atrastas“ 1 mln. tonų dar praėjusio sezono atsargų Rusijoje. Taip pat nuo 35 iki 36,5 mln. tonų padidinta Rusijos kviečių eksporto prognozė.

Iš esmės, tokia apžvalga kainoms yra šiek tiek nepalanki, nes  jei prognozės bei įžvalgos yra teisingos, tai sudarytų sąlygas Rusijai dar ilgiau dominuoti kviečių prekybos rinkoje. Juo labiau, kad būtent dėl to maždaug po 1 mln. tonų kviečių eksporto prognozė sumažinta JAV ir ES. Taip pat nuo 17,5 iki 17,0 mln. tonų sumažinta kviečių derliaus ir nuo 11,5 iki 10,0 mln. tonų eksporto prognozė Australijoje. Toks eksporto kiekis Australijoje būtų mažiausias nuo 2007 metų sezono, tuo tarpu ES mažesnis eksporto kiekis buvo tik 2011-2012 metų sezone. Tokį eksporto sulėtėjimą lėmė ne tik Rusijos dominavimas, bet ir gerokai prastesni šiųmetiniai derliai.

Nepaisant to, kad USDA prognozuoja didesnį kviečių eksportą iš Rusijos, panašu, jog antra sezono pusė bus visiškai kitokia. Praėjusį pirmadienį Rusijos žemės  ūkio ministerija pranešė, jog nuo sezono pradžios kviečių eksportas sudaro 21,1 mln. tonų ir vis dar yra +17 proc.  spartesnis nei pernai tuo pačiu metu.

Dar prieš mėnesį šis tempas buvo 25-30 proc. didesnis nei pernai, tad panašu, jog kviečių eksporto apimtys iš Rusijos neišvengiamai mažėja ir toliau mažės. Šiandien analogišką informaciją pranešė ir šalies veterinarijos tarnyba, kurios duomenimis yra eksportuota jau 22,7 mln. tonų žaliavos. Tikėtina, jog galutinis eksporto kiekis sezono pabaigoje sudarys apie 35-37 mln. tonų, tad jau dabar akivaizdu, kad antroji sezono pusė bent dvigubai lėtesnė nei pirmoji. Milžiniški eksporto kiekiai ir absoliutus dominavimas tarptautinėje rinkoje lėmė, jog pačios Rusijoj viduje kviečiai yra beveik brangiausi per dešimtmetį.

Tuo tarpu ir eksporto kainos Rusijos uostuose yra bent ketverių metų aukštumose. Akivaizdu, jog rūpesčių dėl pabrangusios žaliavos patiria ir vidaus gamintojai, tad nenuostabu, jog atsiranda politinis spaudimas riboti eksportą.

Anoniminiai šaltiniai pranešė, jog artimiausią penktadienį įvyks Rusijos žemės ūkio ministro ir kviečių eksportuotojų susitikimas. Iš pradžių ministerija šį susitikimą bandė nuslėpti, tačiau pasirodžius gandams teko išleisti oficialų patvirtinimą, kad toks susitikimas įvyks. Beveik niekas neabejoja, kad jo tikslas yra daryti spaudimą kviečių prekiautojams ir sumažinti eksporto apimtis bei tuo pačiu sumažinti žaliavos kainą vietos gamintojams. Tiesa, visus labiausiai domina, ar eksportas natūraliai lėtės dėl senkančių atsargų ir augančios kainos, ar ministerija imsis papildomų priemonių eksporto ribojimui.

Panašu, jog iš šios situacijos dėl Rusijos eksporto sulėtėjimo kol kas labiausiai pelnosi JAV, kurios kviečių eksporto tempai antrą savaitę iš eilės buvo puikūs. Jau prieš savaitę buvo pranešta, jog žaliavos brangimą lėmė kone dvigubai lūkesčius viršiję kviečių eksporto kiekiai iš JAV. Tuo tarpu ketvirtadienį USDA pranešė, apie tai, jog ir vėl per savaitę kviečių eksportas siekė 754 mln. tonų, nors rinkos dalyvių lūkesčių vidurkis buvo ties 650 mln. tonų.

Būtent šis pranešimas ir lėmė, jog kviečių kaina tądien ženkliai didėjo ir Čikagos, ir Paryžiaus biržoje. Analogiškus duomenis praėjusią savaitę paskelbė ir Europos Komisija, pasak kurios, kviečių eksportas iš ES siekia 7,3 mln. tonų, o nuo pernykščio kiekio atsiliekama -23 procentais.

Parengta pagal UAB „Agrochema“ pranešimą

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos