Basf 2024 04 09 A1 Basf 2024 04 09 m1
Rinka
Nauja gamykla tikisi ūkininkus paskatinti auginti pluoštines kanapes

Kėdainiai. Rudenį Kėdainių laisvojoje ekonominėje zonoje (LEZ) planuojama pastatyti pluoštinių kanapių perdirbimo gamyklą. Iki gegužės mėnesio tikimasi pasirašyti tiek tiekimo sutarčių su kanapių augintojais, kad jų kanapėmis užsėtų laukų plotas siektų 1500 ha. Viliamasi, kad artimiausiais metais pluoštinių kanapių laukų Lietuvoje padaugės 2-3 kartus.

„Revoliucijos nepadarysime, bet kanapių auginimą tikrai paskatinsime", - sako bendrovės „Agrosfera", kuri rūpinasi kanapių tiekimu būsimai gamyklai, direktorius Arminas Kildišis. Ši bendrovė teikia kompleksines paslaugas žemdirbiams, rūpinasi trąšų tiekimu, laukų purškimu, derliaus nupjovimu, supirkimu, transportavimu ir t.t. Dabar ji intensyviai pasirašinėja sutartis su ūkininkais dėl kanapių auginimo.  

Ieško kuo arčiau Kėdainių

Bioversija 2024 04 15 m7

„Kasdien sudarome po dvi sutartis. Jau dabar turime sutarčių dėl kanapių auginimo 1000 ha, dar turime pasirašyti sutartis dėl 500 ha. Ir mes patys siūlome ūkininkams pasirašyti sutartis, ir ūkininkai į mus kreipiasi.

Mums produkcijos užteks. Šiuo metu Lietuvoje kanapėmis apsėta apie 2500 ha. Dauguma augintojų užsėja nuo 50 iki 80 ha. Stengiamės susitarti su ūkininkais, kurie augina kanapės kuo arčiau Kėdainių", - sakė A. Kildišis.

Jis pažymėjo, kad bendrovė ūkininkams parduoda sėklą, kuri skirta specialiai pluoštui. „Dabar daug ūkininkų kanapes augina ir pluoštui, ir aliejui. Mums taip netinka. Iš  mūsų siūlomų sėklų kanapės užaugs nedidelės, jų stiebo storis prie žemės sieks 1-2 cm, jas lengva nupjauti. Iš vieno ha gaunama 75 kg kanapių pluošto.

Šios kanapės vėlyvesnės, jas reikia sėti gegužės pradžioje, o derlių nuimti rugpjūčio mėnesį. Turėsime du kombainus, keturis presus, galėsime patys nupjauti kanapes, surišti į ryšulius. Ūkininkams liks tik sėklas pasėti, patręšti", - sakė A. Kildišis.

Statybas pradės balandį

Nauja gamykla bus pajėgi perdirbti tiek kanapių, kiek jų užauga 5000 ha plote. „Artimiausiu metu Lietuvoje tikrai padaugės kanapių augintojų. Prognozuojame, kad bendras kanapėmis apsėtų laukų plotas sieks 7000 ha, nes dalis kanapių auginama sėklai, pašarui, statybiniams priedams", - mano A. Kildišis.

Koncerno „Icor" netiesiogiai valdoma įmonė „Natūralus pluoštas" jau balandį planuoja pradėti statyti kanapių pluošto perdirbimo fabriką. Kovo mėnesį Konkurencijos taryba leido „Icor" įsigyti naujai išleidžiamų „Agrosferos" akcijų, sudarysiančių 60 proc. įstatinio kapitalo, likusi dalis akcijų priklauso bendrovės vadovui A. Kildišiui ir jo verslo partneriams.

„Natūralus pluoštas" gamykloje apdoros iš ūkininkų supirktas tekstilines kanapes. Iš jų paruoštą kanapių pluošto žaliavą kompanija planuoja tiekti vietos ir eksporto rinkoms. Bendrovė ūkininkams tiekia specialiai Lietuvos mokslininkų išvestos sertifikuotos Austa SK pluoštinių kanapių veislės sėklas ir įsipareigoja supirkti jų derlių.

Pluoštinių kanapių perdirbimo gamyklą statys antrinė koncerno „Icor" įmonė, praėjusių metų pabaigoje įsteigta uždaroji akcinė bendrovė „Natūralus pluoštas". Bendras gamyklos plotas sieks 4892 kvadratinius metrus.

Per metus planuojama perdirbti 47,7 tūkst. tonų kanapių šiaudelių. Iš jų bus gaminamas techninis ir popierinis pluoštas. Būsimas fabrikas išsiskirs gamyba be atliekų. Kanapės bus apdorojamos į pluoštą, likusios medžiagos (spaliai ir smulkiosios pluošto dalelės) bus panaudotos skirtingose žemės ūkio ir pramonės šakose.

„Kanapėms prognozuojama gera ateitis. Ateis laikas, kai jis bus plačiai naudojama tekstilėje. Su ta mintimi ir investuojama į gamyklą", - mano A. Kildišis.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos