Rinka
Mėsinių galvijų augintojai patys ieškos rinkų
2013-08-01

Vilnius. Užsidarius vienai pagrindinių kiaulienos ir jautienos rinkų – Rusijai, Lietuvos mėsinių galvijų augintojai jau patiria nuostolių. Jie neketina taikstytis su tarpininkų savivale, supirkėjų diktuojama kaina ir rinkų ieškos patys.

Žemės ūkio ministerijoje surengtas antras pasitarimas dėl mėsos supirkimo kainų. Nors jame konkrečių sprendimų nepriimta, dalyvavusieji džiaugiasi išgirdę vieni kitus. Tačiau dalis taip ir liko nesupratę, kas kaltas, kad užsidarė viena iš pagrindinių mėsos rinkų.

Rusijai atsisakius laikinai iš Lietuvos pirkti šviežią atvėsintą kiaulieną ir jautieną, situacija iš karto pasinaudojo kai kurios Lietuvos perdirbimo įmonės ir pradėjo mažinti žaliavos supirkimo kainas. Nors į Rusiją buvo eksportuojama tik vos 6 proc. nuo visų pardavimų, supirkėjai gyvulių augintojams pranešė, kad mėsos supirkimo kainos bus mažinamos 15-20 proc.

Lytagra 19 03 mobilus 3 paragrafas

Pasitarime dalyvavo ministras Vigilijus Jukna, viceministras Mindaugas Kuklierius, ministerijos specialistai, perdirbimo įmonių „Agrovet", „Biovela", „Krekenavos agrofirma", mėsos perdirbėjų, galvijų augintojų asociacijų bei Žemės ūkio rūmų atstovai.

„Konkrečių sprendimų šiandien nepriimta. Aptarėme situaciją, paanalizavome kitų šalių, tarp jų ir kaimyninių, patirtį. Yra tik dvi supirkimo sistemos: pagal gyvąjį svorį arba pagal skerdenos kokybę. Kuris naudingesnis gamintojams ir vartotojams, šiandien nebuvo atsakyta. Tik diskutavome", - „Mano ūkiui“ sakė ministras Vigilijus Jukna.

„Išgirdome vieni kitus. Kadangi ministerija gyvulininkystę pasirinko prioritetine šaka, manau, kompetencijos ribose imsis priemonių, kad ateityje panašios situacijos nepasikartotų", - įsitikinęs Lietuvos mėsinių galvijų augintojų ir gerintojų asociacijos pirmininko pavaduotojas, Nikolajus Dubnikovas, pats auginantis mėsinius galvijus.

Pasak ministro, aptarta galimybė per ateinantį finansinį periodą (2014-2020 m.) ieškoti paramos būdų skerdenų ir mėsos kokybės gerinimui. „Sutarėme dar kartą grįžti prie šios temos", - teigė ministras.

„Nesvarbu, kieno kaltė, kad Rusijos rinka užsidarė, tačiau padarinius labiausiai jaučia ūkininkai, auginantys mėsinius galvijus, nes krinta mėsos supirkimo kaina, o perdirbėjai savo pelno maržą, manau, vis dėlto sugebės išlaikyti, - įsitikinęs N. Dubnikovas.  - Mums, ūkininkams, - tai pamoka ateičiai. Vienintelis išsigelbėjimas - patiems ieškoti rinkų, labiau kooperuotis".

Pasak jo, kainos - privatus perdirbėjų reikalas, Žemės ūkio ministerija joms įtakos daryti negali. „Tačiau ši valdžios institucija (Žemės ūkio ministerija – red.), atsižvelgdama į susidariusią situaciją, galėtų aktyviau viešinti informaciją apie ūkininkų užaugintą produkciją, skatinti kooperuotis, ieškoti naujų rinkų. Tai jau būtų konkreti pagalba, kurios mes labai laukiame", - sakė N. Dubnikovas.

Antrajame pasitarime dar kartą grįžta prie klausimo, kokį supirkimo būdą naudingiausia rinktis. „Vertinimas pagal skerdeną - progresyvesnis ir naudingesnis gyvulininkystės šakai, nes skatina geresnės produkcijos auginimą. Apčiuopiamą naudą pajunta ir ūkininkas, nes supirkėjas už kokybišką produkciją gali mokėti didesnę kainą. Manau, kad bus ieškoma mechanizmo, skatinančio ūkininkus rintis šį mėsos supirkimo būdą", - sakė N. Dubnikovas.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką manote apie klimato atšilimą?
Orai