Rinka
Lietuviški kviečiai bus eksportuojami į Kiniją
2019-04-11

Vilnius. Rytoj bus pasirašytas susitarimas su Kinija, kuris leis Lietuvai pradėti eksportuoti kviečius į šią valstybę.

Žemės ūkio ministras Giedrius Surplys ir Kinijos Muitinės Generalinės administracijos vadovas Ni Yuefengas (Ni Juefengas) penktadienį Dubrovnike pasirašys Ketinimų protokolą, lietuviškiems kviečiams atversiantį kelią į Kinijos rinką, pranešė ministerija. Lietuvos verslininkai sako, kad tai mūsų šalies augintojams ir supirkėjams atvers dar neregėtas galimybes.

Anot ŽŪM, pasiūlyti aukštos kokybės kviečius Kinijai pasirengusios 26 Lietuvos įmonės. Pernai spalį Kinijos muitinės atstovai lankėsi grūdus auginančiose bendrovėse Kėdainiuose, Radviliškyje ir Šiauliuose, taip pat įmonėse, kurios superka, saugo ir ruošia grūdus eksportu, jūrų krovos kompanijose „Klasco“ ir „Bega“ bei SGS laboratorijose Klaipėdoje.

Delavalis 04.01

„Agrokoncerno grūdai“ direktorius Karolis Šimas teigia, kad ši sutartis grūdų eksportuotojams labai svarbi. „Šios rinkos atidarymas Lietuvai labai reikšmingas. Patekti į Kiniją nėra lengva. Dėl šio pasiekimo dirbome 4-5 metus. Kinijos rinka yra begalinė, ji viena gali supirkti visus Lietuvoje užauginamus grūdus. Mes tikimės, kad kviečiai tik pradžia. Viliamės, kad paskui pavyks susitarti ir dėl miežių, rapsų bei žirnių importo. Gero derliaus metais turime šių kultūrų perviršį Lietuvoje“, – sakė K. Šimas.

Jis akcentavo, kad Lietuva, pradėjusi eksportuoti kviečius į Kiniją, taptų tik trečiąja ES šalimi, kuri tokia teisę. „Iki šiol kviečius Kinija importavo tik iš dviejų ES šalių – Prancūzijos ir Danijos. Vokietija taip pat derasi dėl šios galimybės su kinais“, – sakė K. Šimas.

Jo teigimu, Lietuva turi labai geras logistikos sąlygas gabenti grūdus į Kiniją. „Daugumai mūsų ūkininkų gabenti grūdus iki jūrų uosto reikia tik 100-200 kilometrų. Pasauliniu mastu tai yra labai mažas atstumas, o tai iš karto suteikia pranašumą skaičiuojant kaštus. Be to, Lietuva turi didžiulius laivus gabenti grūdams. Pati kelionė iki Kinijos jūromis ir vandenynais užtrunka apie mėnesį“, – pažymėjo K. Šimas.

Pagrindiniai kviečių tiekėjai Kinijai yra Kanada, Australija, JAV. Pastaraisiais metais į šią šalį nemažai eksportuoja ir Ukraina. Dėl politinių priežasčių pastaruoju metu tapo komplikuotas importas iš JAV ir Kanados, o tai gali tapti dar viena galimybė Lietuvai. K. Šimas svarsto, kad galbūt jau šių metų derlių pavyk eksportuoti į Kiniją.

Lietuvos grūdų augintojų asociacijos (LGAA) direktorius Ignas Jankauskas taip pat sveikina susitarimą su Kinija dėl kviečių eksporto.

„Grūdų augintojai sveikina bet kokią naują alternatyvą. Lietuva yra kviečių eksportuoja, du trečdaliai visų užaugintų kviečių išvežama kitur. Maža tikimybė, kad dėl prekybos su Kinija padidėtų grūdų supirkimo kainos, nes jas reguliuoja pasaulinė paklausa ir pasiūla. Augintojai labai tikisi, kad pavyks susitarti ir dėl kitų kultūrų eksporto į Kiniją“, – teigė I. Jankauskas.

Kinija didžiausius kiekius kviečiu (vidutiniškai apie 10 mln. tonų) importuodavo 1976-1996 metais. Vėliau šie skaičiai sumažėjo. Pastaraisiais metais importuojama po 3,5-4,5 mln. tonų kviečių. Kinijoje pernai suvartota 125 mln. tonų kviečių, o tai yra beveik tiek pat, kaip visoje ES (124 mln.)

Pernai didžiausi kviečių importuotojai buvo Egiptas, Indonezija, Alžyras, Brazilija ir Bangladešas, kartu importavusios 50 mln. tonų kviečių.

Per 2017-2018 metų sezoną pasaulyje užauginta 763 mln. tonų kviečių. JAV Žemės ūkio departamento duomenimis, kviečių eksportas pasaulyje 2018–2019 m. turėtų sudaryti apie 178 mln. t.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(9)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

 • taip taip

  Ūkininko (buožės) veidas - mokesčių mokėtojus, kurių mokesčiai keliauja į ES ir po to pasiekia ūkininką išmokų pavidalu, vadina sutriais, o tuo tarpu grūdus išveža kiniečiams, gauna pelną, ilsisi Ispanijoje ir visiems rodo špygą.

 • keistoka

  gal prieš kokius 3-4 metus įmonė SPRŪSAS sėkmingai krovė kviečius į jūrinius konteinerius ūkininkų sandėliuose ir veždavo į Klaipėdą, na lyg ir į Kiniją jie plaukė. Tai kaip čia dabar tik sutartį pasirašys, nebesuprantu...?????

 • As

  Visa Europa remia ukininkus ir dar zymiai labiau negu mus Lietuvoj. Visi mato tik pajamas, o pamirsta islaidas paskaiciuoti, nervus, bemieges naktis ir t.t. kazkodel visi miestieciai pamirsta apie atsakomybe, neprognozuojamus orus. Pas mus nera grafiko nuo 8 iki 17 val ir uztrenkei durim. Bet uztat yra laisve priimti sprendimus, planuoti ir skaiciuoti

 • PF

  Miesto žmonės nesuvokia kad visai nerement žemdirbių arba patys turėtų pradėti auginti maistą sau arba ant jo paliktų apsoliučiai visą algą ir tada jau galėtų bliaut kaip viskas blogai.

 • kukutis

  Sunku miesto žmogui suprasti kaimo žmogų visada visi sprendžia tik iš nuo girdų o realiai niekas nesupranta kas ir kaip, jeigu taip gerai tiems žemdirbiams yra ko jūs neinate ir ne dirbate tų Lietuvos žemių neinate ne melžiate karvių juk taip ten viskas lengva pinigais lyja tik spėk semti o padejavus, kad blogai tiesiog nebėra kur pinigų dėti, bjaurūs mes Lietuviai kaip jūs norit taip, diskusija be galo kai žmogus į žmogų žiūri kaip į priešą.

 • Liudas

  Miesto sutriai, nustokit viena karta pavydeti, pinigai ES o mokesčių mokėtoju. Pagalvokit kiek ūkininkai pinigu LTU palieka, bet šito lietuviški debilai nemato!!!

 • Persidžiaugimas

  Ūkininkai trina rankom, bet valstybė leidžia išvežti žaliavą. Pvz. Biudžetas sumoka paramas ūkininkui, kad ūkininkas galėtų aprūpinti kiniečius grūdais. O kam to reikia Lietuvos mokesčių mokėtojui? Įmitusius ūkininkus grūdininkus matome keliaujančius atostogauti į Ispaniją, vadovaujančius rajonų taryboms, bet kodėl už tai kad jie įmistų, moka mokesčių mokėtojai?

 • kestas

  nematau jokios naudos vistiek prekyba vyksta per birza

 • ūkininkas

  visai nerodo lietaus, dirvos sparciai sauseja. kaip manot cia jau katastrofa ar dar ne?

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks Jūsų pomėgis laisvalaikiu?
Orai