Rinka
Kylanti pieno supirkimo kaina mažai džiugina žemdirbius
2013-08-30

Vilnius. „Atsargiai gera“ - taip apibūdinama dabartinė situacija pieno sektoriuje. Kylanti pieno supirkimo kaina žemdirbius mažai džiugina - kartu auga ir gamybos sąnaudos: brangsta degalai, trąšos. Kadangi praėjusiais metais pieno supirkimo kainos buvo mažos, šiemet pastebima gerokai kritusi pieno gamyba.

Žemės ūkio ministerijoje posėdžiavusi Pieno taryba, sudaryta iš pieno gamintojų, perdirbėjų, valstybės bei mokslo institucijų ir įstaigų atstovų, aptarė pieno sektoriaus aktualijas.

Kadangi pieno supirkimo kaina pastaruoju metu didėja, aštresnių ginčų ir konfrontacijos posėdyje išvengta. Apžvelgta situacija pieno rinkoje, kalbėta apie kainos nustatymo principus, perskaičiavimo koeficiento keitimą. Diskutuota apie pieno mėginių greitųjų testų platesnį panaudojimą ir pritaikymą. Pabrėžta, kad vis dėlto pirmiausia reikėtų suvienodinti pieno mėginių tyrimo metodus ir jiems naudojamas medžiagas. Dabar taikomi metodai skirtingai reaguoja į skirtingus antibiotikus, netgi pieno sudėtį, gaunami rezultatai skiriasi.

Vienas pagrindinių Pieno taryboje svarstytų klausimų - supirkimo kainos skaičiavimo metodikos pakeitimas. Pasak Žemės ūkio rūmų (ŽŪR) vicepirmininko Broniaus Markausko, Lietuva taiko kitokią metodiką nei dauguma pasaulio šalių.

„Pas mus nustatytas pakankamai mažas bazinių riebalų ir baltymų kiekis. Pieno perdirbėjai motyvuoja, kad tai labai iškraipo statistiką: kaina už natūralų pieną yra visai kitokia, kaip ir perskaičiuojami pieno kiekiai. Perdirbėjai ne pirmą kartą prašo, kad metodika būtų pakeista, baltymų ir riebalų procentas priartintas prie natūralaus. Tačiau kol kas nepavyksta susitarti, nes gamintojai turi karčios patirties - keičiant metodikas, sumažinama ir pieno supirkimo kaina", - tvirtina B. Markauskas.

Jis siūlo pirmiausia susitarti dėl pieno supirkimo kainos formulės. „Žaliavos kainą, susiejus su produktų kaina rinkoje, galėtų paskaičiuoti pieno gamintojas. Jei rinkoje kyla sūrio, pieno miltų, kitų pieno produktų kaina, turėtų kilti ir pieno supirkimo kaina. Tada metodikos neiškraipytų kainos. Kol to nėra, pieno gamintojai labai atsargiai žiūri į siūlomus pakeitimus", - sako ŽŪR vicepirmininkas.

Dabartinė situacija pasaulio pieno sektoriuje Lietuvos pieno gamintojams - viltinga. Paklausa viršija pasiūlą, didžiausia pieno paklausa - Azijos rinkose. Pieno gamyba dėl sausrų labiausiai - apie 14 proc. - sumažėjo Naujoje Zelandijoje, Australijoje (apie 7 proc.), Europoje ir JAV. Tai nulėmė pieno produktų trūkumą rinkoje, todėl jie brangsta. Ne išimtis - ir Lietuvos rinka.

„Gaila mūsų šalies vartotojų, nes jų perkamoji galia nėra didelė, todėl vartojimas, ypač geresnės kokybės ir brangesnių produktų gali mažėti. Kiek ilgai tai tęsis, prognozuoti niekas nedrįsta, tačiau manoma,kad artimiausius du mėnesius situacija neturėtų keistis", - mano B. Markauskas.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką manote apie klimato atšilimą?
Orai