Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 A1 Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 m1
Rinka
Karvių mažėja, bet ne - pieno

Kėdainiai. Prieš kurį laiką pieno ūkių savininkai neslėpė skaudžios tiesos, kad dauguma dirba labai sunkiai ir nuostolingai. Po derybų tarp pieno gamintojų, supirkėjų ir valdžios atstovų šiandien jau matome kiek kitokią situaciją.

Oficialiai skelbiami duomenys rodo, kad per metus pieno supirkimo kaina vidutiniškai kilo nuo maždaug 72 eurais už toną ūkininkams ir šeimos ūkiams iki 107 eurų už toną žemės ūkio bendrovėms ir įmonėms. Pernai balandžio mėnesį pirmoji grupė už vieną toną vidutiniškai gaudavo apie 179 eurus, o šiųmetį balandį kaina siekė 252 eurus už toną. Stambesniems ūkiams per metus kaina pakilo nuo 233 eurų iki 341 euro.

Nors pieno supirkimo tendencijos ūkininkams ir palankios, tačiau statistika negailestinga - karvių per pastaruosius metus Kėdainių rajone registruota 5,9 procentais mažiau. Šių metų gegužės 1 d. kėdainiečiai registravo 7 697 karves. Jų laikytojų skaičius per metus sumažėjo 16 procentų - iki 710.

Bioversija 2024 04 15 m7

Kėdainių rajone labiausiai mažėjo iki 5 karvių laikančių pienininkystės ūkių ir juose laikomų karvių skaičius. Tokių ūkių sumažėjo 16,3 procento iki 619, kuriuose laikoma 1 019 karvių. Ūkių, kuriuose laikoma nuo 6 iki 20 karvių, skaičius sumažėjo net 20 procentų iki 48. Juose laikomos 493 karvės.

Ūkių, kuriuose laikoma nuo 21 iki 100 karvių, per metus sumažėjo 6,3 procento iki 30-ies. O stambiųjų, kuriuose laikoma per 100 karvių, skaičius nepakito - tebėra 13, o juose melžiamos 4 716 karvių.

Nors karvių skaičius kiek ir sumažėjo, tačiau pieno kiekiai, kuriuos Kėdainių krašto ūkininkai parduoda, nekito. „Oficialiais duomenimis, per pirmus tris šių metų mėnesius Kėdainių rajono pieno gamintojai pieno supirkėjams pardavė 15 860 tonų žalio natūralaus riebumo pieno. Toks skaičius rodo, kad kas mėnesį parduota net daugiau negu 5 000 tonų pieno. Dažnas ypač stambesnis ūkis turi labai produktyvių karvių bandą", - sakė Kėdainių r. Žemės ūkio ir aplinkosaugos skyriaus vedėjas Algimantas Žvikas.

Kėdainių rajone didžiausias melžiamų karvių bandas laiko Okainių žemės ūkio bendrovė (1 082 karvės), bendrovė „Aristavos ūkis" (931), Labūnavos žemės ūkio bendrovė (619). Tarp ūkininkų lyderiauja Laima Čepkauskienė (190 karvių), Rolandas Liutkevičius (172), Erlenda Tursienė (127).

Pasak Ažytėnų žemės ūkio bendrovės, kurioje laikoma 212 melžiamų karvių, vadovo Šarūno Šiušės, jų ūkis yra mišrus ir karvių laiko tiek, kiek fermose turi vietos. „To, ką sukūrėme per 20 metų, tikrai neplanuojame išardyti. Net pačiu sunkiausiu laiku, mes savo ūkyje melžiamų karvių nemažinome. Mišrūs ūkiai išlaiko pusiausvyrą ir augalininkystės, ir gyvulininkystės sektoriuose. Juk karves laikome ne tik dėl pieno, bet ir dėl mėšlo, kuriuo tręšiame laukus. Augalininkystė irgi turi nemažai nežinomųjų: darbo ir kaštų reikalauja daug, o derliaus supirkimo kainos nėra pačios palankiausios", - svarsto Š. Šiušė.

Bendrovės vadovas pasidžiaugė, kad pienininkystėje pastaruoju metu matomi pokyčiai: supirkimo kainos kyla, nors dar nepasiekė prieškrizinio lygio. „Pernai už vieną kilogramą pieno gaudavome po 17 centų, o dabar kaina jau siekia 25 centus, nors prieš krizę ji buvo apie 30 centų. Mes pieną parduodame bendrovei „Pieno žvaigždės", nesiblaškome ir tikimės tolimesnio darnaus bendradarbiavimo", - patikino bendrovės vadovas.

Šiaip pienininkystėje, Š. Šiušės nuomone, šviesi perspektyva nusimato tik tada, jei bus vykdomi Vyriausybės planai dėl pieno produktų eksporto. „Kai kalbama apie milijoną melžiamų karvių Lietuvoje, kai šiuo metu jų iš tokio skaičiaus yra gal tik trečdalis, tai akivaizdu, kad pieno ūkiai turės plėstis", - sako patyręs Kėdainių krašto ūkininkas ir Ažytėnų ŽŪB vadovas Šarūnas Šiušė.

Pernaravos seniūnijoje ūkininkaujantis Zigmas Ričkus, prasidėjus pieno krizei, gana drąsiai kalbėjo, kad norėtų atsisakyti melžiamų karvių, tačiau apie šimtą jų laiko iki šiol. „Labai rimtai svarsčiau apie ūkio pieno dalies pardavimą, net pirkėją turėjau, bet sušaukiau darbuotojų susirinkimą ir iš jų išgirdau prašymą viską pasilikti. Sutikau su sąlyga, kad jie dirbs kaip sau. Galiu tik pasakyti, kad tas melžiamas karves pasilikau, nes buvo gaila atleisti septynis darbuotojus, o dabar džiaugiuosi, nes žmonės puikiai tvarkosi. Darbo yra daug, tačiau gera matyti, kad pienininkystė pagaliau nebėra nuostolinga. Mes pieną parduodame bendrovei „Žemaitijos pienas", kuri už kilogramą moka po 25 centus. Sulaukiame pagyrimų, kad mūsų pienas geras, tai atsidėkodamas visada perku tik tos bendrovės pieno gaminius", - linksmai kalbėjo ūkininkas Z. Ričkus.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos