Kailinių žvėrelių auginimo versle truputis pesimizmo netrukdo
2016-02-23

Kaunas/Šiauliai. Po kelerius metus trukusio kilimo, kailinių žvėrelių augintojams vėl ateina sunkmetis - krizė neaplenkė ir jų sektoriaus, aukcionuose kailių kainos krito drastiškai. Bet vienas stambiausių audinių augintojų šalyje Zenonas Dominauskas, išgyvenęs ne vieną krizę, tikisi ir šią įveikti.

Prieš 18 metų iš Danijos atsivežęs pirmąsias 900 audinių patelių, Z. Dominauskas vadinamas pirmuoju kailinių žvėrelių sektoriaus šeimos ūkininku Lietuvoje. Šiuo metu jo ūkyje, individualioje bendrovėje „Paringuvio ūkis" (Šiaulių r.) yra 5 tūkst. patelių, nors geriausiais kailinių žvėrelių augintojų laikais jų augindavo iki 14 tūkst., per metus parduodavo apie 70 tūkst. kailių.

Vienas stambiausių audinių augintojų šalyje Zenonas Dominauskas, išgyvenęs ne vieną krizę, tikisi įveikti ir šią

Pasak Z. Dominausko, geriausiais laikais kailis kainuodavo ir 60, ir 100 eurų, patinų kailio kaina yra siekusi 130-140 eurų. Tuo metu kinai net menkos vertės kailius pirkdavo po 50 eurų. „Dabar „naujojo derliaus" pirmuose aukcionuose kokybiškas patelių kailis tekainuoja 14-21 eurą, gerokai žemiau savikainos. Prastesnių kailių išvis neapsimoka siųsti į aukcionus. Tačiau visi kailiai, nors ir žema kaina, kol kas parduodami 100 proc. Įtariu, kad pirkėjai perka kailius saugojimui, naudodamiesi proga jų įsigyti pigiai", - kalbėjo audinių augintojas.

Nukritus kainai, jis parduoda tik dalį kailių, kitus laiko geresniems laikams. Dalį išsiuntė į Kopenhagos aukcioną, o kitus sudėjo į šaldytuvus. „Jeigu neturėtum kur saugoti kailių, turėtum naikinti fermą", - paaiškino Z. Dominauskas, pridūręs, kad krizės laikotarpiu tenka mažinti ir žvėrelių skaičių.

Praėjusiais metais kailių kainos dar buvo geros, tad kol kas krizė visu smarkumu nepasireiškė. Tačiau šie ir ateinantys metai bus sunkesni. Jeigu krizė užsitęs dvejus metus, dalis augintojų, mano Z. Dominauskas, neišgyvens. „Patyrę žvėrelių augintojai taip įpratę prie krizių, kad jie žino - gerais laikais visada būtina atsidėti atsargų ateičiai, nes krizė vis tiek ateis. Mūsų versle truputis pesimizmo nemaišo, nes pernelyg optimistinis požiūris neleis pasirengti blogesniems laikams", - patirtimi dalijosi ūkininkas.

Audinių augintojai likimo labai nekeikia, nes anksčiau, pamena jie, krizės būdavo dažnesnės, dabar beveik 10 metų viskas tik kilo aukštyn.

Zenonas papildomų pajamų dar gauna iš pašarų gamybos, kurie tiekiami 28 įvairaus dydžio audinių fermoms. Bet jeigu bus blogai visam sektoriui, tai pašarų gamyba neišgelbės, nes jų niekam nereikės. Pastaruoju metu į pašarų ūkį Z. Dominauskas investavo per pusę milijonų eurų - atidarė naują pašarų virtuvę, įsigijo tūkstančių tonų talpos šaldytuvų. Naujuoju BŽŪP laikotarpiu buvo patvirtintas jo ES paramos projektas fryzeriams, kuriuose blokais šaldomi mėsos, žuvies subproduktai, pirkti. Tačiau ES parama sudaro tik visiškai menką dalį visų daug milijonų atsiėjusių Z. Dominausko investicijų.

Norint užauginti kokybišką audinę, būtini geri pašarai ir priežiūra, selekcinis darbas su veisle, kailio išdirbimas. Pirminiame kailio išdirbimo ceche taikoma vis daugiau šiuolaikinių technologijų - Z. Dominauskas į jį yra investavęs apie 600 tūkst. eurų. Be technologijų, norėdamas išlikti rinkos žaidėju, neišsiversi, nes kailių kokybė auga visame pasaulyje.

Iš pradžių veislines pateles Zenonas vežėsi iš Danijos, šiek tiek iš Švedijos, o dabar jau geros veislės žvėrelių pakankamai atvedama ir pačiame ūkyje. „Žiūrime visų veislės reikalavimų, todėl darome griežtą audinių atranką. Jeigu vienus metus nevykdysi žvėrelių atrankos, kitus metus veislė iškart suprastės. O palikus vieną patiną su prastesniu plauku, gausime keliasdešimt palikuonių, kurių kailis bus blogesnės kokybės", - audinių auginimo subtilybes aiškino patyręs augintojas. Žvėrelių selekciją daro ir pats Zigmantas, taip pat atvažiuoja kolegos iš Danijos.

„Mano verslo principas paprastas - audinės yra mano gyvenimo būdas. Pradėjęs jas auginti negalvojau apie pinigus, pelną, nes jeigu pirmiausia galvosi apie tai, o ne apie pačius žvėrelius, tai gero verslo nebus", - tikino ūkininkas.  

Kai kailių kainos geros, žvėrelių auginimo versle, teigia Zenonas, didesnių sunkumų nėra. Tik išmokyti ir išlaikyti gerą darbuotoją nelengva. Reikia metų visam ciklui pamatyti ir perprasti, bet neretai išmokęs prižiūrėti audines jaunas darbuotojas išeina į kitas fermas ar kur kitur laimės ieškoti. Šiuo metu jo fermoje dirba 19 samdomų darbuotojų. Priklausomai nuo žvėrelių skaičiaus, kai kada jų nenuolatiniam darbui samdo ir daugiau. Papildomai žmonės samdomi kailių nudyrimo laikotarpiu.

Dar viena audinių auginimo problema, nesusijusi su krizėmis, bet pridaranti daug nuostolių - aleutinė liga (infekcinė plazmocitozė), kurią sukelia parvovirusas. Augintojai patiria nemažas finansines išlaidas dėl žvėrelių ar visos bandos brokavimo, kasmet atliekamų laboratorinių tyrimų, dezinfekcijos ir kitų ligos kontrolės priemonių. Zenonas dėl šios ligos jau keturis kartus yra išbrokavęs visą fermą.

Nuo aleutinės ligos nėra gydymo ar vakcinos. Ligos profilaktikai svarbu valyti ir dezinfekuoti gardus ir kitas patalpas, priemones, inventorių. Taip pat reikalinga laukinių gyvūnų ir vabzdžių kontrolė, nes jie yra potencialūs ligos pernešėjai.

Šiuo metu su aleutine liga kovoja Danijos ūkininkai - šioje šalyje serga kas penkta ferma ir virusas plinta. O, pavyzdžiui, olandai, anot Z. Dominausko, į šią ligą nebekreipia dėmesio - pas juos serga 100 proc. fermų. Infekcijai būdingi reprodukciniai sutrikimai, palaipsniui mažėjantis svoris, kraujavimas burnos ertmėje ir virškinimo trakte, inkstų funkcijos nepakankamumas bei uremija ir didelis mirtingumas, bet, olandų manymu, tai vis tiek labiau apsimoka, negu brokuoti visą fermą ir vėl iš naujo pirkti žvėrelius. 

Lietuvos žvėrelių augintojų asociacijos narys Z. Dominauskas visada dalijasi audinių auginimo paslaptimis, patirtimi su kitais, ypač pradedančiaisiais augintojais ir sako, kad konkurencijos nebijo: „Tai yra globalus verslas ir jokios konkurencijos vienas kitam mes nesudarysime", - sako jis, praėjusią savaitę apie savo ūkį pasakojęs ir tarptautinėje konferencijoje „Kailinių žvėrelių auginimas: Danijos patirtis Lietuvai".

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kokie Jūsų lūkesčiai?
Orai