Ekonomistai palankiai vertina siūlymą mažinti pieno produktų PVM
2016-04-18

Vilnius. Siekiant paskatinti pieno ir jo produktų vartojimą ir palengvinti pieno krizės pasekmes šalies ūkininkams, siūloma šiuos produktus apmokestinti lengvatiniu 5 proc. pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifu. Ekonomistai sako, jog PVM lengvata kai kuriems produktams ya geriau bei bendro tarifo mažinimas, be to, tai paskatintų mažmeninę prekybą.

Parlamentinio Kaimo reikalų komiteto narys socialdemokratas Bronius Pauža Seime užregistravo atitinkamą PVM įstatymo pataisą.

SEB banko prezidento patarėjas Gitanas Nausėda sako, kad PVM mažinimas atskiriems maisto produktams būtų geriau negu bendro tarifo sumažinimas.

„Tik tada galėtume labai aiškiai sukontroliuoti ir aiškiai pareikalauti iš prekybininkų perkelti mažesnį mokestį į galutinę kainą", - BNS teigė G.Nausėda. Tačiau jis įspėjo ir apie priešingą pavojų

„Vos ne priėmimo (įstatymo pataisos - BNS) dieną reikėtų pradėti kontroliuoti kainas, kad jos nebūtų keliamos dar iki mažesnio tarifo įsigaliojimo. Šis dalykas pavojingas - pakelia kainas, sulaukia mažesnio tarifo įsigaliojimo dienos ir tada tas kainas nuleidžia. O realiai kainos lieka tokios pačios, nors tarifas ir yra mažesnis, kokios buvo prie didesnio tarifo", - kalbėjo ekonomistas.  

Kainų smukimas dėl mažesnio PVM tarifo, pasak jo, paskatintų apyvartos augimą - dalis pirkėjų nebevyks į Lenkiją, sumenks šešėlinė prekyba.

„Išaugus apyvartai, pajamos į biudžetą padidėtų ir tada PVM tarifo sumažinimo netektis nebūtų tokia reikšminga", - teigė G. Nausėda.

Ekonomistas Rimantas Rudzkis sakė, kad svarbiausių maisto produktų PVM mažinti reikia, „kad nebūtų toks drastiškas skirtumas, kaip yra dabar, su kaimynais".

„Sumažinti mokesčiai yra mažesnės sąnaudos, o jeigu jos sumažėja, kaina irgi mažėja. Nesumažėti (kainos - BNS) gali tik pas monopolistą. Bet Lietuvoje ir tarp prekybininkų, ir tarp gamintojų yra konkurencija, o ypač pieno sektoriuje, nes pieno perteklius yra", - BNS teigė R.Rudzkis.

Tačiau jis abejoja, kad tarifo mažinimas padės ūkininkams - pieno ir mėsos gamintojams. Jiems ekonomistas siūlo labiau kooperuotis.

„Čia problema ne PVM tarife. Europoje susidarė didelis pieno perteklius. Ir išgyventi ūkininkams čia padėtų Vyriausybės politika maksimaliai padėti eksportuoti pieno produktus - reikia daryti viską, kad kuo daugiau pieno produktų iš Lietuvos būtų išvežama", - teigė jis.

Valdančiųjų politinė taryba dėl lengvatinio 5 proc. PVM tarifo nei visiems būtiniausiems maisto produktams, nei atskiriems, pavyzdžiui, mėsai, žuviai, dar nėra priėmusi sprendimo - Finansų ministerijos paprašyta suskaičiuoti, kokias netektis dėl šių lengvatinių tarifų patirtų biudžetas.

BNS inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks Jūsų pomėgis laisvalaikiu?
Orai