Basf A1 25 03 24 Basf m1 25 03 24
Rinka
Cukraus gamintojai ruošiasi permainoms

Kėdainiai. Naujovių šiųmetį cukraus gamybos sezoną - pirmąjį po reformos - tikrai bus. Kaip teks dirbti liberalizavus cukraus rinką ir nelikus gamybos kvotų, kalbėta tradiciniame cukrinių runkelių augintojų žiemos seminare, surengtame Kėdainiuose.

„Šiek tiek nežinomybės esama. Matysime, kaip į liberalizuotą rinką reaguos kitos šalys. Bet mes esame nusiteikę gana ryžtingai - mūsų akcininkai yra parengę investicijų į Kėdainių fabriką planą. Galvojame plėsti gamybos apimtis. Viltingai nuteikia tai, kad pasirašyti kontraktai didesniam negu anksčiau žaliavų kiekiui. Planuojame daugiau gaminti baltojo cukraus. Jei iki reformos mūsų kvota buvo beveik 65 tūkst. tonų baltojo cukraus, tai dabar ją beveik dvigubiname - šį sezoną norėtume pagaminti 115 tūkst. tonų cukraus", - sakė bendrovės „Nordic Sugar Kėdainiai" žemės ūkio direktorius Saulius Mozeris. Jo teigimu, sutarys pasirašytos su maždaug 330 žemdirbių. Dalis jų ilgalaikiai partneriai, kiti naujokai.

Bioversija m7 2024 03 12

Bendrovės „Nordic Sugar Kėdainiai" žemės ūkio direktorius Saulius Mozeris (kairėje) ir kompanijos „Nordzuker" viceprezidentas žemės ūkio klausimais dr. Larsas Gorisenas (Lars Gorissen) žemdirbiams pristatė investicijų į fabriką planą

„Žemdirbiai ruošiasi pavasario darbymečiui, planuoja, kada ir kaip išeiti į laukus ir startuoti su sėja, o mūsų pareiga tinkamai pasiruošti įgyvendinti tai, ką naujo esame suplanavę. Pirmiausia, ruošiamės tam, kad fabrikas dirbtų visą parą. Ūkininkai jau išgirdo mūsų pageidavimą - visus runkelius atvežti nuvalytus. Be to, mes jau informavome augintojus, kad galėsime patys pasirūpinti žaliavos atvežimu iš laukų į fabriką be papildomo mokesčio", - sakė S. Mozeris.

Tikslas - efektyvus fabrikas

Susitikime su cukrinių runkelių augintojais dalyvavęs kompanijos „Nordzuker" viceprezidentas žemės ūkio klausimais dr. Larsas Gorisenas (Lars Gorissen) sakė, kad jam įspūdį padarė geri fabriko atstovų ir žemdirbių santykiai.

„Matau dalykišką ir perspektyvų bendradarbiavimą. Mes esame parengę kelerių metų investicijų planą, kuris leis pagerinti ir pagreitinti cukraus gamybą. Kiekvienais metais vis bus kažkas atnaujinama. Mūsų tikslas - efektyvus fabrikas. Esame numatę Kėdainiuose didinti gamybą ir plėsti pardavimus ne tik Baltijos, bet ir kitose kaimyninėse šalyse. Kėdainiečių darbą vertiname labai gerai, tikimės, kad ir ateityje mūsų lūkesčiai bus patenkinti. Džiugina faktas, kad šį sudėtingą pereinamąjį laikotarpį su žemdirbiais išlaikyti geri santykiai", - sakė L. Gorisenas

Žemdirbiai nori aiškumo

Seminare dalyvavę cukrinių runkelių augintojai sakė kiek pergyveną dėl pokyčių cukraus rinkoje. Kartu su sūnumi Karoliu apie 330 ha cukrinių runkelių auginantis kėdainietis ūkininkas Arvydas Šmigelskis kol kas šių naudmenų ploto nekeis.

Karolis ir Arvydas Šmigelskiai planuoja runkelių auginti tiek pat, kiek ir ankstesniais metais

„Norime aiškumo, nors pokyčiai negąsdina, nes augindami runkelius visus darbus atliekame patys. Neramina kainos. Kyla įvairių minčių dėl pelningumo. Esame suderėję, kad gausime už toną po 24 eurus ir priedus, jei fabrikas dirbs pelningai, o iki šiol vidutiniškai gaudavome apie 30 eurų už toną. Tonos užauginimo savikaina siekia maždaug 20 eurų. Tad dabar esame ties minimalaus pelno balansu, o jei nutiktų koks neplanuotas atvejis, reikalaujantis papildomų išlaidų, tai dirbtume be pelno", – sakė Arvydas Šmigelskis.

Ūkininkas Jonas Misevičius sakė, kad nepaisant permainų dvigubinsiantis cukrinių runkelių auginimo plotus: „Mes auginome apie 90 ha, o šiems metams planuojame 180 ha. Matysime, kokio cukringumo užauginsime šaknis, apie tokį pelną galėsime ir svajoti. Suprantu, kad reikia laiko, kol atrasime geriausią variantą derybose su fabriku. Šįmet pasirinkome mokėjimo modelį, kai 50 proc. kainos sudaro fiksuota iš anksto suderėta kaina, o už likusius 50 proc. bus mokama taikant kintamą kainą."

Bendrovėje „Nordic Sugar Kėdainiai" vykęs tradicinis žiemos seminaras išsiskyrė dalyvių gausa

Žemės ūkio kooperatyvo „Kėdainių krašto cukriniai runkeliai" valdybos pirmininką Algį Šleževičių seminare labiausiai sudomino investicinių projektų pristatymas. „Jei į fabriką investuojama, vadinasi, jo veiklos planai ilgalaikiai ir mes fabrikui būsime reikalingi. Didžiausias nerimas - supirkimo kainos ir gamybos rentabilumas. Žinome, kiek ir kokio cukringumo runkelių turime užauginti, kad darbas duotų pelno. Tačiau nuolat atsiranda įvairių problemų - tai išvežimo klausimai, tai kelių priežiūra. Tad turime kalbėtis, ieškoti susitarimų, tenkinančių ir augintojus, ir gamintojus. Kol kas bendravimas mus tenkina."

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos