Basf 2024 04 09 A1 Basf 2024 04 09 m1
Rinka
Agropramonės milžinė JAV ūkininkams turės sumokėti 1,5 mlrd. dolerių

Kanzasas. Šveicarijos agroverslo bendrovė „Syngenta" turės sumokėti 1,5 mlrd. JAV dolerių (1,2 mlrd. eurų) ūkininkams, grūdų laikymo bendrovėms ir etanolio gamykloms, kurie patyrė didžiulius nuostolius, negalėdami Kinijai parduoti iš genetiškai modifikuotų sėklų išaugintus kukurūzus.

Šis sprendimas svarbus daugiau nei 100 tūkstančių ūkininkų.

JAV Valstybės ir federalinių teismų procesuose nagrinėjamas „Syngenta" sprendimas 2011 metais ūkininkams pasiūlyti genetiškai modifikuotas Viptera ir Duracade kukurūzų sėklas dar prieš tai, kai 2014 metų gruodį buvo gautas Kinijos sutikimas jas importuoti.

Bioversija 2024 04 15 m7

Keturi teisininkai, kurie atstovavo kukurūzų augintojams, teigė, kad šis susitarimas yra didžiausias žalos atlyginimo priteisimas žemės ūkio bylų nagrinėjimo JAV istorijoje.

Ieškovai įrodinėjo, kad „Syngenta" parduotos sėklos neleido jiems patekti į Kinijos rinką ir sukėlė kainų kritimą keleriems metams. Ūkininkai teigė, kad „Syngenta" juos suklaidino, informuodama, kada Kinija patvirtins naujas sėklas.

„Syngenta" teigė, kad kukurūzų kainos nukrito dėl rinkos svyravimų, o ne dėl Kinijos nesutikimo pirkti Viptera kukurūzus.

Įdomu, kad dauguma ūkininkų, padavusių į teismą „Syngenta", neaugino Viptera arba Duracade kukurūzų, tačiau Kinija atsisakė pirkti milijonus tonų JAV kukurūzų, nes grūdų elevatoriuose ir saugyklose sumaišomi grūdai iš kelių tiekėjų, todėl neįmanoma atskirti kukurūzų, neturinčių GMO savybių.

„Syngenta" investavo daugiau nei 80 mln. eurų ir 15 metų vystė Viptera sėklą, kuri turi savybę, apsaugančią nuo kukurūzinių saulinukų, kukurūzinių šaknų vabalų, dirvinukų. Duracade, naujesnė veislė, papildomai turėjo apsaugą nuo kukurūzų vakarinių lapgraužių.

„Syngenta" nesutinka, kad elgėsi netinkamai. Kompanija atkreipė dėmesį, kad iki šiol nė viena bendrovė nedelsdavo pradėti pardavinėti JAV patvirtintą kukurūzų sėklą tik todėl, kad Kinija dar nepatvirtino jos importo.

Kompanija gynė savo produktus, sakydama, kad Viptera ir Duracade sėklos yra būdas kovoti su keliais kenkėjais ir pažymėjo, kad sėklų padermes visiškai patvirtino visos JAV reguliavimo institucijos jų registracijos metu.

2017 m. birželio mėnesį Kanzaso federalinis teismas jau priteisė beveik 218 mln. JAV dolerių (176 mln. eurų) maždaug 7,3 tūkst. augintojų, kurie kreipėsi į teismą dėl „Syngenta" dėl kukurūzų modifikacijų. Pareiškėjų ekspertai apskaičiavo, kad ūkininkai patyrė apie 5 mlrd. dolerių žalą.

JAV nagrinėjamos dar kelios bylos. „The Financial Times" pernai rašė, kad iš viso „Syngenta" gali būti priversta sumokėti apie 7 mlrd. JAV dolerių (5,65 mlrd. eurų) nuostolius patyrusiems ūkininkams ir grūdų saugykloms. Vien Minesotos valstijoje nagrinėjama daugiau kaip 70 tūkst. bylų.

Dar vienas įdomus niuansas. „Syngenta" dabar priklauso Kinijos valstybinei chemijos kompanijai „ChemChina", tad dabar baudas už Kinijos delsimą patvirtinti kukurūzų sėklas teks apmokėti pačiai Kinijai.

„ChemChina" pernai įsigijo „Syngenta" bendrovę už 43 mlrd. JAV dolerių (34,7 mlrd. eurų). Pernai „Syngenta" apyvarta siekė 12,65 mlrd. JAV dolerių (10,2 mlrd. eurų).

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos