Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 A1 Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 m1
Renginiai
Ūkių, kuriuose dirba melžimo robotai, vis daugėja

Kaunas. Olandų gamintojo robotais karves melžiančių pieno ūkių savininkai yra susibūrę į klubą. Dalyvauti šių metų susitikime buvo pakviesti ne tik melžimo robotus turintys, bet ir juos įsigyti planuojantys ūkininkai. Į klubą priimti ir keturi nauji nariai.

Beveik pusšimtis šalies pieno ūkių savininkų ketvirtadienį sugužėjo į Žalgirio areną Kaune. Ir ne tik stebėti Kauno „Žalgirio" ir katalonų „Barcelonos" ekipos varžybų, kurios, beje, buvo sėkmingos žalgiriečiams, bet ir į metinį „Lely" klubo susirinkimą.

Pernai olandų bendrovės „Lely" melžimo robotus savo ūkiuose įsirengė, o šiemet į klubą priimti keturi ūkininkai: Adelė Danutė Adamonienė (Kupiškio r.),Vaidotas Kiniulis (Šilalės r.),Tomas Bikulčius (Ignalinos r.) ir Pranciškus Platakis (Telšių r.).

Bioversija 2024 04 15 m7

Bendrovės „Lytagra" valdybos pirmininko Adomo Balsio įsitikinimu, klubo narių ir robotais besidominčių ūkininkų susitikimas - puiki galimybė pasidalyti patirtimi ir gauti atsakymus į rūpimus klausimus

Klubo susitikimą organizavo bendrovė „Lytagra", mūsų šalyje jau ne vienus metus prekiaujanti „Lely" automatinėmis sistemomis - melžimo robotais Astronaut, pašarų dalijimo robotais Vector, mėšlo šalinimo robotais Discovery. Iš viso Lietuvoje jau dirba keturios dešimtys „Lely" melžimo robotų 16 ūkių, didžioji dauguma šių ūkių įsikūrę Žemaitijoje. Atsižvelgiant į pradėtus rengti projektus, bendrovė planuoja šiemet paleisti apie dešimt melžimo robotų pieno ūkiuose.

Komercijos direktorius Rimas Norvilas linkėjo ūkininkams savo rezultatais būti tarp pirmaujančių Europos ūkių ir varžytis su jais, kaip kad „Žalgirio" komanda, nepaisant nedidelio biudžeto, varžosi su Europos krepšinio grandais

Bendrovės „Lytagra" valdybos pirmininkas Adomas Balsys prisiminė, kad iš pradžių įtikinti ūkininkus rinktis melžimo robotus nebuvo lengva, nes įranga brangi, be to, Lietuvoje nebuvo analogų, nebuvo jų naudojimo patirties.

„Tam klubas ir įkurtas, kad dalydamiesi patirtimi, bendraudami vieni su kitais siektume geriausių rezultatų. Robotas - tai ne tik melžimas, bandos valdymas, bet ir įranga, kuri leidžia „pasisakyti" pačiam gyvuliui apie savo problemas", - sakė A. Balsys, kviesdamas ūkininkus drąsiai konsultuotis su „Lytagros" žemės ūkio bendrovės pirmininku Viliumi Viskontu. Žemės ūkio bendrovėje šiuo metu dirba 12 melžimo robotų, pirmieji 3 sumontuoti 2013, 6 - 2015 metais, dar 3 robotai - praėjusių metų viduryje.

Grupės vadovas Rimgaudas Pocevičius atkreipė dėmesį į robotais melžiančių ūkių padidėjusius primilžius. Palyginimui pateikė didžiausius primilžius iš karvės per parą gaunančių 25 pasaulio ir Europos ūkių, melžiančių „Lely" robotais, rezultatus. Pasaulyje pirmauja JAV ūkiai, kuriuose vidutiniškai iš karvės per parą, melžiant „Lely" robotais, primelžiama po 49,03 kg pieno, mažiausiai - 41,65 kg (25 vietoje). Europoje didžiausius primilžius iš karvės per parą gauna Jungtinės Karalystės (45,99 kg), Danijos (43,97 kg) ir Ispanijos (43,66 kg) ūkiai.

Rimgaudo Pocevičiaus teigimu, pradėjus melžti robotais, primilžis iš karvės paprastai padidėja iki 15 proc., Lietuvoje šis padidėjimas siekia ir 30 procentų

„Matant, kokių rezultatų galima pasiekti, ir mūsų šalies ūkininkams kyla noras to siekti", - pastebėjo R. Pocevičius, pripažindamas, kad kol kas primilžiai Lietuvos ūkiuose gerokai mažesni. Atsižvelgdama į „Lely" sistemoje matomus ūkių rezultatus, bendrovė „Lytagra" apdovanojo tris didžiausius primilžius iš karvės per parą gavusių ūkių savininkus.

Pirmoji vieta atiteko „Lely" klubo prezidentui Šakių r. ūkininkui Sigitui Stanaičiui, kurio ūkyje, melžiant robotais, vidutinis primilžis iš karvės per parą siekia 32,3 kg. Antroji vieta - Mindaugui Karkleliui, ūkininkaujančiam Pagėgių sav. Jo rezultatai - 31,7 kg pieno per parą. Trečioje vietoje - „Lytagros" žemės ūkio bendrovės rezultatai - 31,4 kg pieno per parą iš karvės.

Bendrovei „Lytagra" teko užleisti praeitais metais užimtą 1-ąją vietą dėl 2017 metų viduryje įdiegtų naujų melžimo robotų, kuriuose karvės dar tik pratinasi prie naujos rutinos ir mažina bendrąjį primilžio iš karvės vidurkį.  

Geriausių primilžių, melžiant „Lely" robotais, pernai pasiekusių ūkių atstovai (iš kairės): Mindaugas Karklelis, Sigito Stanaičio sūnus Adomas ir Vilius Viskontas

R. Pocevičiaus teigimu, paprastai pradėjus melžti robotais Europos ūkiuose primilžis padidėja iki 15 proc., Lietuvoje kai kuriais atvejais šis padidėjimas siekia ir 30 proc. „Primilžis taip stipriai išauga dėl kelių priežasčių. Pirmiausia geriau prižiūrimos pačios karvės, nes ūkininkas gauna daug informacijos apie jas, viskas atliekama laiku, be to, gerokai greičiau galima imtis priemonių, neleidžiant ligoms įsibėgėti", - kas lemia primilžio didėjimą, aiškino specialistas.

Priėmimo į klubą statulėles naujiesiems nariams įteikė ūkininkas Sigitas Razvadauskas (kairėje), savo ūkio karves melžiantis 2 robotais. Naujas klubo narys - Vaidotas Kiniulis

Žinoma, primilžio didėjimui daug įtakos turi ir pašarai. Apie karvių šėrimą mintimis dalijosi kompanijos „Lely" atstovas, šėrimo specialistas Janas Gondekas (Jan Gondek). Jo įsitikinimu, karvių raciono pagrindas yra kokybiški žalieji pašarai, todėl žolę reikia pjauti kuo anksčiau, maždaug kai jos aukštis siekia 6 cm, tada joje būna daugiausia maistinių medžiagų ir didžiausias energijos kiekis. Šeriant kokybiškais žoliniais pašarais ir koncentratų reikia gerokai mažiau. Kad liktų optimalus cukraus kiekis žolėje, jis rekomendavo ją pradėti pjauti ne iš ryto, bet maždaug nuo pusiaudienio.

Taip pat jis aptarė prieauglio auginimo ypatumus, pabrėždamas, kad ypač svarbus optimalus jų svorio augimas pirmaisiais metais, taip pat karvės masės indekso pokyčių reikšmę karvių sveikatai ir primilžiui.

Prieš krepšinio varžybas konferencijų salėje susirinkusius ūkininkus aplankė buvęs „Žalgirio" žaidėjas Robertas Javtokas

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos