Basf A1 25 03 24 Basf m1 25 03 24
Renginiai
Sudėtingos arimo sąlygos kišo koją ne tik debiutantams, bet ir arimo meistrams

Kėdainiai. Nepaisant sudėtingų arimo sąlygų, ilgametė patirtis dalyvaujant Lietuvos artojų varžybose arimo meistrams užtikrino sėkmę varžantis dėl geriausio šių metų artojo titulo. Penktadienį Matviliškyje vykusiose respublikinėse artojų varžybose geriausiais pripažinti Kazys Genčius ir Stanislovas Marcinkus, tik dviem balais tradicinių plūgų grupėje aplenkęs daugkartinį čempioną Audrių Plerpą.

Ir artojai, ir jų darbą vertinę teisėjai pripažino, kad šiųmetės arimo sąlygos buvo gana sudėtingos: plūgai kimšosi dėl pernelyg didelio kiekio šiaudų, kurie ražienoje buvo netolygiai paskleisti ir susmulkinti gana ilgais pjausniais, arti trukdė ir gilios provėžos bei suspausta dirva.

Bioversija m7 2024 03 12

Aleksandro Stulginskio universiteto mokslininkas, vienas iš penkių vyriausiųjų teisėjų Vaclovas Bogužas pripažino, kad šiemet artojai arė itin sudėtingomis sąlygomis

Artojams baigus darbą, apžvelgdamas arimo laukelius vienas iš penkių vyriausiųjų teisėjų prof. Vaclovas Bogužas prisipažino, kad po tokio lietingo rugpjūčio arimo rezultatai pranoko lūkesčius. „Jei pernai buvo ypatingai sausa ir plūgai sunkiai lindo į žemę, tai šiemet kai kurie artojai arė per sekliai, kai kurie per giliai, nors buvo nustatytas 18-22 cm arimo gylis. Žinoma, arti trukdė ir šiaudai ražienoje, nes kuliant javus dirvoje buvo labai šlapia, todėl šiaudai nebuvo tinkamai paskleisti, bet artojai turėjo teisę susitvarkyti su jais, kaip kam atrodė tinkamiausia, net ir mechaniškai pašalinti", - sakė V. Bogužas, apgailestaudamas, kad varžybose dalyvavo mažiau artojų negu pernai. Dėl geriausiojo artojo titulo varžėsi 10 artojų - po penkis apverčiamų ir tradicinių plūgų grupėse.

Šių metų varžybose savo meistriškumą demonstravusių artojų dešimtukas

Geriausiu pripažintas ir daugiausia balų (206 iš 320 galimų) surinkęs Kretingos r. artojas Kazys Genčius respublikinėse artojų varžybose dalyvavo jau 14 kartą, 12 kartų jis pripažintas geriausiu artoju apverčiamų tobulintų, kitaip sportinių, plūgų grupėje, vieną kartą užėmė trečią vietą. Šių metų rugsėjį jis dvyliktą kartą gins Lietuvos garbę Pasaulio arimo varžybose, kurios vyks Anglijoje. Vėliausiai į varžybas įsijungęs K. Genčius, nes su žemės ūkio ministre Virginija Baltraitiene arė pirmąją vagą, arti baigė paskutinis, atsižvelgiant į aplinkybes, jam šiek tiek pratęstas arimo laikas.

Artojas sakė, kad sąlygos arti buvo itin nepalankios: trukdė ne tik gilios provėžos, bet ir šiaudai. Beje, nemažai jų artojas, teisėjams leidus, prieš pat varžybas rankomis išsinešė iš savo arimo laukelio. „Šiaudų nešiojimas iš laukelio labai nuvargino, tačiau jei būtų reikėję arti lauką, kuriame tiek daug šiaudų, ko gero būčiau pakėlęs verstuves ir pasitraukęs iš kovos, nes gražiai suarti niekaip nebūtų pavykę", - prisipažino K. Genčius. Taip pat jis prasitarė, kad dėl pasitaikiusios gilios provėžos nepavyko puikiai suarti pirmosios vagos, todėl teko įdėti nemažai pastangų taisant pirmąsias klaidas.

Daugkartinį Lietuvos artojų varžybų nugalėtoją Kazį Genčių apdovanoja Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos direktorius Edvardas Makelis ir žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė

Kadangi apverčiamų plūgų grupėje buvo išskirti du pogrupiai - paprasti ir sportiniai (tobulinti) plūgai, paprastų (netobulintų) apverčiamų plūgų grupėje geriausiu pripažintas dar vienas Kretingos r. artojas - Antanas Duoblys, kurio suartas laukelis įvertintas 135,3 balo. Ir pernai antrą vietą laimėjęs kretingiškis varžybose dalyvavo trečią kartą. Jis jau 20 m. dirba traktoriumi, tiek pat metų ir ūkininkauja Kūlupėnų kaime.

Jurbarkiškis Stanislovas Marcinkus - vienas iš varžybų senbuvių, jose dalyvavo jau 13 kartą. Šiemet pirmą kartą laimėjo pirmąją vietą ir buvo pripažintas geriausiu artoju tradicinių sportinių plūgų grupėje. Jis surinko 201,7 balo iš 300 galimų. Daugiau kaip 40 m. traktoriumi dirbantis ir 25 metus ūkininkaujantis S. Marcinkus arimo entuziazmu užkrėtė ir savo sūnų Tadą, kuris šiemet pirmą kartą stojo į kovą respublikinėse varžybose.

„Nusprendžiau pasižiūrėti, kaip varžybose pačiam seksis, nes lig šiol tik stebėjau, kaip tėtis dalyvauja", - sakė jaunesnysis Marcinkus, aręs su tradiciniu netobulintu plūgu. Jis rudeninėse varžybose Jurbarko r. laimėjo pirmąją vietą. Artojas tikino, kad tarp tėčio ir jo nėra jokios konkurencijos. „Neabejoju, kad tėtis nori, kad jį aplenkčiau - būtent tai leistų jam pasijusti geru mokytoju ir tikru arimo meistru", - kalbėjo T. Marcinkus, augalininkystės ūkio savininkas, kartu su tėčiu dirbantis apie 130 ha žemės.

Jurbarko r. ūkininkus ir artojus Stanislovą ir Tadą Marcinkus palaikyti atvyko artimiausi žmonės: šalia Tado (viduryje) jo žmona Giedrė ir sūnus Benas, dukra Vasarė miega vežimėlyje. Pirmas iš kairės - Stanislovas Marcinkus - šių metų varžybų nugalėtojas tradicinių plūgų grupėje

Apdovanotas ir jauniausias gražiausiai laukelį suaręs ir daugiausia balų surinkęs artojas. Juo pripažintas Panevėžio profesinio rengimo centro moksleivis Valdas Dainys. Varžybose jis dalyvavo antrus metus iš eilės, arė tradiciniu plūgu ir surinko 160,7 balo.

Pirmą kartą varžybose dalyvavęs Mindaugas Vaišnys iš Marijampolės r. prisipažino, kad vadovaujasi olimpiniu principu: svarbu dalyvauti, o ne laimėti. Sekdamas tėvų pėdomis Mindaugas ne tik ūkininkauja, jis - ugniagesys gelbėtojas, beje, šias pareigas ilgą laiką ėjo ir jo tėtis

Šiųmetėse Lietuvos artojų varžybose savo jėgas ir meistriškumą bandė keturi nauji artojai: jau minėtas Tadas Marcinkus, Mindaugas Vaišnys, Kęstutis Janušonis ir Vilmantas Sereikis. Tarp debiutantų geriausiai pasirodė tradicinių plūgų grupėje T. Marcinkus (jo arimas įvertintas 170 balų), apverčiamų - Kęstutis Janušonis, kuris atstovavo Joniškėlio Igno Karpio žemės ūkio ir paslaugų mokyklai. Mechaniko specialybę turintis, o dabar agronomijos subtilybių besimokantis Kęstutis planuoja žinias ir patirtį pritaikyti tėvų ūkyje.

Varžybų debiutantas kėdainiškis Vilmantas Sereikis nusiteikęs kitų metų varžyboms įsigyti patobulintą apverčiamą plūgą, mat, anot jo, dabartinis plūgas neskirtas tokioms varžyboms, nes jo verstuvės nesraigtinės. „Jei jau pradėjau ir pirmą kartą sudalyvavau varžybose, reikia eiti iki galo", - siekti gerų arimo rezultatų ir tobulinti savo meistriškumą pasiryžęs V. Sereikis. Beje, jis įsitikinęs, kad nėra geresnio žemės dirbimo būdo už arimą, tad jį taiko ir savo 70 ha augalininkystės ūkyje

Geriausieji šių metų artojai deleguoti 2017 m. dalyvauti Pasaulio arimo varžybose Kenijoje. Šių metų rugsėjį pasaulinėse varžybose Anglijoje savo meistriškumą demonstruos ir Lietuvos garbę gins pernai metų nugalėtojai - K. Genčius ir ir A. Plerpa.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos