Renginiai
Pirmosios vagos šventėje Veisiejuose - arimo arkliais varžybos
2013-04-30

Veisiejai. Šeštadienį Lazdijų r. savivaldybės bei Veisiejų technologijos ir verslo mokyklos 13-oji Pirmosios vagos šventė Veisiejuose šurmuliavo visą dieną. Prieš arimo arkliais varžybas susirinkusieji stebėjo Jurginių apeigas.

Šventasis Jurgis, Veisiejų technologijos ir verslo mokyklos direktorius Stasys Saladinskas, atriedėjęs karieta, su duonos kepalu apėjo lauką, susirinkusius vaišino alumi, dalį išpildamas ant žemės. Po to  išarė pirmąją vagą, kurioje aparė ir duonos riekę. Tai - auka žemei, tikintis sulaukti gero derliaus.  Šv. Jurgiui ,,atrakinus" žemę, prie starto linijos išsirikiavę artojai pradėjo varžytuves.  Šalia jų būriavosi sirgaliai, kiti smalsuoliai, akylai stebėję artojų triūsą.

Lytagra 19 03 mobilus 3 paragrafas

Šventasis Jurgis, Veisiejų technologijos ir verslo mokyklos direktorius Stasys Saladinskas,  su duonos kepalu apėjo lauką

Ūkininkas Petras Kaminskas iš Lenkijos, Kampuočių kaimo sakė į šį renginį atvykęs pabendrauti su lietuviais, pažiūrėti kaip aria tautiečiai ir palaikyti iš Ožkinių kaimo atvykusio varžybų dalyvio Bogdano Maršalo. Pats ūkininkas teigė irgi laikantis arklius, bet su jais neariantis, taigi ir dalyvauti varžybose nesiryžęs. Tam esą reikia specialaus pasirengimo. Lenkijoje su arkliais jau senokai niekas žemės nedirba. Varžybose kasmet dalyvaujančius ir pirmąsias vietas laiminčius  brolius Andžejų ir Bogdaną Maršalus iš Lenkijos, pasak P. Kaminsko, rengia jų tėvas.

Artojas Povilas Babaitis  iš Rokiškio rajono atvyko  su didele palaikymo komanda. Rokiškėnai teigė puoselėjantys senąsias arimo tradicijas, labai mylintys arklius. Jie pripažino perėmę Pirmosios vagos šventės idėją iš lazdijiečių. Panašią šventę savo rajone rengiantys jau septintus metus. Šiemet artojų varžytuves sakė organizuosiantys per Sekmines. ,,Glaudžius ryšius palaikome ir su latvių ūkininkais, kurie dalyvauja mūsų rengiamose šventėse", - tvirtino Rokiškio r. kaimo bendruomenių asociacijos pirmininkė Danutė Kirstukienė.

Arimo varžybose Veisiejuose dalyvavo 16 artojų su  vienkinkiais ir dvikinkiais plūgais iš Lazdijų, Varėnos, Biržų, Rokiškio rajonų, Druskininkų bei Lenkijos. Vyriausias varžybų dalyvis buvo 81-erių Bronius Mockevičius iš Jurčiūnų (Lazdijų raj.), jauniausias - Martynas Macionis iš Teizų (Lazdijų raj.).

76-erių Vincentas Lazauskas, vienas iš vyriausių varžybų dalyvių,  neatsigynė pirkėjų,  panorusių įsigyti jo išpuoselėtas kumeles. Visą gyvenimą  prižiūrėjęs arklius vyriškis prie jų labai prisirišęs, todėl, kol sveikta leis, sakė nemanantis žirgų niekam parduoti. Tokios varžybos vyriškiui - tarsi balzamas širdžiai. 

Antrosios vietos laimėtojas 76-erių Vincentas Lazauskas iš Krikštonių kaimo - vienas iš vyriausių varžybų dalyvių

Susumavus rezultatus paaiškėjo, kad arti vienkinkiais plūgais geriausiai sekėsi lenkui Bogdanui Maršalui iš Punsko valsčiaus, Ožkinių kaimo. Antrąją vietą  laimėjo vyriausias varžybų dalyvis V. Lazauskas iš Krikštonių  (Lazdijų raj.) Trečioji vieta atiteko Valdui Kaminskui iš Varėnos rajono.

Varžybose su dvikinkiais plūgais niekam nepavyko įveikti pirmąją vietą užėmusio Bernardo Blažausko iš Šventežerio kaimo, 2-ą vietą pelnė Algirdas Motiejūnas iš Šlavantų.  Trečiasis liko Algimantas Macionis iš Verstaminų kaimo. Visi nugalėtojai yra iš Lazdijų rajono.

Tą dieną vyko ir respublikinėmis žirgų ištvermės varžybomis Dzūkijos taurei laimėti, o Lazdijų krašto vietinės veiklos grupės susirinkusiems šventės dalyviams pristatė  kulinarinį paveldą, rankdarbius, dirbinius iš medžio ir geležies. Visus vaišino dzūkiškomis bandomis, cepelinais, sūriais, gira, žolelių arbata bei kitais skanumynais.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką manote apie klimato atšilimą?
Orai