Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 m1
Renginiai
Nėra blogų veislių - yra tik netinkamas pasirinkimas

Akademija (Kėdainių r.). Lietuvoje registruotos 56 kukurūzų veislės, dar kelios dešimtys jų tiriamos augalų veislių tyrimų skyriuose. Aštri konkurencija kukurūzų sėklų rinkoje - į naudą žemdirbiams: jie gali išsirinkti pačią tinkamiausią konkrečiam ūkiui.

Tiesa, yra ir antroji šio klausimo pusė - tarp daugybės hibridų lengva pasimesti. Ūkininkai neretai praktikuoja naujas veisles išbandyti savo laukuose, augindami jas nedideliais ploteliais. O Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba suteikė progą esamiems ir būsimiems kukurūzų augintojams pamatyti ir palyginti visą pusšimtį hibridų viename lauke. Praėjusį penktadienį organizuotoje „Kukurūzų dienoje" apsilankė per 500 lankytojų.

Kėdainių r., Dotnuvos eksperimentinio ūkio laukuose parodomajame bandyme kukurūzai buvo pasėti balandžio 22 dieną (tik kompanijos „Chemcentras" vengriški hibridai selekcininkų pageidavimu buvo pasėti keliomis dienomis anksčiau). Priešsėlis - žieminiai kviečiai. Rudenį tręšta kraikiniu mėšlu 40 t/ha, pavasarį prieš sėją NPK 4-16-34 (300 kg/ha) ir amonio salietra (200 kg/ha), su sėkla įterpta NPK 16-16-16 (80 kg/ha), papildomai tręšta amonio salietra (220 kg/ha). Pasėliai nuo piktžolių purkšti herbicidais Arrat (0,2 kg/ha) + 2,4-D Nufarm (0,4 l/ha) bei MaisterOD (1,5 l/ha); nuo ligų naudotas herbicidas Opera N (1 l/ha).

Bioversija 2024 04 26 m7

Nors vegetacijos pradžioje orai kukurūzų nelepino, augalai spėjo užauginti gražias burbuoles

Kukurūzų hibridus bandymams pateikė 11 kompanijų: „Chemcentras", „Baltic Agro", KWS, „Agrokoncernas", „Syngenta", „Dotnuvos projektai", „Pioneer", „Saatbau", „Monsanto", „HR Smolice" ir „Agroderlius". Jų atstovai pabrėžė geriausias hibridų savybes ir akcentavo, kad pirmiausia reikia žinoti, kam - grūdams, silosui ar žaliajai masei - planuojama auginti kukurūzus. „Nėra blogų veislių, yra tik blogas pasirinkimas", - vienbalsiai tvirtino specialistai.

Lietuvoje vegetacijos periodas nėra labai ilgas, tad rekomenduojama rinktis kuo ankstyvesnės brandos hibridus. Svarbu ir hibrido plastiškumas - kiek jis prisitaikęs augti įvairiomis dirvos ir klimato sąlygomis. Praėjusi vasara nebuvo itin palanki kukurūzams augti. Šalto birželio išgąsdinti augalai ilgokai stovėjo vietoje ir tik rugpjūčio karščiai suteikė jiems stimulą sparčiai augti. Rugsėjui įpusėjus aukščiausių veislių augalai siekė beveik 3 metrus.

Žinoma, aukštis dar ne viskas. Kaip akcentavo bendrovės „Dotnuvos projektai" sėklininkystės skyriaus specialistas Darius Šakickas, svarbiausia augale - burbuolė. „Net 50-60 proc. sausųjų medžiagų sukoncentruota būtent burbuolėje. Lapuose yra 20 proc. sausųjų medžiagų, bet daug vertingų žaliųjų proteinų. Stiebas pagal energetinę vertę yra pati prasčiausia augalo dalis, jame daug ląstelienos", - sakė D. Šakickas.

„Perlaužus stiebą galima nustatyti augalo brandą - jei šerdis saldi, vadinasi kukurūzai dar auga; jei šerdies skonis kaip vatos - laikas pjauti", - paprastą metodą brandai nustatyti žino D. Šakickas

Specialistai taip pat siūlo atkreipti dėmesį, ar burbuolės visiškai uždengtos lapais - tai svarbi savybė, mat kukurūzų derlius nuimamas vėlai, kai vyrauja drėgni orai, tad uždengtos burbuolės mažiau užsikrečia fuzarioze ir kitomis ligomis.

LŽŪKT Augalininkystės skyriaus vadovė Dijana Ruzgienė pastebėjo, kad kol kas Lietuvos augintojai nesusiduria su didelėmis problemomis dėl kukurūzų ligų, mat jų plotai yra palyginti nedideli - šiemet auginama apie 40 tūkst. ha (po 20 tūkst. grūdams ir silosui). Vis tik fuzariozės jau pasitaiko.

„Kol kas mūsų kukurūzų augintojai nevargsta dėl smarkaus ligų plitimo pasėliuose, tačiau plotams didėjant, ligų ir kenkėjų neišvengiamai atsiras", - pastebėjo Dijana Ruzgienė

Vienintelis kukurūzams registruotas fungicidas - Opera N. „Apie šį produktą daug pasako vienas pavyzdys. Raseinių r. Kalnujų žemės ūkio bendrovė, kad užpildytų savo siloso duobes, sėdavo 150 ha kukurūzų. Pradėję naudoti Opera N, dabar jie sėja 110 ha ir patenkina siloso poreikį. Kitaip tariant, derlingumas padidėja apie 30 proc.", - fungicido nauda neabejoja „BASF Crop Protection" konsultantas Aleksandr Voitkevič.

Kompanijos „Pioneer" atstovas Vytenis Škarnulis pabrėžė, kad auginant kukurūzus silosui, reikia sėti ne mažiau kaip 90 tūkst. augalų hektare. „Mano mylimiausias hibridas - P8000. Puikus - nei pridėsi, nei atimsi, duoda apie 53 t/ha masės. Jo giminaitis - hibridas P8200, o ankstyvajam silosui labiausiai tinka R 89V43", - vardijo V. Škarnulis.

Monsanto" kukurūzų hibridus DKC3014, DKC3333 ir EN3238 pristačiusi „Monsanto" agronomė iš Latvijos Aiva Kupfera pabrėžė DKC3014 išskirtinį ankstyvumą

Lenkiškus kukurūzų hibridus pristatęs kompanijos „HR Smolice" selekcininkas Jozefas Adamčikas prisipažino, kad jam sunku išrinkti geriausią iš 39 kompanijos sukurtų hibridų. „Visi jie man kaip vaikai", - šypsojosi profesorius.

Selekcininkas Jozefas Adamčikas patikino, kad kompanijos „HR Smolice" hibridai Lenkijoje užima lyderių pozicijas

Vis tik ankstyvumu iš lenkiškųjų hibridų išsiskiria Wilga, o atsparumu fuzariozei - Tonac Ja. „Mūsų tikslas - kad augalas išaugintų po vieną gerą burbuolę. Jei hektare auga 80 tūkst. augalų ir kiekvienas jų turi po vieną burbuolę, reiškia viskas gerai", - sakė J. Adamčikas.

„Agrokoncerno" sėklininkystės skyriaus vadovas Arnas Radzevičius, pristatęs 5 kompanijos „Limagrain" hibridus, akcentavo sėjos gylio svarbą. Jei kukurūzų sėkla pasėjama sekliau kaip 3,5 cm, negerai, nes per sekliai pasėtas augalas šaknų žiedus suformuoja virš žemės ir maitinasi tarsi „puse burnos".

Lygiai taip pat kenkia ir per gili sėja - sėkla turi atsidurti ne giliau negu 6 cm gylyje. „Agrokoncernas" platina žemdirbiams jau žinomas Glory, Yukon, Monty, Cathy kukurūzų veisles, o pati bendrovė šiemet kukurūzų plotus padidino beveik 5 kartus - anksčiau auginusi apie 600 ha, šiemet sėjo 2 800 ha kukurūzų.

Kompanijos KWS kukurūzų hibridus pristatęs Kastytis Patiejūnas akcentavo, kad šios kompanijos hibridas Karriol tyrimuose naudojamas kaip standartas - tai jau iš karto daug pasako apie jo kokybę ir patikimumą. K. Patiejūnas išskyrė ir veislę Lapriora - ji tinkama grūdams, L. Stonkuvienės ūkis šiemet augina apie 500 ha šios veislės kukurūzų.

Kastytis Patiejūnas ir LŽŪKT augalininkystės specialistė Giedrė Masliukovienė tiria grūdų drėgnį - jis artėja prie 35 proc.

Kompanija „Syngenta" pristatė žemdirbiams jau neblogai žinomus hibridus Ravello, Borago, Drim, SY Respect ir Exapic (pastaroji, beje, iš visų bandymuose augintų veislių išaugino pačią didžiausią augalo masę).

„Chemcentras" akcentavo vengriškų hibridų išskirtinumą - galimybę juos sėti anksti, kai dirba įšilusi iki 6 laipsnių šilumos. Šie hibridai atsparūs šalnoms. Naujiena - labai ankstyvas trigubo kryžminimo hibridas TK-175, kurio FAO 165. Burbuolės turi iki 16 eilių sėklų, tad, nepaisant trumpo vegetacijos laikotarpio, derlius gali siekti 8-9 t/ha. „Chemcentro" agronomas Nerijus Kaminskas akcentavo ir šiek tiek vėlyvesnį hibridą TK 195: nesutankinus pasėlio, galima gauti po dvi pilnavertes burbuoles iš augalo.

„Prieš sėdami pagalvokite, ko jums reikia - daug žalios masės ar kokybiškų grūdų. Auginant grūdams, reikėtų sėti ne daugiau kaip 70 000 augalų hektare", - priminė Nerijus Kaminskas

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kokio senumo traktorių turite ūkyje?
    Visos apklausos