Renginiai
Nauja žemdirbių asociacija dėl pieno kainų pasitelks prokuratūrą
2015-09-11

Jurbarkas. Kol vieni ūkininkai dėl pieno kainų protestavo Briuselyje, kiti ieškoti konstruktyvių sprendimų rinkosi Raudonėje. Vos prieš savaitę susikūrusi asociacija sukvietė žemdirbius į konferenciją, kurioje ieškojo diskutavo, kaip įveikti pieno krizę ir pažaboti perdirbėjų bei prekybininkų savivalę. Vienas iš numatytų būdų - kreiptis į Generalinę prokuratūrą.

Nuo žodžio prie veiksmo

Raudonėje vykusi konferencija „Lietuviško pieno ūkio perspektyvos" - vienas pirmųjų Lietuvos žemdirbių savivaldos asociacijos žingsnių apjungiant visas esamas žemdirbių asociacijas ir pačius žemdirbius bendriems tikslams, kurių aktualiausias šiandien - pieno sektorius.

Delavalis 04.01

„Mūsų tikslas yra žengti pirmą žingsnį konstruktyvaus darbo link. Visi metai situacija pieno ūkiuose blogėja, bet mes tik kalbame. Norėtųsi konstruktyvaus dialogo, sprendimų. Reikia ne tik kalbėtis ir klausyti, bet ir vienam kitą išgirsti", - konferencijos pradžioje kalbėjo įkurtos Žemdirbių savivaldos asociacijos pirmininkas, Jurbarko r. ūkininkas Algirdas Mačiulaitis, daugiausia kritikos pažerdamas Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) vadovams, neatsiliepusiems į kvietimą bendram dialogui.

Konferencijoje dalyvavo apie 50 žemdirbių iš 22 rajonų, taip pat kviestiniai svečiai iš Žemės ūkio ministerijos, Žemės ūkio rūmų, Konkurencijos tarybos

A. Mačiulaičio nuomone, žemdirbių organizacijų merdi, yra neveiklios, tarp jų ir Ūkininkų sąjunga, su kurios vadovais jam nepavyksta užmegzti kontakto. „Visiems buvo išsiuntinėti pranešimai, klausėme, ar pritaria protesto akcijai, ar pritaria konferencijai? Jokio atsakymo. Susidaro nuomonė, kad jie arba išvis neegzistuoja arba egzistuoja formaliai", - svarstė naujos asociacijos vadovas, į konferenciją kvietęs ūkininkus iš visos Lietuvos.

Palygino su Vokietija

Konferencijoje dalyvavo apie 50 žemdirbių iš 22 savivaldybių. Atvyko ir keletas Seimo narių, Žemės ūkio ministerijos atstovas Rimantas Krasuckis, Konkurencijos tarybos Komunikacijos skyriaus vedėja Viktorija Urbonavičiūtė, ekonomistė Karina Kučaidze, Žemės rūmų vicepirmininkas Bronius Markauskas, taip pat svečiavosi Vokietijos Vestfalijos žemės ūkio pieno sektoriaus konsultantas Jozef Assheuer.

Pastarasis sulaukė daug klausimų apie ūkininkavimo sąlygas Vokietijoje. Žemdirbiai buvo nustebę, kad šios šalies ūkininkai išmokas už deklaruotus žemės gauna tais pačiais metais, tuo tarpu Lietuvos ūkininkai - tik kitiems metams įpusėjus.

Konsultantas iš Vokietijos Jozef Assheuer pasakojo apie ūkininkavimo sąlygas savame krašte, kurios daug palankesnės nei Lietuvoje

Kad kai kurie mūsų žemdirbiai išmokų dar nėra gavę, nors jos turėjo būti išmokėtos iki birželio 30 d., neneigė ir ŽŪM Žemės ūkio gamybos ir maisto pramonės departamento direktorius R. Krasuckis, pastebėdamas, kad NMA Kontrolės departamentui vis dar pritrūksta operatyvumo atliekant patikras, dėl to vėluoja išmokų mokėjimas.

Statistika neįtikino

Pateikus pieno rinkos analizę, R. Krasuckio buvo paprašyta paaiškinti, ką ministerija padarė, kad išgelbėtų pieno sektorių. R. Krasuckio teigimu, vienas iš paskutinių ministerijos darbų - priimtas įstatymas, reguliuojantis pieno bazinę kainą - tos pačios kokybės ir to paties parduodamo kiekio pieno bazinė kaina turi būti vienoda.

„Labai blogai, kad kažkada atsirado tarpinė grandis - pieno supirkėjai, kuriems visiškai nerūpi nei pieno gamintojo, nei perdirbėjo reikalai. Atsirado niša ir yra kas ja pelnosi. Dabar, kai prasidėjo šio įstatymo įgyvendinimo reikalai, bandysime tokius supirkėjus, kurie nepagrįs savo kainų svyravimų ir mokamo dydžio, uždaryti", - kalbėjo R. Krasuckis.

Susirinkusius ūkininkus labiausiai domino, kokia pieno produktų kainos dalis tenka ūkininkui, o kokia perdirbėjui ir prekybininkui. ŽŪM atstovo teigimu, ūkininkui atitenka maždaug ketvirtadalis sumos. „Žemdirbio dalis 20-26 proc., kita panaši dalis yra perdirbėjo, dar tokia pati dalis prekybininko, ir 17 proc. PVM", - vardijo R. Krasuckis, tokiu skirstymu sukėlęs salėje sėdinčių žemdirbių abejones.

Su žemės ūkio  produkcijos gamyba, pardavimais ir tendencijomis žemdirbius supažindino ŽŪM Žemės ūkio gamybos ir maisto pramonės departamento direktorius Rimantas Krasuckis. Šalia – naujos Lietuvos žemdirbių savivaldos asociacijos pirmininkas Algirdas Mačiulaitis (nuotraukoje – centre) ir konferencijos pirmininkas Alfonsas Butė

Dar aštriau ūkininkai sureagavo į Konkurencijos tarybos pateiktą statistiką apie pieno produktų pardavimo kainas. Tyrimas, kuriam buvo pasirinkti 7 pieno produktai, 5 pieno perdirbėjai, 6 prekybos tinklai, atskleidė tokius duomenis: perdirbėjams tenkanti 26,3 proc. galutinės produkto kainos, prekybos tinklų dalis - 23,9 proc., PVM - 17 proc., o žaliavos supirkimui - 49,8 proc.

„Pagal šiuos skaičius mes turime „bagotėti", o ne bankrutuoti", - juokėsi ir replikavo salė. A. Mačiulaičio pastebėjimu, tokių iškreiptų duomenų atsiranda dėl to, kad ūkininkai neaktyvūs, vengia dalyvauti apklausose, o ir kitų šalių pateikta informacija nebūtinai yra teisinga.

Nemoka tiek, kiek gali

Lietuvoje esant mažiausioms pieno supirkimo kainoms, mažiausiems perdirbimo kaštams, turime didžiausias produktų kainas. „Sunku patikėti, kad čia ne kartelinis susitarimas. Nemoka tos kainos, kurią galėtų mokėti. Kalbu kaip ūkininkas, ne kaip vicepirmininkas. Pats ėmiau kreditą, kad sumokėčiau einamąsias skolas tiekėjams, - atvirai dėstė ŽŪR vicepirmininkas B. Markauskas, pripažindamas, kad tai, kas vyksta, panašu į ūkininkų atžvilgiu vykdomą genocidą. Pasak jo, pagalį į ratus ūkininkams kiša pieno importas.

„Rinka laisva. Gal ir negalima perdirbėjams uždrausti įsivežti pieno, bet kita vertus Lietuva pati finansavo perdirbimo įmonių modernizavimą ir skyrė iš nacionalinio biudžeto lėšų. O dabar vykdomas genocidas savo ūkininkų atžvilgiu. Čia reikėtų surasti būdų, kaip bent kol kas tą pieno importą reguliuoti", - kalbėjo B. Markauskas, pabrėždamas, kad labiausiai Lietuvos ūkininkams trūksta vienybės, noro jungtis į stambesnius ūkius, kooperuotis, tapti tvirtesne jėga.

Pasak R. Markausko, ūkininkams atstovaujančioms organizacijoms taip pat nenaudingas skaidymasis ar naujų kūrimasis - Žemės ūkio rūmai vienija apie 50 organizacijų, tad ar verta dar didinti jų skaičių.

Verdiktas

Konferencijos dalyviai vienbalsiai pritarė protesto akcijai dėl žemų pieno supirkimo kainų. Pasak Žemdirbių savivaldos asociacijos vadovo, vienas iš svarbiausių konferencijos metu į rezoliuciją įrašytų uždavinių - kreiptis kartu su Konkurencijos taryba, Žemės ūkio ministerija ir Seimo Kaimo reikalų komitetu į Generalinę prokuratūrą dėl galimo kartelinio susitarimo tarp pieno supirkėjų, nes tokius susitarimus draudžia įstatymai.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks Jūsų pomėgis laisvalaikiu?
Orai