Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 A1 Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 m1
Renginiai
Metai - sunkūs, keisti ir įdomūs

Kėdainiai. Kėdainių krašto ūkininkų sąjungos renginyje pagerbti konkurso „Metų ūkis" nugalėtojai. Pirmos vietos nugalėtojais šiemet tapo Vilija ir Juozas Naruševičiai (nuotr.), antra vieta atiteko Romai ir Remigijui, Egidijui ir jo sūnui Martynui Gružams, trečią vietą pelnė Gintarė ir Karolis Šmigelskiai.

Už savitumą, išskirtinumą bei pažangą Justinos ir Dmitrijaus Kočetovų ūkiui Kėdainių krašto ūkininkų sąjunga kartu su Kėdainių krašto kredito unija įteikė specialų prizą.

Metai - sunkūs, keisti ir įdomūs

Bioversija 2024 04 15 m7

Pasak Kėdainių krašto ūkininkų sąjungos pirmininko Virmanto Ivanausko, kaskart išrinkti šio konkurso nugalėtojus darosi vis sunkiau: „Mūsų krašto ūkiai garsėja kaip pažangūs, modernūs ir sparčiai žengiantys į priekį. Darbštūs ūkininkai tobulina ūkius ir didžiuojasi puikiais rezultatais. Šiais metais labai skųstis negalime. Kiek gamta leido, tiek iš laukų ir paėmėme. Šiuos metus aš apibūdinu trimis žodžiais - sunkūs, keisti ir įdomūs. Sunkūs, nes gana sudėtinga buvo nuimti grūdų derlių., Žinome, kad prasidėjęs lietus labai sugadino javapjūtę. Kai kas sunkiai augintą derlių net paliko nekultą. Keisti, nes savivaldai vis nepavyksta susikalbėti su valdžia. Na, ir įdomūs dėl Seimo rinkimų rezultatų. Šįkart į valdžią išrinkome net penkiolika ūkininkių. Tad reikia tikėtis žemdirbiams palankių sprendimų", - sakė V. Ivanauskas.

Jis pridūrė, kad ūkininkai kasmet traukdami vis kitą savotiškos loterijos bilietą iš kitų metų tikisi stiprios sveikatos, palankių valdžios sprendimų ir gerų gamtos sąlygų, be jokių pokštų.

Kėdainių krašto ūkininkų sąjungos pirmininkas Virmantas Ivanauskas ir administratorė Jūratė Jodeikienė džiaugiasi, kad organizacija vienija apie 150 ūkininkų

Nugalėjo ir išpildė svajonę

Ūkininkai taip pat nelinkę dramatizuoti praėjusiųjų metų. Konkurso „Metų ūkis" nugalėtojais tapę Naruševičiai sakė, kad nugyveno nelengvus metus, tačiau visus iššūkius įveikė: „Turime maždaug 260 ha augalininkystės ūkį. Praėjusių metų derliumi nesame labai patenkinti, patyrėme nuostolių dėl lietaus javapjūtės metu. Tačiau į praeitį nesižvalgome - jau galvojame apie būsimus metus, dėliojame pavasario darbus. Kai sužinojome, jog esame aukštai įvertinti, tą žinią priėmėme su malonumu, tačiau iš tiesų juk dirbame ne dėl prizų ir vietų", - vienas kitą papildydami sakė Vilija ir Juozas Naruševičiai.

Konkurso „Metų ūkis 2016" Kėdainių rajone nugalėtojai Vilija ir Juozas Naruševičiai sakė, kad praėję metai nebuvo lengvi, bei visus iššūkius ūkininkai įveikė

V. Naruševičienei šie metai įsimins ne tik dėl gero ūkio įvertinimo, bet ir dėl senos svajonės išsipildymo. Šeimos padrąsinta ir paskatinta bei padedama, ji Kėdainių senamiestyje atidarė namų apyvokos smulkmenų parduotuvėlę „Rotušės tekstilė".

Trauka žemei - iš senelių

Antrosios vietos laimėtoju paskelbtas brolių Remigijaus ir Egidijaus bei pastarojo sūnaus Martyno valdomas ūkis kolegų vadinamas šeimyninės kooperacijos pavyzdžiu. „Mes dirbame maždaug 370 ha. Kas daugiau laiko turime, tas daugiau ir dirbame, mat greta ūkio dar turime ir kitus darbus. Kai buvo galima susigrąžinome žemę ir kibome į darbus. Pirmiausia pradėjome žemę dirbti su broliu, vėliau prisijungė ir jaunoji karta. Džiaugiamės, kad vaikai nenutolo nuo žemės. Jie mato mūsų pavyzdį. Niekada nesiskundžiame nei metais, nei darbais, nei derliumi. Kaskart priimame viską taip, kaip yra. Smagu, kad mūsų ūkis buvo pastebėtas ir įvertintas. Tik antroji vieta dar palieka vietos pasitempti. Vadinasi, yra galimybiųtobulėti", - šypsodamasis sakė R. Gružas.

Įvertinimas spyris eiti pirmyn

Trečiosios vietos laimėtojai Gintarė ir Karolis Šmigelskiai sakė, kad praėjusieji metai jų ūkiui buvo geresni. „Ūkininkauju jau devynerius metus. Potraukį žemei perėmiau iš tėčio ūkininko. Juk jam visada padėdavau, o vėliau ir savarankiškai ūkininkauti ėmiausi. Smagu, kad mano pastangos buvo įvertintos. Tačiau dar yra kur eiti pirmyn. Labai norėtųsi, kad ūkininkaudami patirtume mažiau nusivylimų, nes dabar ir valdžia vis kaišioja pagalius į ratus, ir kainos nedžiugina, o apie gamtos kaprizus tai jau nėra ką ir sakyti - vis dažniau susiduriame su tuo, kad esant lietaus poreikiui užpuola sausros, o kai nereikia drėgmės, prasideda lietūs. Tačiau pripratę priimti visus iššūkius", - sakė K. Šmigelskis. Jauno ūkininko žmona pridūrė, kad sunku yra matyti daug ir ilgai dirbantį vyrą, tačiau toks jau žemdirbių gyvenimas.

Sulaukė gausių sveikinimų

Tradicinėje kėdainiečių ūkininkų šventėje buvo galima sutikti ir nemažą būrį jų bičiulių bei partnerių. Šventėje dalyvavusi kadenciją baigianti žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė pastebėjo, kad visų ūkininkų siekiai skirtingi, žemės ūkio sektorius yra vienas sudėtingiausių.

„Esame agrarinis, pažangus kraštas. Mūsų ūkininkai baigė pavyti daugelį Europos senbuvių. Ūkininkai yra dideli pagalbininkai daugelyje sričių. Jie rūpinasi keliais, padeda tiems, kam sunkiau sekasi, vienija bendruomenes. Žemdirbiams linkiu ištvermės ir neprarasti pilietiškumo bei aktyvumo", - sakė Kėdainių rajono meras Saulius Grinkevičius.

Konkurso nugalėtojai apdovanoti dovanų čekiais, už kuriuos galės įsigyti laikrodžių

Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininkas Jonas Talmantas pastebėjo, kad žemdirbiai yra pripratę prie įvairių metų, tad ir šie labai nenugąsdino: „Atsipalaiduoti niekada negalime. Turime stebėti, kad mūsų ne tik gamta, bet ir valdžia neišmaudytų".

Ūkiai jaunėja ir įvairėja

Kėdainių rajone yra 2505 ūkininkų ūkiai, iš jų ūkininkų iki 40 metų amžiaus - 427. Veikia 19 žemės ūkio bendrovių, žemės ūkio kooperatyvas „Mūsų ūkis", kooperatinė bendrovė „Nevėžio lankos".

Kėdainiečiai daugiausia augina žieminių kviečių (41 205 ha), žieminių rapsų (12 567 ha), vasarinių kviečių (11 498 ha). Daugiametės ganyklos ir pievos užima 8 718 ha, žirnių auginama 6 516 ha, vasarinių miežių - 5 965 ha, cukrinių runkelių - 5 015 ha, pupų - 2 579 ha. Kai kurie ūkiai jau augina ir gana egzotiškų augalų - saulėgrąžų, facelijų, kmynų, sojų, pluoštinių kanapių, moliūgų, brokolių, cukinijų, aliejinių ridikų, baltųjų garstyčių, krapų.

Rajone registruota 19 000 galvijų, 17 000 kiaulių, 2 600 avių, 290 ožkų.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos