Basf A1 25 03 24 Basf m1 25 03 24
Renginiai
Kodėl svarbu veršelius intensyviai šerti pirmąsias 40 dienų?

Kauno r. Šios dienos veršelis - rytdienos karvė. Kaip auginti veršelį, kad vėliau būtų išryškintas karvės genetinis potencialas? Pagal naujausią mokslo požiūrį, tuo tikslu reikia intensyvinti augimą pirmąsias 40 dienų. Apie tai karvių augintojams seminare kalbėjo Vokietijos specialistas.

Vokietijos „Bergophor" tyrimų centro specialistas Robertas Caindas  (Robert Zeindl) į Lietuvą trečią kartą atvyko bendrovės „Farmo" vadovo ir šėrimo specialisto Mindaugo Budvyčio kvietimu. Pieno ūkių savininkai išgirdo apie veršelių šėrimo tendencijas ir kodėl svarbu juos intensyviai šerti pirmąsias 40 dienų. Juk tik sveikas veršelis taps sena karve.

Bioversija m7 2024 03 12

„Bergophor" tyrimų centro specialistas Robertas Caindas ūkininkus supažindino su naujausiomis veršelių šėrimo tendencijomis

Pasak lektoriaus, moksliniais tyrimais įrodyta, kad pieno fazėje veršelis turi būti auginamas labai intensyviai - tik tuomet išnaudojamas jo augimo potencialas. Seniau ir Vokietijoje buvo požiūris, kad veršelį reikia užauginti su minimaliu pieno ar pieno pakaitalo kiekiu, nes jis vertinamas kaip brangus pašaras. Todėl skaičiuodavo 600 g pieno pakaitalo dienai ir jo trūkumą kompensuodavo starteriniu pašaru, kuris vertinamas kaip pigesnis. Tačiau ši teorija nepasiteisino ir dabar Vokietijoje populiariausia yra intensyvaus šėrimo sistema.

Pasak Vokietijos specialisto, veršelio šėrimas pirmas 40 dienų gali būti svarbiau negu genetika. „Dabartinis mokslo požiūris - intensyvinti augimą pirmąsias 40 dienų, kai yra kritinis jauniklio augimas, nes tik tuomet, jeigu bus geras veršelio paros prieaugis, vėliau galėsime išryškinti karvės genetinį potencialą. Didelis dienos priesvoris ir gimimo svorio padvigubinimas per 60 dienų reiškia mažiau ligų, veršelių praradimų ir geresnį prieskrandžio išsivystymą, o vėliau - geresnę telyčių ir karvių reprodukciją, ankstesnį pirmą veršiavimąsi, trumpesnius veršiavimosi intervalus, didesnį primilžį, ilgesnį karvių amžių,  t. y., pieno gamyba bus efektyvesnė", - teigė R. Caindas.

Seminare dalyvavo ūkininkai iš įvairių Lietuvos vietovių

Veršelio auginimas skirstomas į dvi augimo fazes - pirmąją, labai intensyvią 40 dienų, ir antrąją, kompensacinę arba augimo, kai formuojasi organai, tešmuo. Pirmąsias 40 gyvenimo dienų veršelio ląstelės labai intensyviai dalijasi ir dauginasi. Tad kuo intensyviau šersime, tuo daugiau prisidalins ląstelių. O po 40 dienų jos jau pradeda intensyviai augti.

Kiekvieno organo perėjimas iš intensyvios į augimo fazę skiriasi, tai vyksta skirtingu laiku. Auginant ir intensyviai, ir ekstensyviai veršelių masė gali būti vienoda, bet skirsis organų išsivystymo kokybė. Pavyzdžiui, šeriant intensyviai 40 dienų tešmens ląstelių skaičius bus tris kartus didesnis, negu šeriant ekstensyviai. „Anksčiau galvota, kad jeigu jau nepavyko padauginti ląstelių per 40 dienų, vėliau tai galima kompensuoti su koncentruotaisiais pašarais. Bet mokslo tyrimai šią teoriją paneigė - to, ko veršelis negavo per 40 dienų, vėliau pašaru nekompensuosi ir ląstelių organizme bus pagaminta mažiau. Dėl to gali nukentėti ne tik tešmens, bet ir kepenų, labai svarbaus organo, taip pat širdies išsivystymas", - atkreipė dėmesį R. Caindas.

Jeigu 40 dienų veršelis buvo šeriamas ribotai, o po to, kompensacinėje augimo fazėje, pradėtas šerti koncentratais, organizmas pradeda krauti atsargas riebalų pavidalu. Tačiau, perspėjo lektorius, organai dėl to geriau nesivysto, o tik atsiranda reprodukcinių problemų, sunkėja veršiavimasis.

„Žinoma, pieno pakaitalas kainuoja, bet paskaičiuota, kad veršeliui pirmąsias 40 dienų sugirdžius 10-20 kg pakaitalo daugiau, karvė per pirmus laktacijos metus duos iki tonos daugiau pieno. Be to, ji bus sveikesnė", - R. Caindas neabejoja, kad intensyvus veršelio šėrimas ūkininkams tikrai atsiperka.

Mindaugas Budvytis džiaugėsi dideliu ūkininkų aktyvumu - į seminarą jų susirinko kaip niekada daug

M. Budvytis pristatė ir vieną naujieną - kanadietiškus veršelių namelius „Agri-Plastics". Įdomu tai, kad šios firmos įkūrėjai - ūkininkai, kurie iš savo praktikos gerai žino, kas geriausia veršeliui.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos