Basf 2024 04 19 A1 Basf 2024 04 19 m1
Renginiai
Inovacijos braškių versle - ir patyrusiems, ir pradedantiesiems

Karsluhe (Vokietija). Pasibaigus derliaus nuėmimui ir paruošus braškynus žiemos sezonui, braškių augintojai turi galimybę susitikti kasmet organizuojamoje specializuotoje Tarptautinėje braškių ir smidrų parodoje „ExpoSE" Karlsruhe, Vokietijoje. Čia nuolat lankosi ir mūsų šalies braškininkystės verslo atstovai.

Šiemet paroda skaičiuoja jubiliejinius 20-uosius metus, pasiektas rekordinis lankytojų ir dalyvių skaičius: suskaičiuota per 6 000 lankytojų, kurie aplankė net 425 parodos dalyvių ekspozicijas. Tai viena didžiausių tokio pobūdžio parodų Europoje, kuri apima tik dvi žemės ūkio sritis - braškių ir smidrų (šparagų) auginimą.

Organizatorius „Pietų Vokietijos smidrų ir braškių augintojų asociacija" patvirtino, kad paroda buvo sėkminga. Dalyviai džiaugiasi užmegztais naujais gerais kontaktais, pokalbiais su vis labiau tarptautine tampančia auditorija ir sėkmingais verslo sandoriais. Rekordinis dalyvių skaičius tik patvirtino šios parodos pirmavimą Europos mastu.

Bioversija 2024 04 15 m7

Parodoje visada gausu įvairiausių grožybių su braškėmis, pavyzdžiui, staliukai su kėdėmis, kurie tikrai pritrauktų klientų dėmesį

Šįkart parodoje pasiūlyta ir nauja sritis - šilauogių auginimas. Paaiškėjo, kad tai aktualu ir įdomu - nauja tema sutraukė plačią auditoriją į forumus, o po jų kilusioms diskusijoms pritrūko numatyto laiko. Dešimt šilauogių daigų augintojų ir dvi įmonės pristatė šilauogių verslą nuo pasodinimo iki pardavimo su visomis smulkmenomis.

Parodoje galima buvo sutikti ne vieną profesionalų braškių augintoją iš Lietuvos. Čia lankėsi ir tie, kurie jau kelis dešimtmečius augina šias saldžias uogas ir tie, kurie dar tik pradeda planuoti įsiveisti braškyną.

Biržų r. Juodžionių kaime įsikūręs A. Ragaišio ūkis, oficialus „Kaack Pflanzenvermehrung & Co.KG" atstovas Lietuvoje, kaip ir kasmet, lankėsi šioje parodoje. Ūkio atstovė Ligita Ragaišienė parodą įvertino kaip puikią progą užmegzti naujus verslo kontaktus, pamatyti inovatyvius projektus, rasti sprendimus įvairiems iškilusiems klausimams.

„Šiemet mane nustebino tai, kad buvo labai daug perdirbimo pavyzdžių. Anksčiau būdavo galima pamatyti tik kelis variantus, kaip būtų galima gauti pajamų iš braškių ar kitų uogų auginimo sezono metu, o dabar perdirbimui skirta buvo didelė dalis stendų", - pastebi L. Ragaišienė

Viskas iš braškių: nuo sulčių iki likerių

Lietuvoje labai sunku rasti kokį nors gėrimą iš braškių, o mugėje galima buvo paskanauti ne vieną: braškių likeris, braškių šampanas, braškių vynas ir net natūralios braškių sultys. Sulčių gamintojai siūlė įvairiausių vaisių ir daržovių sulčių, supakuotų į 5 l talpas (kaip Lietuvoje spaudžiant obuolių sultis), taip pat buvo galima paragauti ir įvairiausių mišinių. 

Idėją gaminti braškinius guminukus (saldainius) galima būtų įgyvendinti ir Lietuvoje

Gomurį nustebinti buvo galima skaniausiais vaisiniais actais salotoms ir užpilams gaminti, braškių džemais ir uogienėmis: braškės su medumi, braškės su marcipanais, braškių garstyčios ir t. t. 

Technikos srityje daug naujovių braškynams nebuvo pristatyta, tačiau pačiame priekyje stovėjo naujutėlis įrenginys šilauogėms skinti, mat dabar Vokietijoje labai agituojama jas auginti. Šalia rūšiavimo, pakavimo ir žymėjimo agregatų, galima buvo rasti ir naujausias laistymo sistemas, purkštuvus - tiek traktorinius, tiek rankinius, važiuojančius ant vieno rato tarsi dviratis.

Braškių daigų sodinamoji - darbui paspartinti

Aktualus prietaisas lietuviams pasirodė ūsų nupjautuvas. Kai braškės auginamos lysvėse, ūsai pjaunami rankomis, nes kitaip būtų pažeista plėvelė. Vokiečiai siūlo sprendimą - prie traktoriaus prikabintas agregatas supaprastina, mechanizuoja ir gerokai pagreitina darbą.

„Mane labiausiai sudomino baseinas lietaus vandeniui. Tai nauja technologija ir Lietuvoje greičiausiai tokių vandens rezervuarų dar nėra. Į paruoštą iškastą duobę atvežama vientisa sulydyta be siūlių plėvelė ir per 30-60 min įklojama. Apačioje įrengiamas nutekėjimas dumblui ir kt. šiukšlėms (lapams ir pan.) Tokiame vandens rezervuare ištisus metus renkamas lietaus vanduo niekur nesusigeria, vadinasi visada yra tiek, kiek prilyja. Kraštus galima sutvarkyti taip, kad atrodytų kaip dekoratyvinis tvenkinys", - įspūdžiais dalijasi L. Ragaišienė.

Parodoje buvo siūloma įvairių paukščių baidyklių, teikiamos konsultacijos, kaip nuo jų apginti braškynus. Taip pat buvo braškynams skirtų naujausių augalų apsaugos produktų, drėgmės, PH ir pan. matuoklių.

„Braškių prekybos kioskeliai, prekystaliai, svarstyklės ir kasos aparatai, šaldymo įrenginiai, atvėsinimo kameros, pakuotės ir vėžimėliai braškių skynimui. Visa tai pamatėme, pačiupinėjome, kai ką net įsigijome šioje parodoje", - vardija L. Ragaišienė.

Stebinanti pakuočių įvairovė

Moterį sudomino ir nešiojamas apskaitos kompiuteris, kurį gali pasiimti į braškyną, prie jo prijungti svarstykles, kurios fiksuotų kiekvieno darbuotojo surinktą produkciją, iškart perduodant duomenis į centrinį kompiuterį, kuris iškart apskaičiuoja, kas kiek pririnko ir kiek uždirbo.

„Manau, ši paroda ypač naudinga naujai pradedantiems braškių auginimo verslą. O mes jau daug ką esame matę ir įsigiję", - reziumuoja L. Ragaišienė. Kitąmet visus braškių augintojus ši paroda vėl sukvies lapkričio 16-17 dienomis.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos