Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 m1
Renginiai
Du dešimtmečius pieno ūkiuose darbuojasi švediški melžimo robotai

Lazdijai. Daugiau kaip 135 metus įrangą ir pažangius sprendimus gyvulininkystės ūkiams kurianti Švedijos kompanija „DeLaval" šiemet mini robotizuoto melžimo dvidešimtmetį - ta proga daugiau kaip 200 Europos pieno ūkių, kuriuose karves melžia DeLaval VMSTMrobotai, atvėrė duris lankytojams.

Ne išimtis ir Lietuva - robotizuotu melžimu besidomintys ūkininkai buvo pakviesti į du Lazdijų rajono ūkius, kuriuose karves melžia robotai.

Bioversija 2024 04 15 m7

Ūkininkams „DeLaval" įrangą ir sprendimus dviejuose Lazdijų r. pieno ūkiuose pristatė Linas Baltrušaitis

„Automatizacijos invazija teigiama prasme - neišvengiamas dalykas šiais laikais, jos link žingsniuoja visas pasaulis. Malonu, kad Lietuva nėra išimtis", - sakė antrinės įmonės Lietuvoje „DeLaval" direktorius Albinas Šulinskas. Jis priminė, kad pirmasis VMSTM melžimo robotas Švedijos ūkyje pradėjo veikti prieš 20 metų, o Lietuvoje pristatytas 2008-aisiais parodoje „Ką pasėsi". Tais pačiais metais du pirmieji švediški melžimo robotai sumontuoti Edvardo ir Vandos Kesminų ūkyje netoli Plungės.

Albinas Šulinkas pasidžiaugė, kad įmonė Lietuvoje turi per 1 500 klientų, su kai kuriais jų bendradarbiauja nuo įmonės įkūrimo pradžioslig šiol

Automatizuoja visus procesus fermoje

Pirmiausia per 70 ūkininkų iš visos Lietuvos apsilankė Teiziuose ūkininkaujančių Jūratės ir Renaldo Židžiūnų ūkyje, kuris pernai pripažintas konkurso „Metų ūkis" nugalėtoju - jam skirta pirmoji vieta Lazdijų rajone. Židžiūnai dirba apie 300 ha žemės.

Jūratė ir Renaldas Židžiūnai stengiasi automatizuoti visus darbus ūkyje. Artimiausiuose planuose - automatinės šėrimo sistemos įdiegimas. „Didžiausia svajonė - pamatyti, kaip veikia automatizuota karuselinė melžimo sistema", - prasitarė Jūratė

Naujai pastatytame tvarte įdiegtos automatizuotos DeLaval melžimo ir mėšlo šalinimo sistemos, sumontuota tvarto ventiliacijos įranga, karvių šepečiai, guoliavietėse - guminiai kilimai. Židžiūnų ūkyje - beveik 300 gyvulių, iš kurių 156 melžiamos karvės. Šiuo metu 130 karvių melžia prieš porą metų sumontuoti 2 robotai. Pastatytas jau ir trečias robotas - artimiausiu metu ir jam bus patikėtas karvių melžimas.

Pasak ūkininkų, paleidus trečiąjį robotą, planuojama karvių racioną papildyti skystaisiais vitaminų ir mineralų priedais, kurie kartu su koncentruotaisiais pašarais gyvuliams bus atiduodami robotuose. Beje, šiuo metu jie robotuose karves šeria ūkyje užaugintų grūdų miltais. Per laktaciją iš karvės primelžiama 8,3 tonos 4,6 proc. riebumo ir 3,5 proc. baltymingumo pieno.

Ūkininkai sako, kad dėl žemės trūkumo ūkio daugiau nedidins, tačiau investuos į procesų automatizavimą. Pirmiausia jie nori įsigyti pašarų pristūmimo robotą, tik kol kas tokio, kokio jie nori, nė viena įmonė negali pasiūlyti. „Norime roboto, kuris pašarus ne tik pristumtų, bet ir apverstų. Įmonė „DeLaval" tokį demonstracinį robotą jau yra sukūrusi, tikimės, kad šį rudenį galėsime jį išbandyti ir savo ūkyje", - prasitarė R. Židžiūnas.

Šalia tvarto įrengtos silosinės - pirmas žingsnis link karvių šėrimo automatizavimo

Artimiausiuose planuose - ir karvių šėrimo automatizavimas. Tiesa, ūkininkai pripažįsta, kad tai didžiulė investicija, tačiau tam pamažu ruošiasi jau dabar. Kadangi reljefas labai nelygus, dar pernai nukastos ir išlygintos žemės, įrengta mėšlo lagūna ir dvi stacionarios silosinės šalia melžiamų karvių fermos. Numatyta ir vieta tvarto gale automatinei šėrimo sistemai įrengti.

„Šiuo metu dirba 4 superiniai berniukai, bet niekas nežino, kiek ilgai tie jauni žmonės užsibus ūkyje. Juk tokio atlyginimo kaip užsienyje negali mokėti, tad neišvengiamai tenka darbus fermoje automatizuoti", - sakė J. Židžiūnienė.

Melžimo robotai - investicija į ateitį

Gretimame Barčių kaime ūkininkaujantys Linas ir Aušra Visockai neslėpė, kad ryžosi savo 130 melžiamų karvių bandai, kurią planuoja išplėsti iki 150, statyti du melžimo robotus, nes trūksta kaime gerų darbuotojų, o patys jau pavargo karves melžti.

Nuo 1994 m. ūkininkaujantys Visockai 10 metų karves melžė DeLaval 12 vietų melžimo aikštelėje. „Ieškojome palengvinimo sau, nes nuo melžimo jau rankas skaudėti pradėjo, be to, žiūrėjome į ateitį - vidurinysis sūnus Mykolas, ASU baigęs agronomiją, nusprendė tęsti mūsų veiklą", - kas paskatino investuoti į du melžimo robotus, aiškino L. Visockas.

Pasak Aušros ir Lino Visockių, melžimo robotai - ne tik didžiulis palengvinimas, bet ir savotiškas užsitikrinimas, kad ūkininkavimą tęs sūnus

Ūkininkai dirba 170 ha žemės, iš viso augina 250 gyvulių. Iš karvės per laktaciją melžia po 6 tonas 4,5 proc. riebumo ir 3,3-3,4 proc. baltymingumo pieno. „Didelių primilžių nesivaikome, tausojame gyvulį, - sakė ūkininkas, pasidžiaugdamas ūkio karvių ilgaamžiškumu. - Ir į robotus investavome tik dėl darbų palengvinimo."

Jis pasakojo, kad su įmone „DeLaval" bendradarbiauja jau ne vienus metus, jo žodžiais, tai rimčiausias žaidėjas ir įrangos pieno ūkiams tiekėjas. „Visą įrangą įsigijome iš vienų rankų. Taip daug paprasčiau, juolab kad įmonė užtikrina greitą ir kokybišką servisą. Tereikia tik paskambinti ir jie jau atvažiuoja", - geru žodžiu ūkininkas minėjo bendrovės specialistus.

Visockai savo jėgomis pasistatė naują tvartą, po juo įsirengė 600 kub. m srutų duobę, taip pat pasistatė ir stacionarų 1 600 kub. m talpos rezervuarą. Visos fermų įrangos montavimą ūkininkai patikėjo įmonei „DeLaval". Tvarte įrengta vėdinimo sistema, karvių šepečiai, kilimai guoliavietėse, neužšąlančios girdyklos, automatinės mėšlo šalinimo ir melžimo sistemos. Veršeliams girdyti pastatytas girdymo aparatas, dozuojantis veršeliams pagal jų amžių pieną arba pieno miltelių mišinį, karvėms pašarus pristumia robotas.

Ne tik melžia, bet ir nustato pieno kokybę

Teoriškai skaičiuojama, kad per parą vienas robotas gali pamelžti 70 karvių. Sistemos našumą didina išmanieji rūšiavimo vartai, kurie iš anksto išrūšiuoja karves, kurioms jau laikas ir kurioms dar per anksti yra melžtis. Į robotą patenka tik tos karvės, kurioms laikas melžtis. Pagal ausies daviklį identifikavęs karvę, robotas iš anksto žino jos spenių padėtį, kiek pieno tikėtis iš kiekvieno ketvirčio, pagal tai vertina išsimelžimo kokybę, žino, kiek miltų jai duoti.

Pasak L. Baltrušaičio, VMSTMroboto išskirtinumas, kad, nepaisant tešmens padėties, melžiklius jis gali uždėti ant bet kokios formos spenių, nes deda juos po vieną, nepavykus iš pirmo karto, kartoja. Tai patvirtina ir ūkininkai Židžiūnai - jų teigimu, pradėjus melžti robotais neteko dėl netaisyklingos formos spenių ir nutįsusių tešmenų brokuoti nė vienos karvės.

Robotas karves ne tik melžia, bet ir analizuoja pieno kokybę

Išmelžtas pienas keliauja pro atskiras pieno matuokles, kur matuojamas kiekvieno ketvirčio pienas atskirai, nustatomas kraujo kiekis ir jo laidumas - pagal tai sprendžiama, ar nėra mastitų. Melžimo pabaigoje robotas vertina bendrą pieno kokybę ir kiekvieno ketvirčio atskirai. Nekokybiškas pienas į šaldytuvą nepatenka, jis nukreipiamas į rūšiavimo indą, iš kur keliauja arba į kanalizaciją arba į bidonėlius. Visi melžimo duomenys matomi kompiuteryje.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kokio senumo traktorių turite ūkyje?
    Visos apklausos