Basf 2024 04 09 A1 Basf 2024 04 09 m1
Renginiai
Artojų lyderių niekas nepralenkė ir šiemet

Akademija (Kėdainių r.). Penktadienį įvykusios 17-osios respublikinės Artojų varžybos staigmenų nepateikė: lyderiai išliko tie patys, kaip ir pernai. Apverčiamųjų plūgų grupėje pirmąją vietą laimėjo Kazys Genčius, o tadicinių plūgų grupėje pirmasis buvo Audrius Plerpa.

Lietuvos artojų asociacijos prezidentas Alfonasas Malinauskas dar vykstant varžyboms žiūrovams siūlė atkreipti dėmesį į 3, 6 bei 8 laukelius - būtent juose meistriškumą rodė Kazys Genčius, Audrius Plerpa ir visiškai nedaug nuo jo atsilikęs Andrius Baublys. „Tai - geriausi mūsų šalies artojai. Noritys įsitikinti ir pasimokyti, kaip turi atrodyti gražus arimas, turėtų eiti ir stebėti darbą būtent minėtuose laukeliuose", - sakė A. Malinauskas.

Bioversija 2024 04 15 m7

K. Genčius artojų varžybų nugalėtoju apverčiamųjų plūgų kategorijoje tapo jau 12 kartą

Besidomintiems artojų varžybomis, Kazio Genčiaus pristatyti nereikia - kretingiškį galima drąsiai vadinti varžybų veteranu. K. Genčius Lietuvos artojų varžybose dalyvavo 13 kartų, tiek pat kartų Lietuvos garbę gynė ir Pasaulinėse artojų varžybose. Beje, pats artojas dirba visai ne su žemės ūkiu susijusį darbą: jis  - šiuo Klaipėdos teritorinės ligonių kasos vyriausiasis specialistas. Šiemetinėse varžybose K. Genčius surinko 238 taškus.

Artimiausias jo konkurentas, aręs apverčiamųjų plūgų grupėje, buvo taip pat kretingiškis Antanas Duobys, surinkęs 157 taškus - tai 25 metus ūkininkaujantis žemės ūkio specialistas, varžybose dalyvaujantis antrą kartą. Trečioje vietoje liko Ernestas Katkūnas, atstovavęs Joniškėlio žemės ūkio mokyklai ir surinkęs 154 taškus. E. Katkūnas varžybose dalyvavo antrą kartą, pernai užėmė antrąją vietą.

Audriui Plerpai - žemės ūkio viceministro Albino Ežerskio sveikinimai

Pirmosios vietos tradicinių plūgų grupėje laimėtojas Audrius Plerpa atstovauja Pakruojo r. Lygumų žemės ūkio bendrovei. Jį galima vadinti arimo entuziastu, Lietuvai atstovavusiu ir Pasaulinėse artojų varžybose. Lygumų ŽŪB dirbtuvių vedėju dirbantis A. Plerpa „Mano ūkiui" sakė, kad pastaraisiais už traktoriaus vairo prisėda vis rečiau - laiką pasiglemžia įvairūs organizaciniai darbai. Tik likus savaitei iki varžybų A. Plerpa treniravosi intensyviau.

„Jaučiasi, kad kyla bendras visų dalyvių lygis. Anksčiau ardavau atsipūtęs, o dabar jau reikia pasistengti, net prakaitas išmuša", - prisipažino artojas. Šiemet A. Plerpa surinko 229 taškus, o jam ant kulnų lipantis antrosios vietos nugalėtojas Andrius Baublys - 197,7 taškus. Šilalės rajone ūkininkaujantis A. Baublys varžybose dalyvavo penktąjį kartą. Tris kartus laimėjo antrąją vietą, o 2013 m. - pirmąją ir iškovojo teisę varžytis Pasaulio artojų varžybose Prancūzijoje, kuriose kaip debiutantas pasiekė neblogų rezultatų.

Trečiają vietą tradicinių plūgų grupėje laimėjo Jurbarko r. ūkininkas Stanislovas Marcinkus. 100 ha žemės dirbantis mišraus ūkio savininkas traktoriumi dirba jau 40 metų. Tėvą varžybose palaikė sūnūs Tadas ir Simonas, kurie abu taip pat yra dalyvavę rajoninėse artojų varžybose. „Vieni žvejoja, kiti medžioja, o mano hobis - arimas", - linksmai aiškino S. Marcinkus.

Pirmą kartą varžybose dalyvavęs P. Čiupas traktorininko teises turi nuo 16 metų, dirba Kauno r. ūkininko Romo Majausko ūkyje ir tęsia mokslus.

Pats jauniausias šiemetinių varžybų dalyvis buvo septyniolikmetis Paulius Čiupas, atstovavęs Kėdainių profesinio rengimo centro Lančiūnavos skyrių. Ruošdamasis varžyboms, moksleivis intensyviai treniravosi dvi savaites po devynias valandas, jam padėjo mokytojas Albertas Zaveckas. Prieš devynerius metus netekęs avarijoje žuvusio tėčio, Paulius pats anksti pradėjo kabintis į gyvenimą ir užsidirbti duonai. Vaikino svajonės labai žemiškos - dirbti traktorininku ir išsilaikyti kombaininko teises. „Ir dar labai norėtųsi varžyboms gauti naujesnį traktorių", - prasitarė jauniausias artojas, šiemet aręs su senu MTZ82.

Visi šiemet varžybose dalyvavę artojai skundėsi neįprastai kieta ir sausa žeme - gamybinėmis sąlygomis tokios niekas nė neartų. Kad būtų įmanoma įleisti plūgus iki reikiamo gylio, ant jų artojai tvirtino įvairius svorius.

Dėl sausros perdžiūvusią žemę sunkiai sekėsi suarti ir praktinę arimo meistriškumo pamoką davusiam daugkartiniam arimo čempionui Rimui Kleivai (centre).

Išsamią teorinę paskaitą apie arimą perskaitęs vienas iš vyriausiųjų teisėjų, LAMMC mokslininkas Virginijus Feiza pabrėžė, kad tik ariant galima palaikyti 25 cm storio derlingą dirvožemio sluoksnį. „Jei kieme nebėra plūgo, tai ražieninė sėjamoji taip pat ilgai čia neužsibus", - sakė V. Feiza patikslindamas, kad bent kas 4 metus žemę reikėtų suarti.

Lietuvos agronomų sąjungos pirmininkė ir LŽŪKT direktoriaus pavaduotoja Giedė Butkienė pabrėžė, kad svarbiausias varžybų tikslas - ne atrinkti kandidatus į Pasaulines artojų varžybas, bet apskritai kelti artojų meistriškumą.

„Čia nėra didelių pinigų, įspūdingų prizų, viskas laikosi tik didelio entuziazmo dėka. Tai, kad kasmet įvyksta varžybos, yra gero bendradarbiavimo tarp savivaldybių, konsultantų, mokslo įstaigų, žemės ūkio mokyklų pavyzdys", - sakė G. Butkienė ir pridūrė, kad yra planų kitais metais daryti atskirą dublerių komandą, kurioje galėtų savo jėgas išmėginti pirmą kartą dalyvaujantys varžybose, jei jiems stoti į vieną gretą su patyrusiais meistrais būtų kol kas nedrąsu.

Šiais metais nuspręsta apdovanoti du geriausius artojus, arusius nesportiniais plūgais. Tradicinių plūgų grupėje geriausiuoju paskelbtas ukmergiškis R. Valeika, o apverčiamųjų plūgų grupėje - kretingiškis A. Duoblys. Jauniausiu geriausiuoju artojų varžybų dalyviu tapo Panevėžio profesinio rengimo centro mokinys Valdas Dainys.

Geriausieji šių metų varžybų dalyviai iškovojo teisę Lietuvai atstovauti Pasaulinės artojų varžybose, vyksiančiose 2016 m. Anglijoje.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos