Renginiai
Arimo lyderiai nesikeičia
2012-07-23

Mantviliškis (Kėdainių r.) liepos 23 d. Visą dieną penktadienį merkiantis lietus nesutrukdė išsiaiškinti geriausių artojų Lietuvoje. Nugalėtojais pripažinti pakruojiškis Audrius Plerpa ir kretingiškis Kazys Genčius geriausiųjų titulo neužleidžia kitiems artojams jau keleri metais iš eilės.

Penkioliktose Artojų varžybose susirungė trys dešimtys dalyvių, 11 artojų jėgas respublikinėse varžybose išmėgino pirmą kartą. Išsiskyrė šios varžybos ne tik didžiausiu dalyvių skaičiumi jų rengimo istorijoje, bet ir gausiu politikų, žemdirbių organizacijų atstovų dėmesiu.

3 Paragrafas delaval

Meistriškiausi artojai pozicijų neužleidžia (iš kairės): Kazys Genčius ir Audrius Plerpa

Sveikinimai artojams

Sveikindamas varžybų dalyvius šalies Ministras Pirmininkas Andrius Kubilius pabrėžė, kad nuo seno lietuviams arimas turi ypatingą reikšmę. „Visiems lietuviams žemė yra šventa, o jos arimas - kaip šventos mišios, todėl galėčiau pasakyti, kad mums artojų varžybos yra gerokai svarbiau ir vertingiau negu, pavyzdžiui, olimpinės žaidynės Londone", - darganotu oru pakelti artojams ūpą mėgino premjeras.

Gerėjančia arimo kokybe, gražėjančiais ne tik varžybų laukeliais, bet ir šalies laukais džiaugėsi ir varžybų teisėjai. Pasak vieno iš penkių vyr. teisėjų, Lietuvos artojų asociacijos prezidento Alfonso Malinausko, panašu, kad varžybos persikelia ir į didžiuosius laukus: praėjusį rudenį po visą Lietuvą važinėjusi komisija džiaugėsi gražiai, pagal taisykles ariamais laukais ir žemdirbių pastangomis.

A. Malinauskui pritarė ir kitas vyr. teisėjas dr. Vaclovas Bogužas pabrėždamas, kad varžybose išdrįsta dalyvauti vis daugiau žemdirbių, kaip ir savo laukuose ariančių kelių korpusų plūgais. „Tokiais plūgais dirbti gerokai sudėtingiau, be to, ir geresnių rezultatų pasiekti sunkiau negu ariant su dviejų korpusų plūgu, tačiau kelių korpusų apverčiamieji plūgai tarp mūsų žemdirbių itin populiarūs, nes taip dirbti gerokai ekonomiškiau", - tendencijas pastebėjo V. Bogužas.

Arti pamėgino ir šalies Ministras Pirmininkas Andrius Kubilius

Varžybų išliekamąją vertę pabrėžė Seimo narys Mindaugas Bastys, juk neveltui tai visame pasaulyje populiari tradicija. Pasak parlamentaro, nors naujomis technologijomis arimą bandoma pakeisti, tačiau prie tradicinės žemdirbystės vis vien sugrįžtama, nes tai - pati pradžia, naujo derliaus pagrindas. „Tai visų pirma patiems žemdirbiams labai reikalingas renginys, nes čia jie arimo technikos ir paslapčių gali pasimokyti iš šios srities geriausiųjų", - pastebėjo Seimo narys.

Jaunimas - ir prie plūgo

Tradicinių plūgų grupėje varžėsi 12 artojų, apverčiamųjų - 17, tarp kurių net 7 arė keturių korpusų plūgais ir vienas - penkių (marijampolietis Juozas Nasiulevičius). Penki artojai arė su patobulintais ir varžyboms specialiai pritaikytais sportiniais plūgais (3 tradicinių plūgų grupėje ir 2 - apverčiamųjų).

Žemės ūkio ministras Kazys Starkevičius (viduryje) su geriausiais šalies artojais

Meistriškiausiai tradicinių plūgų grupė arė 11 kartą varžybose dalyvavęs Audrius Plerpa iš Pakruojo rajono. Jis surinko 253 balus. Antroji vieta atiteko Šilalės rajono artojui Andriui Baubliui (229,7 balo), antrą kartą dalyvavusiam varžybose (pernai taip pat buvo antras). Dviem balais nuo antrosios vietos laimėtojo atsiliko Kėdainių profesinio rengimo centro moksleivis Egidijus Sališas, kaip ir praėjusiais metais įsitvirtinusio trečiosios vietos pozicijose.

Apverčiamųjų plūgų grupėje neaplenkiamas buvo taip pat 11 kartą dalyvaujantis Kazys Genčius iš Kretingos, aręs sportiniu 2 korpusų plūgu ir surinkęs 285 balus. Aleksandro Stulginskio universitete studijuojantis Vilius Janeliūnas iš Pasvalio r., deleguotas į respublikines varžybas kaip Kauno rajono artojas, surinko 255 balus ir užėmė antrąją vietą. Pasvalio r. artojas Vilius Tinteris - vienintelis naujas vardas, palyginti su pernai metų nugalėtojų sąrašu: pagal surinktų balų skaičių pernai jis buvo šeštas, šiemet vainikuotas kaip trečiosios vietos laimėtojas. Beje, jis vienintelis iš nugalėtojų arė 4 korpusų plūgu.

Kasmet artojų skaičiui augant, stebima jų jaunėjimo tendencija, mat daugumą sudaro 21-40 m. amžiaus artojai. Kaip ir kasmet apdovanotas ir jauniausias Artojų varžybų dalyvis. Šis titulas atiteko Joniškio žemės ūkio mokyklos moksleiviui Evaldui Paliukui, arusiam 2 korpusų apverčiamuoju plūgu ir surinkusiam 234,3 balo. Mokinio darbą stebėdamas profesijos mokytojas Pranas Stripeikis džiaugėsi, kad mažai treniruočių turėjusio ir tik pirmus metus už traktoriaus vairo sėdinčio Evaldo arimas buvo gana gražus, didelių klaidų nesimatė. „ Pagrindinė jo klaida - kad per daug stačiai į lauką su plūgu įvažiavo, todėl ir vagos ne visos tiesios pavyko. Žinoma, trūko dar jam patirties, galbūt ir jaudulys savo darė", - atlaidžiai mokinio darbą vertino P. Stripeikis.

Daugkartiniai respublikinių varžybų nugalėtojai A. Plerpa ir K. Genčius šių metų rugsėjį jėgas išbandys Pasaulio arimo varžybose Kroatijoje, taip pat jie deleguoti atstovauti Lietuvai ir kitų metų liepą Kanadoje vyksiančiose varžybose.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kaip vertinate ŽŪM perkėlimą į Kauną?
Orai