Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 m1
Pasaulyje
Vokietija: ūkininkai blokavo žiniasklaidos įmones ir sutrikdė laikraščių pristatymą
shutterstock.com nuotr.

Berlynas / Briuselis. Žemdirbių protestų fone įsiplieskė konfliktai tarp Vokietijos ūkininkų ir žiniasklaidos. Kaltindami žiniasklaidą neobjektyvumu, protestuotojai blokavo keletą žiniasklaidos kompanijų, sutrikdė spaudos pristatymą.

Tarptautinė ir Europos žurnalistų federacijos (IFJ-EFJ) paragino ūkininkus ir žiniasklaidą pradėti konstruktyvų dialogą, kad laikraščių pristatymo sutrikdymas nebūtų naudojamas kaip protesto priemonė.

Prieš lengvatų mažinimą degalams ir žaliąjį kursą protestuojantys Vokietijos ūkininkai nuo vasario pradžios nusitaikė mažiausiai į tris žiniasklaidos įmones ir dvi leidyklas.

Bioversija 2024 04 26 m7

Protestai prieš redakcijas ir spaustuves

Pirmasis blokadų serijos įvykis nutiko vasario 2 d., kai 70 demonstrantų traktoriais ir automobiliais užblokavo visus įėjimus į „4Press“ spaudos platinimo centrą Hamburge-Rahlstedte. Tik po dviejų su puse valandos laikraščių pristatymo mašinoms leista išvykti iš įmonės. „Hamburger Abendblatt“ pristatymas vėlavo kelias valandas.

Vasario 4 d. ūkininkai blokavo „Allgäuer Zeitung“ žiniasklaidos centrą. Akcijoje dalyvavo apie 400 asmenų, 175 traktoriais ir 30 automobilių.

Vasario 6 d. ūkininkai protestavo prie NDR radijo stoties Hanoveryje. Apie 50 transporto priemonių, įskaitant 30 traktorių, atvyko į aikštelę priešais radijo stotį, tačiau jos neblokavo. Ūkininkai aiškino, jog protestuoja prieš žiniasklaidos šališkumą ir per menką ūkininkų reikalų nušvietimą.

Vasario 8-osios naktį apie 50 ūkininkų blokavo „Nordsee-Zeitung“ spaustuvę Bremerhavene ir išvertė gatvėje mėšlą. Anot policijos, protestas buvo spontaniškas.

Vasario10-osios  naktį maždaug 120 žmonių su daugiau nei 40 transporto priemonių šešioms valandoms blokavo „Axel Springer Verlag“ leidyklos spaustuvę Ahrensburge, netoli Hamburgo. Laikraščių „Hamburger Abendblatt“, „Frankfurter Allgemeine Zeitung“ ir „Süddeutsche Zeitung“ pristatymas buvo strikdytas ilgiau kaip šešias valandas.

Policijos teigimu, akcija nukreipta prieš žemės ūkio politiką ir prieš pranešimus apie ūkininkų protestus. Šlėzvigo-Holšteino laikraščių grupės (SHZ) teigimu akcija gali būti vertinama kaip „radikalizuotas išpuolis prieš spaudos laisvę“.

Vasario 15 d. apie 50 protestuojančių asmenų Seligentalyje (Tiuringija) grasino žurnalistams ir neleido jiems dirbti. Kartu jie protestavo prieš ekonomikos ministro apsilankymą konditerijos fabrike, traktoriais blokavo patekimą į gamyklą.

Naujienų portalas „ntv“ pranešė, kad vienas protestuotojų dideliu greičiu važiavo link žurnalistų ir, likus 50 m, stipriai stabdė. Toks išpuolis sulaukė džiūgaujančios minios palaikymo.

Vokietijos žurnalistų asociacijos Tiuringijos regioninė asociacija sureagavo į įvykį: „Kas nori pranešti apie žemės ūkio politiką, neturi gąsdinti žiniasklaidos. Tik turėdami žiniasklaidos laisvę galime pasiekti mąstymo pokyčių.

Vasario 17 d. apie 150 demonstrantų su 30 transporto priemonių, įskaitant traktorius, sunkvežimius ir automobilius, protestavo gatvėje priešais Hamburgo-Lokstedto NDR. Ši akcija buvo įvardyta „kaip bendras ūkininkų, amatininkų ir viduriniosios klasės protestas“, praneša NDR. Dalyviai pareiškė, kad nepriklauso jokiai interesų grupei ar partijai.

Ūkininkų asociacija atsiriboja

Vokietijos ūkininkų asociacija (DBV) atsiribojo nuo veiksmų prieš žurnalistus ir žiniasklaidą. Ji pareiškė, kad nei DBV, nei skyriai protesto neinicijavo ir neorganizavo. DBV generalinis sekretorius Bernhardas Krüskenas naujienų žurnalui „Der Spiegel“ sakė:

„Ne tik žiniasklaida yra netinkamas protesto adresatas, nes apie ūkininkų protestus informavo labai išsamiai, bet ir spaudos laisvės išsaugojimas turėtų būti pagrindinis visų rūpestis“.

Žiniasklaidos asociacijų kritika

Federalinė skaitmeninių leidėjų ir laikraščių leidėjų asociacija (BDZV) pareiškė apie giliai nedemokratišką „laisvosios spaudos puolimą“. „Kadangi jiems nepatinka reportažai, demonstrantai tiesiog paima įkaitais laikraščius ir žurnalus.“ Pasak BDZV, savarankiškai paskirti cenzoriai norėjo užkirsti kelią nepopuliariems reportažams.

„Jei nesate patenkinti pranešimais, galite rašyti laiškus redaktoriui arba paskelbti socialiniuose tinkluose“, – sakė Vokietijos žurnalistų asociacijos pirmininkas Mika Beusteris. Redakcijų ir spaustuvių blokavimas yra neteisingas požiūris ir neturėtų sukurti precedento.

Kvepia cenzūra

„Funke“ žiniasklaidos grupės vyriausiasis redaktorius Jörg Quoos pareiškė, kad ūkininkai turi teisę kritikuoti žiniasklaidą, tačiau neleisti platinti laikraščių yra „nepakeliama cenzūra“. J. Quoos klausia: „Kur nukeliausime, jei kiekviena lobistų grupė blokuos spaudos įmones, kol liks patenkintos žurnalistų darbu? <...> visuomenėje, turinčioje žodžio laisvę, kas nors visada yra nepatenkintas. Tai ištverti yra demokratijos žaidimo taisyklė. Todėl laikraščiai turi netrukdomi pasiekti skaitytojus. Kiekvienas, kuris siekia tam sutrukdyti, iš tikrųjų nori kontroliuoti nuomonę. Ir dėl to neturėtų būti jokių kompromisų“.

Šaltinis: manoūkis.lt inf.
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kokio senumo traktorių turite ūkyje?
Visos apklausos