Pasaulyje
Suskaičiuoti galvijus šveicarams - sunkiai įkandamas uždavinys
2013-07-26

Bernas. Net iš giliausio sapno prižadintas šveicaras akimirksniu išpyškintų, kad 1600 šios šalies gyventojų tenka vienas bankas. Tuo tarpu paklaustas, kiek Šveicarijoje laikoma galvijų, tik šypteli. Suskaičiuoti, kiek karvių, avių ir ožkų, tilindžiuodamos po kaklu parištais varpais, ganosi Alpių ganyklose, nėra paprasta. Be to, žemės ūkio veikla šioje šalyje verčiasi vos 4 proc. gyventojų.

Du trečdaliai šalies teritorijos - sniegu ir ledu padengti kalnai, uolos, rieduliai, miškai. Žemdirbystei tinka vos ketvirtadalis Šveicarijos ploto. Žemės ūkiui naudojama apie 2 mln. ha, iš kurių ariamoji žemė tesudaro 18 proc. Dirvožemio kokybė prasta, tačiau taikomos modernios technologijos leidžia gauti neblogą derlių.

Lytagra 19 03 mobilus 3 paragrafas

Dirbamos žemės Šveicarijoje nedaug

Šveicarai augina kviečius, miežius, bulves, cukrinius runkelius, užsiima sodininkyste bei vynuogininkyste.

Nors sausra nė iš tolo nekvepia, viešint šioje šalyje į akis krenta nuolat veikiančios laistymo sistemos. Tačiau jos drėkina ne skurdžioje, nederlingoje ir akmenuotoje žemėje augančias daržoves ar sodus, bet ... pievas. Ir ne dėl to, kad šveicarai siekia pagaminti daugiau pašarų galvijams. Iš turizmo gyvenančios šalies gyventojams svarbu, kad Šveicarija svečiams visuomet atrodytų kaip atvirukas.


Šalies gyventojai stengiasi, kad Šveicarija svečiams visuomet atrodytų kaip atvirukas

Gyvulininkystei, kuri pasižymi aukštu produktyvumu, tenka 80 proc. žemės ūkio produkcijos vertės. Neoficialiais duomenimis, Šveicarijoje yra daugiau kaip 2 mln. galvijų, beveik pusę jų sudaro karvės. Neatsitiktinai maisto pramonė daugiausia gamina pieno produktus - sūrius, kondensuotą pieną ir pieno miltelius, šokoladą, sviestą.Karvės Alpių pievose ganosi be piemenų

Šveicarijoje vyrauja 5-20 ha - ūkiai, kurie sudaro 45 proc. visų šalies ūkių. Daugiau kaip 50 ha žemės teturi vos 1 proc. ūkininkų, nuo 20 iki 50 ha - apie 12 proc. 1-5 ha turi 25 proc., o 17 proc. - 1 ha žemės.

Ūkininkauti šioje šalyje gali ne bet kas. Čia neįmanoma nusipirkti ar išsinuomoti žemės, jei neturi atitinkamo išsilavinimo. Mokslas žemės ūkio mokykloje trunka 3 metus. Tačiau kiekvieną savaitę vieną dieną mokomasi teorijos žemės ūkio mokykloje, o likusias darbo dienas būsimieji žemdirbiai talkininkauja trijuose pačių pasirinktuose ūkiuose, kad įgytų praktinės patirties. Egzaminai paprastai rengiami viename iš praktikai pasirinktų ūkių, į kurį suvažiuoja egzaminuotojai - žemės ūkio ekspertai.


Posakis „kvaila kaip avis" Šveicarijoje negalioja - avys kalnuose žino, kaip apsisaugoti nuo kaitrios vidurdienio saulės

Merginos, norinčios savo ateitį susieti su gyvenimu kaime, mokosi specialiose ūkininkių mokyklose. Čia jos įgyja žinių ir praktikos kaip taisyklingai skalbti, džiovinti drabužius, valyti, tvarkyti, prižiūrėti daržus, virti,  ir tampa tikromis namų ūkio šeimininkėmis.


Šveicarijoje uoliai saugomi etnografiniai kaimai

Šveicarija vykdo ekonominę politiką, kuria šalies žemės ūkio subjektus siekia apsaugoti konkurencinėje kovoje su užsienio gamintojais. Aukšti tarifai ir didelių vidaus subsidijų skyrimas skatina vidaus gamybą - Tarptautinio ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos duomenimis, ši šalis subsidijuoja daugiau kaip 70 proc. žemės ūkio, kai tuo tarpu ES - tik 35 proc.


Sunkiausia suskaičiuoti aukštumose klajojančius ožius

Apie 60 proc. šalyje pagamintos produkcijos yra suvartojama vidaus rinkoje, žemės ūkis patenkina 65 proc. šios šalies gyventojų maisto produktų paklausos. 90-100 proc. bulvių, kiaulienos, avienos, galvijų ir pieno produktų yra pagaminama būtent šalies viduje.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką manote apie klimato atšilimą?
Orai