Basf A1 25 03 24 Basf m1 25 03 24
Pasaulyje
Įsilaužėliai gali sutrikdyti JAV žemės ūkį

Oburnas.  JAV Oburno universiteto profesorius perspėja, kad Rusijos valstybės remiami kibernetiniai įsilaužimai gali sukelti sudėtingus padarinius JAV infrastruktūrai, ypač žemės ūkiui ir vandens tiekimui.

Oburno universiteto Maisto sistemos instituto Maisto ir vandens gynybos darbo grupės pirmininkas Bobas Nortonas primygtinai ragina žmones suprasti realias, apčiuopiamas pasekmes, kurias gali sukelti elektroniniai karai, rašo „AgProfesional“ portalas.

B. Nortonas yra ilgametis JAV kariuomenės, federalinės ir valstybės teisėsaugos agentūrų konsultantas. Jam rūpestį kelia tai, kad įsilaužimų metu gali būti pažeista keletas kritinių infrastruktūrų dėl jų tarpusavio ryšių. Jis kaip kritines infrastruktūras apibūdina maisto, vandens ir elektros sistemas.

Bioversija m7 2024 03 12

Maisto ir žemės ūkio sektorius yra vienas iš 16 pagrindinių infrastruktūrų, kurias nustatė JAV Tėvynės saugumo departamentas.

Anot profesoriaus, rūpestį kelia galima grandininė reakcija, kai poveikis vienai ypatingos svarbos infrastruktūrai sukelia tam tikrų įvykių grandinę.

Pavyzdžiui, B. Nortonas paaiškino, kaip Alabamos elektros tinklų sistemos sutrikimas gali pakenkti 4 mlrd. JAV dolerių vertės paukštienos pramonei, kuri yra viena didžiausių Alabamos valstijos ūkio  šakų. Tai turėtų neigiamą poveikį ekonomikai ir žmonių gerovei.

Pasak mokslininko, jei Rusija sutrikdytų elektros tinklą, kuris, savo ruožtu, galėtų turėti įtakos vandens tiekimui, tai galėtų turėti įtakos žemės ūkiui ar paukštienos pramonei.

Iki šiol tradiciškai žemės ūkio terorizmas siejamas su pavojingų ligų sukėlėjais augalams ar gyvūnams. Čia minimas juodligės protrūkis 2001 metais. Tačiau, anot B. Nortono, apibrėžimas pradeda plėstis, įtraukiant kibernetinius išpuolius prieš žemės ūkį.

JAV Tėvynės saugumo departamentas, FTB ir Jungtinės Karalystės nacionalinio saugumo centras balandžio mėnesį išleido bendrą techninį įspėjimą apie Rusijos vyriausybės vykdomą kenkėjišką kibernetinę veiklą, įskaitant grėsmes gyventojų naudojamiems maršrutizatoriams.

Gegužės mėn. buvo išleistas papildomas techninis įspėjimas, kuriame paaiškinta, kaip iš Rusijos  paveikta daugiau kaip 500 000 interneto ryšio maršrutizatorių 54 šalyse.

B. Nortonas pridūrė, kad Rusija nėra vienintelė susirūpinimą kelianti šalis ir nebūtinai ji svarbiausia. JAV rūpestį kelia ir Kinija, Iranas bei Šiaurės Korėja.

Bet, anot mokslininko, Rusija yra labai rafinuotas priešas, kuris nuolat bando įsiskverbti į kritines infrastruktūras, o JAV santykiai su Rusija nėra geri. B. Nortonas pritaria JAV vyriausybės sprendimui garsiai ir atvirai kalbėti apie iš užsienio kylančias grėsmes.

Jis ūkininkams pataria rūpintis GPS naudojančių prietaisų saugumu, reguliariai keisti slaptažodžius, perkrovinėti namuose esančius modemus- maršrutizatorius, vengti naudotis viešu WIFI tinklu.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos