Pasaulyje
Kooperacija – smulkiųjų ir vidutinių Ispanijos ūkininkų išsigelbėjimas
2013-09-04

Madridas. Ispanijos žemės ūkyje reikšmingas vaidmuo tenka kooperatyvams, vienijantiems smulkiuosius ir vidutinius ūkininkus. Ispanijos kooperatyvų perspektyvos siejamos su dar didesne jų koncentracija, rašo portalas dw.de.

Šalyje yra apie 4 tūkst. kooperatyvų, kurie sukuria 10 proc. šalies BVP. Daugiausia jų veikia žemės ūkyje, finansų srityje, pramonės, būsto statybos, didmeninės ir mažmeninės prekybos sektoriuose. Stambiausiu Ispanijos, o kartu ir pasaulio kooperatyvu, laikomas baskų kooperatyvas „Mondragon", kurio turtas vertinamas 33 mlrd. eurų (114 mlrd. litų). Šis kooperatyvas gamina elektros įrangą, verčiasi finansine, žemės ūkio produktų perdirbimo veikla, prekyba ir net vykdo mokslinius tyrimus.

Stambiausiu pasaulio alyvuogių aliejaus ir valgomųjų alyvuogių gamintoju laikomas Andalūzijos kooperatyvas „Hojiblanca", o citrusinių vaisių - kooperatyvas „Anecoop".

Moros kaimo kooperatyvas


Kooperatyvo „Acevin" pajininkais yra pusšimtis Moros kaimo gyventojų (Toledo provincija), kurie valdo vynuogynus ir alyvmedžių giraites. Kooperatyvas užsiima aliejaus ir vyno gamyba bei prekyba. Dešimties kilometrų spinduliu aplink kaimą išsibarstę žemės sklypai, kurių kiekvieno dydis nuo 2 iki 10 ha, nuosavybės teise priklauso kooperatyvo nariams. Verstis aliejaus ir vyno gamyba galima ir pavieniui, tačiau, anot kooperatyvo narių, tai nebus pelninga.

Lytagra 19 03 mobilus 3 paragrafas

Šio kooperatyvo nario Antonijaus Morenos žodžiais, ūkininkai parduoda produkciją kooperacijoms įmonėms, kurios pastatytos už jų pačių pajus, o dividendus (atskaičius mokesčius ir įvykdžius kitus finansinius įsipareigojimus) ūkininkai dalijasi pasibaigus metams. Savo produkciją kooperatyvas realizuoja Ispanijoje ir užsienyje. Šį vidutinio dydžio kooperatyvą valdo renkama valdyba, kuri kasmet atsiskaito pajininkams.

Ištakos

Valensijos socialinės ekonomikos ir kooperacijos tyrimų instituto duomenimis, kooperacija labiausiai paplitusi žemės ūkyje, kooperatyvai vienija smulkiuosius ir vidutinius gamintojus. Daugiausia jų funkcionuoja augalininkystės ir gyvulininkystės produkcijos perdirbimo srityje. Narystė kooperatyvuose leidžia ūkininkams lengvatinėmis kainomis įsigyti įrangos, trąšų, augalų apsaugos produktų, naudotis agronomų ir veterinarų paslaugomis.

Pirmieji kooperatyvai Ispanijoje susikūrė praėjusio šimtmečio viduryje. Tai buvo ne kaimo, o smulkiųjų miesto gamintojų ir paslaugų teikėjų susivienijimai.

Ūkininkų išsigelbėjimas

Anot Madrido universiteto profesoriaus Vincento Gutjereso, kurį cituoja portalas dw.de, kooperatyvai yra tikras išgelbėjimas smulkiesiems ir vidutiniams ūkininkams. Jie leidžia atpiginti gamybą, išvengti pardavimo tarpininkų bei išlaikyti stabilias supirkimo kainas.

Miestų kooperatyvai yra pigiausias būdas išspręsti būsto problemą. Butas būsto kooperatyvui priklausančiame name kainuoja 20-30 proc. pigiau nei statybų bendrovėje. Kalbant apie mažmeninę prekybą, kooperatinėse parduotuvėse, kurios paplitusios mažuose miesteliuose ir kaimuose, prekės kainuoja 30-40 procentų pigiau.

Ekspertų teigimu, kooperacijos ateitis priklausys nuo to, kiek pastangų bus dedama jai stiprinti. Rinkos konkurencijos sąlygomis laimėti gali tas, kuris siūlo kokybišką ir nebrangią produkciją. Kooperatyvų jėga yra jų vienybė, todėl įmanoma, kad perspektyvoje vis daugiau kooperatyvų jungsis į kooperatyvų kooperatyvus.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką manote apie klimato atšilimą?
Orai