Pasaulyje
Kartu su bitėmis britai importuoja ir jų kenkėjus
2013-07-29

Londonas. Bitininkystės bumas Didžiojoje Britanijoje gali pridaryti daugiau žalos nei naudos. Kiekvienais metais į šalį įvežama tūkstančiai bičių šeimų, tačiau atlikus tyrimus, paaiškėjo, kad daugelis importuotų vabzdžių yra užsikrėtę parazitais ir kelia grėsmę vietinėms populiacijoms, rašo dailymail.co.uk.

Komercinę sodininkystę plėtojantys entuziastai bites naudoja didelių pasėlių, šiltnamių augalų apdulkinimui. Pastaruoju metu bitininkystė šalyje sparčiai išpopuliarėjo, tapo įprasta namų valdą papuošti bičių aviliais. Pritrūkę savo vabzdžių, britai vis daugiau bičių šeimų importuoja iš kitų Europos šalių. Kasmet į šalį įvežama iki 40-50 tūkst. šių vabzdžių kolonijų. Kartoninėje dėžutėje supakuotą šeimą, kurią sudaro bitė motinėlė ir 100 bičių darbininkių, britai gali atsisiųsti už 100 Anglijos svarų (apie 400 Lt).

Ištyrę 48 įvežtinių bičių šeimas, Lidso, Sterlingo ir Sasekso universitetų mokslininkai nustatė, kad 77 proc. vabzdžių yra užsikrėtę pavojingais ligų sukėlėjais. Išskirti aštuoni skirtingi parazitai, kurie lėmė skirtingus bičių ligų požymius. Sunerimę dėl vietinėms bitėms keliamo pavojaus, tyrimo autoriai siūlo griežtinti prekybos ir importo sąlygas.

Lytagra 19 03 mobilus 3 paragrafas

„Vieni parazitai vabzdžių organizme mažina riebalų atsargas, kiti - trumpina bičių gyvenimą. Jie gali turėti įtakos vabzdžių gebėjimui mokytis", - teigė Sasekso universiteto mokslininkas Viljamas Hughesas (William Hughes). Pavojingiausia yra deformuoto sparno viruso sukelta infekcija, dėl kurios bitės netenka galimybės skraidyti ir žūva.

Vietinės bičių populiacijos ypač jautrios naujoms virusų padermėms, kurios per augalus plinta visoje Jungtinėje Karalystėje. Intensyvus ūkininkavimas, klimato kaita, tarša ir ligos kenkia bitėms ne tik Didžiojoje Britanijoje, bet ir visame pasaulyje. 25 vietinės bičių rūšys jau išnyko, kitos - sunkiai konkuruoja su importuotų vabzdžių šeimomis. „Jei nieko nedarysime, kyla rizika, kad kiekvienais metais į Jungtinę Karalystę bus importuojama dešimtys tūkstančių parazitais užkrėstų šeimų", - nerimo neslėpė prof. V. Hughesas.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką manote apie klimato atšilimą?
Orai