Basf 2024 04 09 A1 Basf 2024 04 09 m1
Pasaulyje
Glifosato licencijos atnaujinimą lėmė Vokietijos ministro savavališkas sprendimas?

Berlynas. Europos Sąjungos sprendimą pratęsti glifosato licencija dar 5 metams nulėmė netikėtas Vokietijos pasirinkimas. Šios šalies kanclerė Angela Merkel buvo priblokšta sužinojusi, kad žemės ūkio ir maisto ministras Christianas Schmidtas nurodė balsuoti „už", nors buvo susitarta, kad Vokietija nepalaikys šio siūlymo.

Praėjusį pirmadienį Vokietijos žemės ūkio ministras Ch. Schmidtas iš Krikščionių socialinės sąjungos, kuri yra A. Merkel atstovaujamos Krikščionių demokratų sąjungos partnerė Bavarijoje, balsavo už  glifosato leidimo naudoti Europos Sąjungoje pratęsima penkeriems metams. Šis vokiečių balsas buvo lemtingas dėl sudėtingos balsavimo sistemos, kuri reikalavo ES kvalifikuotos daugumos pritarimo.

Veikė savo nuožiūra

Bioversija 2024 04 15 m7

Vokietijos aplinkos ministrė Barbara Hendricks nedelsdama pranešė, kad jos ministerija nepritarė šiam sprendimui ir apkaltino Ch. Schmidtą peržengus įgaliojimus bei veikus savo nuožiūra. B. Hendricks teigė Ch. Schmidtui telefonu pranešusi, kad nesutinka su glifosato licencijos pratęsimu jokiomis sąlygomis.

Ch. Schmidtas gynė savo sprendimą, sakydamas, kad galiausiai ES būtų vis tiek pratęsusi glifosato licenciją ir kad jis galėjo laimėti svarbius herbicidų naudojimo apribojimus už „taip" balsavimą. Ministras teigė, kad veikė savo įgaliojimų ribose.

Vokietijos žemės ūkio ir maisto ministro Ch. Schmidto netikėtas sprendimas leis ES glifosatą naudoti dar 5 metus (Vokietijos vyriausybės nuotrauka)

A.Merkel pripažino, kad ministras nesilaikė subordinacijos. Kanclerė  pareiškė, kad ji neturėjo išankstinių žinių apie tai, kaip Ch. Schmidtas ketino balsuoti ir kad ministras iš esmės priėmė asmeninį sprendimą. Anot A. Merkel, ministras veikė ne pagal gautus vyriausybės nurodymus.

B. Hendricks teigė, kad susitiko su Ch. Schmidtu, o jis bandė atsiprašyti. Ministrė priėmė atsiprašymą ir pareiškė, kad kolega pasielgė kvailai. Dar antradienį Ch. Schmidtas pripažino, kad veikė vienasmeniškai.

Supykdė Prancūziją

Vokietija ankstesnio balsavimo metu dėl šio herbicido ateities ES susilaikė. „Deutche Welle" pažymi, kad nėra visuotinio sutarimo, ar glifosatas yra karcinogenas. Aplinkos ministerija naujienų agentūrai EPD sakė, kad ieškos būdų, kaip apriboti glifosato naudojimą nacionaliniu lygmeniu ir šiuo klausimu dirbs kartu su Prancūzija,

Prancūzija neslepia nusivylimo Vokietijos sprendimu. Prezidentas Emmanuelis Macronas sakė, kad padarys viską, kad glifosatas šalyje būtų uždraustas per artimiausius trejus metus, kai tik bus rasta jam alternatyva, pranešė AFP agentūra.

Kaip pranešė „Deutche Welle", šis balsavimas smarkiai supykdė buvusius ir galbūt būsimus A. Merkel vyriausybės partnerius socialdemokratus. Šis klausimas pakirto pasitikėjimą tarp dviejų politinių konkurentų, kurie bando bendradarbiauti formuojant vyriausybę.

Kanclerės A. Merkel krikščionims demokratams nepavyko sudaryti koalicijos su Žaliųjų partija ir verslui palankia Laisvąja demokratų partija dėl skirtingų požiūrių į esminius klausimus. Dabar A. Merkel svarsto tris variantus: sukurti mažumos vyriausybę, vesti derybas su socialdemokratais, kurie norėtų būti koalicijoje, ir galimybę surengti pirmalaikius rinkimus. Sprendimas dėl glifosato supykdė socialdemokratus ir žaliuosius.

Vokietija ketino susilaikyti

Kaip jau skelbta, praėjusį pirmadienį Briuselyje vykusiame Apeliacinio komiteto posėdyje pavyko pasiekti susitarimą dėl glifosato patvirtinimo atnaujinimo. Kvalifikuota  balsų dauguma buvo nuspręsta leisti glifosatą naudoti dar penkerius metus. Už tokį sprendimą balsavo 18 valstybių, 9 buvo prieš, o viena susilaikė.

Lapkritį vykusio balsavimo metu nesusidarė kvalifikuotos daugumos balsuojant dėl glifosato leidimo atnaujinimo.

Kvalifikuotos daugumos taisyklė turi patenkinti dvi sąlygas: UŽ turi balsuoti 55 proc., (arba 72 proc. jei pasiūlymą pateikia ne Europos Komisija ar Europos Sąjungos vyriausiasis įgaliotinis), t. y. ne mažiau kaip 16 Tarybos narių, atstovaujančių ne mažiau kaip 65 proc. ES gyventojų (arba dvidešimt viena, jei pasiūlymas pateiktas ne EK ar ES vyriausiojo įgaliotinio iniciatyva).

Jei Vokietija pirmadienį būtų balsavusi prieš ar susilaikiusi, leidimas naudoti glifosatą nebūtų pratęstas.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos