Žemdirbystės institute - pupų ir žirnių veislių palyginamieji bandymai
2014-07-09

Akademija (Kėdainių r.). Ankštiniai augalai domina vis daugiau žemdirbių, nes akivaizdu, kad ūkiuose įsivyravusios monokultūros - rapsai ir kviečiai - jau pradeda rodyti neigiamą siauros sėjomainos pusę: plinta ligos ir kenkėjai, ryškėja dirvožemio nualinimo ženklai. Žemdirbystės instituto mokslininkai, nuolat raginę nepamiršti ankštinių naudos, šiemet siūlo ūkininkams vienoje vietoje pamatyti, įvertinti ir palyginti žirnių ir pupų augimą bei derlių.

Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Žemdirbystės instituto bandymų laukuose šiemet išbandomos 8 žirnių (Casablanca, Astronaute, Tinker, DS-3318, Angelus, Simona, Equip ir Ingrid) bei 4 pupų (Laura, Reda, Bioro, Fuego) veislės.

Pasak ankštinių augalų bandymus kuruojančios mokslininkės Birutės Vaitelytės, vienas svarbiausių tyrimų tikslų - pažiūrėti, kokią įtaką ligų ir kenkėjų plitimui turi veislė. Kitaip tariant, atrinkti pačias atspariausias ankštinių augalų veisles. Tiesa, kol kas skirtumai tarp veislių dar nėra labai išryškėję, nes ligos žirniuose ir pupose dar tik pradeda plisti.

Žemdirbystės instituto Augalų patologijos ir apsaugos skyriaus doktorantė Birutė Vaitelytė konkretesnių duomenų galės pateikti rudenį

Ir žirniai, ir pupos buvo pasėti pačioje optimalaus sėjos termino pabaigoje - balandžio 22 d. Žirnių sėjos norma - 100 augalų kvadratiniame metre, pupų - perpus mažiau: 50 augalų kvadratiniame metre. Tręšta 300 kg/ha NPK 5-15-30.

Praėjus mėnesiui po sėjos, gegužės 22 dieną, pasėliai nupurkšti herbicidu Activus. Birželio 18 d., kai žirniai pradėjo žydėti, purkšta insekticidu Decis Mega, o dviem savaitėm anksčiau, birželio 3 d., tuo pačiu insekticidu buvo nupurkštas pupų pasėlis. Kartu su insekticidu buvo purkšta ir fungicidu Signum.

„Pupose ruošiamės kartoti purškimą fungicidu, nes pastebėjome, kad pradėjo plisti vadinamoji šokoladinė dėmėtligė (Botrytis)", - sako B. Vaitelytė. Pupose smarkiai plito amarai. Tik veislės Bioro augalai buvo mažiau apnikti amarų: suskaičiuota, kad amarų buvo tik ant 4 proc. šios veislės pupų augalų, o kitų bandomų veislių pupų amarai buvo užpuolę 30-40 proc.

Pupose pradėjo plisti šokoladinė dėmėtligė

Radviliškio r. ūkininkas Sigitas Petraitis įdėmiai apžiūrėjo ankštinių augalų bandymus - jam labai įdomu, kuri veislė geriausiai užderės. Šiemet jo laukuose taip pat žaliuoja žirniai - Simona. Sėjo jų 5 hektarus ir planuoja visą derlių pasilikti kaip sėklą kitiems metams, kai reikės kruopščiai laikytis žalinimo reikalavimų. „Dar nežinia, kokią dalį plotų reikės apsėti ankštiniais, todėl kai pats užsiauginsiu sėklą, neatrodys taip brangu", - iš anksto darbus planuoja patyręs ūkininkas.

Radviliškio r. ūkininkas Sigitas Petraitis ūkyje planuoja plėsti žirnių plotus

Pasak jo, žirniai jo ūkyje geriau tinka negu pupos vien dėl to, kad pupų derlius uždera palyginti vėlai. „Auginu 100 ha cukrinių, tad rudenį tikrai yra ką veikti. Jei dar ir pupas reikėtų tuo laiku doroti, jau darbai susigrūstų", - paaiškina 450 ha žemės ūkio naudmenų dirbantis S. Petraitis.

Žemdirbystės instituto mokslininkai konkretesnę informaciją apie skirtingų veislių ankštinių augalų atsparumą žaladariams ir derlingumą pateiks rudenį, nukūlę derlių.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kokie Jūsų lūkesčiai?
Orai