Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 m1
Mokslas
Sodininkystės ir daržininkystės institutas pristatė darbų kraitę

Babtai (Kauno r.). Sodininkystės ir daržininkystės instituto metinėje konferencijoje pristatytos ilgalaikių mokslo programų ataskaitos, supažindinta su sukurtomis naujausiomis sodo ir daržo augalų veislėmis, jų auginimo technologijomis, diskutuota apie sodo bei daržo augalų sveikatą, klimato kaitos įtaką derliui, produktyvumui, o taip pat apie sodo ir daržo produkcijos perdirbimą.

Konferencijoje „Agrariniai ir miškininkystės mokslai: naujausi tyrimų rezultatai ir inovatyvūs sprendimai" dalyvavo nemažai mokslo darbuotojų iš kitų įstaigų, ASU studentų, verslo atstovų, žemdirbių.

Pasak LAMMC Sodininkystės ir daržininkystės instituto direktoriaus dr. Audriaus Sasnausko, pernai atliktos tarptautinės ekspertizės vertinimu, institutas yra stiprus nacionalinio lygio žaidėjas ir gerai matomas tarptautiniu mastu.

Instituto mokslo veiklos įvertinimas susideda iš mokslo publikacijų tarptautiniuose cituojamo indekso žurnaluose, projektinės veiklos, dalyvavimo tarptautinėse konferencijose, paskelbtų publikacijų, dalyvavimo televizijos ir radijo laidose, parodose, mugėse. Instituto darbuotojai pernai daugiau kaip 200 kartų dalyvavo radijo, televizijos laidose, skelbė straipsnius populiarioje spaudoje, rengė seminarus, lauko dienas.

Vienas yra iš pagrindinių instituto pajamų šaltinių - mokslo programų vykdymas su Lietuvos ir užsienio ūkio subjektais. Buvo įvykdyti 56 projektai: 4 tarptautinės programos, 14 projektų su užsienio subjektais, 19 - su Lietuvos ūkio subjektais ir tiek pat su valstybinėmis įstaigomis. Galimybę uždirbti institutui suteikia ir konsultavimo įstaigos akreditavimo pažymėjimas teikti konsultacijas agrarinės aplinkosaugos ir ūkininkavimo saugomose teritorijose klausimais.

Instituto mokslininkai dalyvauja tarptautinėse mokslo programose, pavyzdžiui, „Horizon 2020", „Interreg", „Cost" veiklos ir pan. Tai tarptautiniai tęstiniai projektai. Iš projektų lėšų institutas įsigijo sodo purkštuvą, sodo genėtuvą, prognozavimo stotelę.

Institutas priklauso Europos institucijų vaisių tyrimo tinklui EUVRIN, todėl jo darbuotojai turi galimybę dalyvauti šio tinklo darbo grupių (integruoto kenkėjų valdymo, tręšimo ir drėkinimo, šiltnamių, genetinių išteklių ir selekcijos, daržo augalų kokybės, ekologinės daržininkystės) veikloje

Akademiniai pasiekimai

Kolektyve dirba 41 mokslo darbuotojas ir 8 doktorantai. Agronomijos mokslo krypties doktorantė Neringa Rasiukevičiūtė apgynė disertaciją „Braškių ir svogūnų puvinių sukėlėjų Botrytis spp. genetinė ir fenotipinė įvairovė, ligų prognozavimas ir kontrolė".

Lietuvos mokslo tarybos stipendijas pernai pelnė instituto doktorantai Viktorija Vaštakaitė ir Jonas Viškelis. Lietuvos mokslų akademijos jaunųjų mokslininkų stipendija paskirta dr. Birutei Frercks. Doktorantas Mindaugas Visockis laimėjo pirmąją vietą tarptautinėje jaunųjų mokslininkų parodoje-konkurse KTU „Technorama 16".

LMA premija už geriausius jaunųjų mokslininkų ir doktorantų darbus skirta dr. Jurgai Miliauskienei už darbą „Klimato ir antropogeninių veiksnių poveikis valgomojo ridikėlio (Raphanus sativus L.) fotosintezės sistemai". Pagyrimu įvertintas jaunųjų mokslininkų ir doktorantų mokslinių darbų konkurso dalyvės dr. Ramunės Bobinaitės darbas „Fitocheminis, biologinis ir technologinis Lietuvoje auginamų aviečių veislių įvertinimas".

Praėjusiais metais institute atidaryta Kriobiologijos laboratorija. Tai pirmoji tokio tipo laboratorija Baltijos šalyse.

Naujos sodo ir daržo augalų veislės

Kuriant naujas lietuviškų sodo ir daržo augalų veisles, keliamas tikslas, kad jos būtų produktyvesnės, tinkamos auginti mūsų klimato sąlygomis, atsparios ligoms. Tarptautinės ekspertizės barjerą pernai įveikė šios instituto mokslininkų sukurtos augalų veislės: paprastųjų aviečių - Mistika, Vizija, juodųjų serbentų - Domino, Ritmo, Viktor, valgomųjų pomidorų - Auksiai.

Instituto laukia iššūkis - ketinama taikyti teisinę apsaugą savo sukurtoms sodo ir daržo augalų veislėms. Ūkininkai, kurie norės platinti instituto sukurtas veisles, turės įsigyti licenzijas. Institutas su ūkininkais keičiasi sodinamąja medžiaga - testuojamomis obelų ir juodųjų serbentų veislėmis bei selekciniais numeriais, jų laukuose išbando naujas veisles, tačiau platinti negali. O patvirtinus veisles ir suteikus teisinę apsaugą, ūkininkai galės įsigyti patentus, pirkti licenzijas.

Mokslo ir verslo bendradarbiavimas

Instituto biochemijos laboratorijoje kuriami nauji produktai „Labu" ir tiekiami rinkai. Tai atvejis, kai mokslas sukūrė patrauklų produktą verslui, jį gamina, o platina verslas. Lietuvoje gaminamų prekių ir teikiamų paslaugų parodoje „Rinkis prekę lietuvišką 2016" Sodininkystės ir daržininkystės instituto pagaminti skanėstai su slyvomis ir su juodaisiais serbentais (atstovaujami MB „Labu") įvertinti aukso medaliu.

Kauno pramonės, prekybos ir amatų rūmų organizuotame konkurse „Sukurta Kauno rajone 2016" Sodininkystės ir daržininkystės instituto vaisių, daržovių ir uogų skanėstas „Labu" pelnė trečią vietą. Institute įsteigtas vaisių ir daržovių atviros prieigos centras, kuris padeda verslo atstovams įgyvendinti verslo idėjas.

Bioversija 2024 04 26 m7

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kokio senumo traktorių turite ūkyje?
    Visos apklausos