Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 A1 Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 m1
Mokslas
Populiariausios ASU specialybės - agronomija ir ekonomika

Akademija (Kauno r.), rugpjūčio 21 d. Aleksandro Stulginskio universitete (ASU) jau žinomi bendrojo priėmimo rezultatai: į abi pakopas priimta studentų daugiau negu pernai. Vis dar tęsiasi priėmimas atskirąja tvarka. Kol kas nebaigtas ir užsieniečių priėmimas: tikimasi priimti apie pusšimtį studentų iš Afrikos ir Indijos.

Bendrojo priėmimo metu pirmosios pakopos studijų sutartis su ASU pasirašė 497 studentai (pernai pirmakursių buvo 544), į valstybės finansuojamas vietas priimta 80 studentų (pernai - 94). Vienas apskaitos ir finansų specialybės studentas šiemet gaus studijų stipendiją.

Pasiūlė naujų studijų programų

Bioversija 2024 04 15 m7

„Priežastys, nulemiančios studentų mažėjimą, yra tos pačios: žemės ūkio studijos tarp jaunimo nėra populiarios. Mes tai akcentavome, kai vykdant aukštojo mokslo reformą agronomijai, miškininkystei buvo suvienodintos konkurencinės sąlygos su medicina. Kalbant apie ASU studijų programas - tai jos yra kokybiškos, ekspertai mums neturi didesnių pastabų", - sako ASU prorektorius profesorius Jonas Čaplikas (nuotr.).

Pasak jo, ASU šiemet studijų programas populiarino virtualiais naujoviškais būdais. „Manome, kad tai padėjo, be šių priemonių studentų galėjo būti dar mažiau", - svarsto prorektorius.

Populiariausios ASU studijų programos tradiciškai yra agronomija ir ekonomika. Antrus metus iš eilės gerėja priėmimo rezultatai į Agronomijos fakultetą - šiemet priimta 130 būsimų pirmakursių (pernai - 95). Stabilumu pasižymi Ekonomikos ir vadybos fakultetas - priimta 190 studentų (pernai - 188).

Šiemet universitetas pasiūlė naujų studijų programų, kai kurios iškart sulaukė didelio susidomėjimo, pavyzdžiui, logistika ir prekyba (priimti 52 studentai), maisto žaliavų kokybė ir sauga (26 studentai), transporto inžinerija (iš 13 priimtų studentų 8 gavo valstybės finansavimą).

Iš naujų programų pirmosios pakopos studijose siūloma miesto rekreacinė miškininkystė.

Magistrantūros studijose yra viena nauja studijų programa - laukinių gyvūnų ištekliai ir jų valdymas. Nors jai nebuvo skirta valstybės finansuojamų vietų, programa surinko pakankamai magistrantų.

Studijuos ir studentai iš Afrikos

Šiais metais pradėtas tikslinis studijų finansavimas, kai 80 proc. studijų sumos moka valstybė, o 20 proc. - darbdavys. Pageidavimų gauti tokį finansavimą - suderintą su darbdaviais - ASU turėjo per 700, gauta 41 tikslinė vieta. 17 studentų iš šio skaičiaus studijuos pirmame kurse (po 8 - agronomijos ir žemės ūkio technologijų ir vadybos specialybėse, 1 - kaimo plėtros ir administravimo). Tikslinį finansavimą, pasak prof. J. Čapliko, gaus ir dalis aukštesniųjų kursų  studentų, kurie iki šiol patys mokėjo už studijas. Būsimieji darbdaviai, kurie ryžosi investuoti į jaunų specialistų studijas - tai Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba, „Agrokoncernas", Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacija ir Lietuvos ūkininkų sąjunga (sutartys sudaromos su konkrečiais ūkininkais).

„Tikimės, kad tai tik pradžia, toks finansavimo būdas plėsis, o mes turėsime pasistengti, kad tas vietas užimtų tinkamiausi studentai", - teigia prorektorius.

Šiuo metu ASU jau turi ir 66 pirmojo kurso studentus, priimtus atskirąja tvarka - tiesiogiai.

Pasak J. Čapliko, atsižvelgiant į tai, kad šiemet į pirmosios pakopos studijas įstojo mažiau studentų, ASU intensyviai dirbo kviesdamas studijuoti užsieniečius. Vasarį į ASU studijuoti atvyko pirmieji 11 studentų iš Afrikos, o šiemet jų tikimasi priimti dar 50-60. Daugiausia studijuoti atvyksta jaunuoliai iš Nigerijos, šiek tiek iš Kamerūno, šiemet tikimasi jų sulaukti ir iš Indijos. Užsieniečiams siūlomos trys studijų programos: kaimo plėtros ir administravimo, hidrotechninės statybos ir taikomosios ekologijos.

Gausėja magistrantų gretos

Dar viena svarbi naujovė - nuo šių metų ištęstinės studijos vyks tik nuotoliniu būdu. „Tai bus gerai ir studentams, ir darbdaviams, kuriems nereikės sukti galvą, kaip išleisti darbuotoją į mokslus. Dabar studentas turės atvykti tik įvadinei sesijai, atlikti užduotis ir laikyti egzaminų", - sako prof. J. Čaplikas.

Į antrosios pakopos - magistrantūros studijas - ASU priėmė 374 studentus, iš jų 298 įstojo į valstybės finansuojamas vietas. Pernai jų buvo 340. Magistrantūros studijos,  anot prorektoriaus, populiarios ir užimant ne vien valstybės finansuojamas vietas - studentai renkasi ir mokamas studijas.

„Bendras priėmimo į ASU rezultatas, palyginti su praėjusiais metais, turėtų būti teigiamas. Pernai į abi pakopas priėmėme 980 studentų, šiemet jau turime per tūkstantį", - informavo J. Čaplikas.

Jis pridūrė, kad universitetas savo finansų nesieja vien tik su studentais - ASU nuolat didina mokslinių tyrimų apimtis ir gaunamas lėšas iš jų.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos