Mokslas
Naujos kartos pomidorams pesticidų nereikės
2013-04-24

Vašingtonas. Mokslininkų kuriamos pomidorų veislės ne tik atbaido tripsus, bet ir yra atsparios jų platinamiems virusams, skelbia „Science Daily". Manoma, kad ilgainiui tokie pomidorai galės būti auginami apsieinant be jokių pesticidų.

Tripsai, kurių priskaičiuojama apie 5000 rūšių, yra smulkūs vabzdžiai, mintantys pomidorais, vynuogėmis, braškėmis, sojų pupelėmis ir šimtais kitų augalų. Besimaitindami jie išsiurbia ląstelių turinį, taip pat platina įvairius augalų virusus ir vien JAV padaro žalos už milijonus dolerių.

Martha Mutschler-Chu, Cornell universiteto genetikos profesorė, Peru atrado laukinių pomidorų, kurie nuo kenkėjų ginasi per plaukelius išskirdami cheminių medžiagų, vadinamų esteriais. Šios medžiagos kenkėjų nenužudo, tačiau atbaido juos, neleisdamos ėsti augalo ar dėti ant kiaušinėlių.

Lytagra 19 03 mobilus 3 paragrafas

Padedama komandos, mokslininkė perkėlė šią gynybos sistemą į naujai kuriamą pomidorų veislę, o tada aprūpino ją papildoma apsauga: gamtoje randamais genais, kurie stabdo vadinamuosius tospovirusus, kuriems priskiriamas ir gerai žinomas pomidorų dėmėtojo vytulio virusas. Jį platina ir tripsai.

Darbai užtruko 20 metų, pusės šio laiko prireikė išvesti pomidorų atmainai, kuri turėtų pakankamai daug esterių. Naujos pomidorų veislės bus toliau gerinamos JAV nacionaliniu mastu vykdomame penkerių metų ir 3,75 mln. dolerių vertės projekte, skirtame kovai su tripsais ir tospovirusais. Gautos žinios bus perduotos sėklų gamintojams.

Besivystančiose šalyse pesticidai dažnai yra neįperkami arba naudojami neteisingai. „Esame vis arčiau ir arčiau eros, kurioje komercinės maistinės kultūros bus auginamos be pesticidų daugelyje regionų," - įsitikinusi M. Mutschler-Chu.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką manote apie klimato atšilimą?
Orai