Basf A1 25 03 24 Basf m1 25 03 24
Mokslas
Mokslininkai bando išvesti kiaules, atsparias afrikiniam kiaulių marui

Edinburgas. Europos mokslininkams nesiseka sukurti vakcinos, kuri apsaugotų nuo afrikinio kiaulių maro. Todėl Edinburgo universiteto Infekcinių ligų centro mokslininkai bando keisti kiaulių genomą, kad, naudojant pažangias veisimo technologijas, jos taptų atsparios afrikinio kiaulių maro virusui.

Britai baiminasi, kad pražūtingas kiaulėms virusas iš Rytų Europos anksčiau ar vėliau juos pasieks.  Todėl Škotijos mokslininkai siekia įvertinti, ar, keičiant kiaulių genetinį kodą DNR grandinėje, tai turės įtakos jų jautrumui afrikiniam kiaulių marui. Kitas žingsnis bus išbandyti, ar kiaulėms, kurių genai buvo pakeisti, bus perduodamas virusas ir ar jos atsparesnės negu įprastai auginamos kiaulės.

Kad būtų galima keisti individualius kiaulių genus, jos buvo išvestos naudojant pažangią genetinę technologiją, pavadintą „geno redagavimas". Šis pakeitimas yra skirtas imuninei sistemai suaktyvinti, kad ji jautriai reaguotų į afrikinio kiaulių maro virusą. Vienas iš kiaulių genų, susijusių su afrikinio kiaulių maro viruso infekcija, vadinamas RELA. Šio geno vaidmuo yra aktyvuoti imuninį atsaką. Afrikos laukinės kiaulės, iš kurių atėjo afrikinis kiaulių maras, šia liga neserga, nes turi kitokį RELA geną negu naminės kiaulės. Būtent šis genas galbūt ir galėtų suteikti naminėms kiaulėms atsparumą pražūtingam virusui.

Bioversija m7 2024 03 12

Edinburgo universiteto Roslino instituto profesorius Briusas Vaitlou (Bruce Whitelaw) teigė, jog atlikdami tyrimus jie naudoja geno redagavimo techniką, kad būtų pakeisti atskiri kiaulės genai. Taip mokslininkai išvedė kiaules, kurioms buvo modifikuotas vienas genas, pakeičiant nukleotidų seką. Šie gyvūnai turi trumpesnį geno RELA, kuris dalyvauja imuniniame atsake, variantą. Tyrėjų komanda sukūrė ir atskirą kiaulių grupę, kurioms dar labiau pakeitė RELA geną - taip, kad jis taptų identiškas tam, kurį turi Afrikos laukinės kiaulės.

Mokslininkai tikisi, kad genetiniai pokyčiai suteiks didesnį kiaulių atsparumą afrikinio kiaulių maro virusui, tačiau tam dar reikia daugybės tyrimų. Ir britai tikisi, kad jiems tai pavyks padaryti greičiau, negu afrikinio kiaulių maro virusas iš Rytų Europos pasieks jų ūkius.

MŪ inf. 

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos