Mokslas
Mažiau gali reikšti daugiau - net ir karvėms
2013-10-18

Ilinojus (JAV). Ilinojaus universiteto tyrimas meta iššūkį populiariai nuomonei, kad karvei prieš veršiavimąsi reikia daugiau ėdesio, rašo portalas „Innovations Report".

Profesorius Filas Kardosas (Phil Cardoso) pasidomėjo mažai tyrinėtu klausimu: ar gali karvių mityba turėti įtakos jų reprodukcijai? Surinkęs duomenis iš septynių eksperimentų, atliktų universitete 1993-2010 metais, mokslininkas sudarė duomenų bazę, kurioje galima palyginti 408 karvių dietą iki veršiavimosi, jų sveikatos būklę, o taip pat ir dienų skaičių iki sekančio veršiavimosi. Į pastarąjį rodiklį ankstesniuose tyrimuose nebuvo atsižvelgta.

Paaiškėjo, kad karvės, gaunančios 80 proc. rekomenduojamo dienos pašaro (kontroliuojamos energijos dieta, arba KE), apsivaisina vidutiniškai 10 dienų anksčiau.

Lytagra 19 03 mobilus 3 paragrafas

„Manoma, kad KE dieta neleidžia karvėms apsivaisinti, tačiau tai netiesa. Jeigu skirtumas ir yra, tai tik į geresnę pusę," - teigia profesorius. Laikotarpį iki apsivaisinimo šeriant KE dieta esą sutrumpina tai, kad tokios karvės po apsiveršiavimo ėda daugiau: jų energijos suvartojimas dėl veršiavimosi streso sumažėja tik apie 7 procentus, tuo tarpu įprastai šeriamose karvėse jis krenta maždaug trečdaliu.

Įdomu ir tai, kad neribojant ėdesio laikotarpiu iki veršiavimosi karvės suėda daugiau negu joms iš tiesų reikia. Dažnai dėl to vėliau atsiranda ligos ir papildomų išlaidų ūkininkams.

„Karvės ir kiti atrajojantys gyvuliai prastai tvarkosi su kepenims tenkančiu krūviu, - aiškina F. Kardosas. - Kiekvieną kartą, kai į kepenis atkeliauja daug riebalų, kyla problemų: krenta gliukozės kiekis, formuojasi ketonai. Tada pradeda kristi suėdamo pašaro kiekis, ir karvė pradeda negaluoti".

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką manote apie klimato atšilimą?
Orai