Mokslas
Kuriamas pirmas pasaulio pasėlių žemėlapis
2013-07-11

Vašingtonas. Amerikiečiai kuria pirmąjį pasaulio maistinių augalų žemėlapį, rašo „Innovations Report". Gauti duomenys palengvins ne tik maisto išteklių, bet ir klimato kaitos prognozes. Projektas truks penkerius metus, jam finansuoti Nacionalinė aeronautikos ir kosmoso agentūra (NASA) skyrė 3,5 mln. dolerių (beveik 9,5 mln. litų).

Žemėlapis bus kuriamas pagal planetos nuotraukas iš kosminių palydovų, padarytas per pastaruosius 40 metų. Vienas taškelis tokioje nuotraukoje atitinka 30 metrų, taigi žemėlapis bus labai tikslus: jame bus galima ne tik atpažinti aštuonias skirtingas maistines kultūras, bet ir stebėti, kaip pasikeitė jų plotai per šį laiką.

Nors palydovų nuotraukos yra prieinamos viešai, sujungti jas į visumą prireiks superkompiuterių ir sudėtingų algoritmų. Ir tai - tik pusė darbo.

Lytagra 19 03 mobilus 3 paragrafas

„Turėsime žiūrėti į savo pačių žemėlapį ir klausti: „Ar gali būti, kad šioje vietovėje apsėta 20 tūkstančių arų?" - planus dėsto Šiaurės Dakotos universiteto ekologijos profesorė Temuulen  Sankey. - Tada mums reikės ko nors iš tos vietovės, galinčio pasakyti, kad tai tiesa, arba kad mūsų analizė netiksli."

Iš projekto naudos turės ne tik maisto išteklių ekspertai, bet ir klimato tyrėjai. Žemėlapis daug detaliau parodys, kiek natūralios augmenijos prarasta dėl besiplečiančių dirbamos žemės plotų. Kadangi augalai sugeria atmosferą šildantį anglies dvideginį, tikslesni duomenys apie juos leis pagerinti ir klimato kaitos modelius.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką manote apie klimato atšilimą?
Orai