Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 A1 Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 m1
Mokslas
Dovana klientams - praktinės agronomijos vadovas

Akademija (Kėdainių r.). Kaip be didesnių papildomų investicijų padidinti javų ir rapsų derlingumą bent 0,5-1,0 t/ha? Pirmiausia - nedaryti agrotechninių klaidų. Naujausios mokslo rekomendacijos ir pažangių ūkininkų patirtis pateikta knygoje „Praktinė augalininkystė. Javai ir rapsai", kuri vakar pristatyta parodoje „Agrovizija".

Javų ir rapsų auginimo technologijose yra dar daug neišspręstų klausimų, į kuriuos atsakymų ieško ir mokslo darbuotojai, ir patys ūkininkai. Tikėtina, kad į daugelį klausimų atsakymus žemdirbiai ras naujoje Aleksandro Stulginskio universiteto profesoriaus emerito Albino Šiuliausko knygoje „Praktinė augalininkystė. Javai ir rapsai".

Šios knygos rengimą ir leidybą rėmė bendrovė „Linas Agro", o parodos „Agrovizija" metu kompanijos klientai naujutėlį, dar spaustuvės dažais kvepiantį leidinį gavo dovanų.

Bioversija 2024 04 15 m7

Bendrovės „Linas Agro" stende knygos autorius profesorius emeritas Albinas Šiuliauskas ir mokslinė redaktorė Rasa Jagaitė vos spėjo dalyti autografus

Profesorius „Mano ūkiui" prisipažino, kad daugiau kaip 600 puslapių knygą rašė labai intensyviai - procesas užtruko penkis mėnesius. Jam talkinusi leidinio mokslinė redaktorė Rasa Jagaitė užsiminė, kad tokio išsamaus praktinio agronomijos srities leidinio ko gero nebuvo išleista per visus Lietuvos Nepriklausomybės metus.

Svarbiausias autoriaus tikslas - kad knygoje surinktos žinios padėtų žemdirbiams renovuoti ūkių sėjomainas ir sudaryti efektyvias javų ir rapsų auginimo technologijas. Daug dėmesio skiriama ir šių dienų aktualijoms - žalinimo programos sudarymui. Išsamiai apžvelgiamos augalų ligos ir čia pat pateikiama informacija, kaip jų išvengti ar jau užklupus bėdai išsaugoti pasėlius.

Gausu praktinių patarimų, kaip efektyviai organizuoti javapjūtės darbus. Kaip rodo faktai, net ir pažangiausiuose, techniškai gerai apsirūpinusiuose ūkiuose apie 5-15 proc. javų nupjaunama vėliau negu rekomenduoja, o vidutiniškai šalyje optimaliu laiku iškuliama tik apie 60-65 proc. pasėlių! Derliaus nuėmimo vėlavimas turi tiesioginę neigiamą įtaką ne tik grūdų kokybei, bet žiemkenčių sėjos darbams - nespėjama tinkamai paruošti dirvų.

Daug dėmesio leidinyje skiriama pupiniams javams. Kaip žinia, pupų pasėliai pastaraisiais metais auga kaip ant mielių. Prognozuojama, kad po kelerių metų jų plotai šalyje turėtų išaugti iki 50 tūkst. ha (jau pernai jų buvo pasėta per 22 tūkst. ha). Išsamiai pateiktos žieminių ir vasarinių rapsų auginimo technologijos, gilinamasi į šių augalų biologines savybes, mat tik jas žinant galima tiksliai apskaičiuoti tręšimo normas.

Profesorius A. Šiuliauskas kartu su bendraautoriais yra parašęs 8 knygas, paskelbęs 9 išradimus, per 310 mokslinių darbų ir mokslo populiarinimo straipsnių, parengęs 9 doktorantus. Jo darbai žinomi ne tik Lietuvoje, bet ir visoje tarptautinėje mokslo bendruomenėje - profesorius yra JAV mokslo pažangos asociacijos narys.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos