Mokslas
Arkliai prijaukinti Eurazijos stepėse
2012-07-19

Anglija, liepos 19 d. Arkliai buvo prijaukinti prieš 6 000 metų Ukrainos stepėse, Rusijos pietvakariuose ir Kazachstano vakaruose, skelbia „BBC News". Prijaukinti arkliai vėliau pasklido po Europą ir Aziją, pakeliui kryžminant juos su laukinėmis kumelėmis.

Naujas Kembridžo universiteto specialistų genetinis tyrimas sujungia dvi prieštaringas teorijas apie arklių prijaukinimą.

Kasinėjimų duomenys verčia manyti, kad žmonės prisijaukino arklius Eurazijos stepėje, jungiančioje Ukrainą, Pietvakarių Rusiją ir Vakarų Kazachstaną. Ekspertų nuomone, žmonės arkliais nuo pat pradžių naudojosi keliaudami, taip pat mėsai ir pienui gauti.

3 Paragrafas delaval

Tačiau tokios archeologinės užuominos, kaip kumelių pieno likučiai senoviniuose ąsočiuose, kertasi su genetinių tyrimų parodymais. Pastarieji teigia, kad arkliai buvo prijaukinti daugelyje skirtingų Europos ir Azijos vietų.

Naujas tyrimas išanalizavo DNR mėginius, paimtus iš 300 arklių, gyvenančių aštuoniose Europos ir Azijos šalyse. Duomenis mokslininkai suvedė į kompiuterį ir lygino skirtingus domestikacijos (prijaukinimo) scenarijus.

„Atrodo, kad domestikacija prasidėjo vakarinėje stepės dalyje, o jai plečiantis buvo nuolat prijaukinama laukinių gyvulių", - teigia universiteto Zoologijos departamento dr. Vera Vuormut (Vera Warmuth).

Teorija paaiškina ir tai, kodėl genų tyrimai rodo, kad arkliai buvo prijaukinti daugelyje skirtingų regionų. Tikėtina, kad kaimenės buvo reguliariai papildomos laukinėmis kumelėmis, galbūt todėl, kad pirmieji prijaukinti arkliai nelaisvėje sunkiai dauginosi.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kaip vertinate ŽŪM perkėlimą į Kauną?
Orai