Mokslas
Akademijoje - tradiciniai žemės ūkio mokslo atlaidai
2016-06-17

Akademija (Kėdainių r.). Lietuvos žemdirbystės institute vykusioje konferencijoje, skirtoje augalininkystės mokslo naujovėms ir technologijų plėtrai, pristatyti naujausi mokslininkų tyrinėjimai bei pagal eksperimentines technologijas prižiūrimi pasėliai.

„Žemdirbiai nori praktiškai pamatyti, kaip visos naujovės taikomos praktikoje. Tik tada ūkininkai daro sprendimus, ką verta pasirinkti ir pritaikyti savo ūkiuose. Mūsų konferencija - tarsi savotiški žemės ūkio mokslo atlaidai, kur susirenkame pasidalyti žiniomis, pabendrauti ir laukuose apžiūrėti bei įvertinti bandymų rezultatus", - sveikindamas konferencijos dalyvius kalbėjo Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro direktorius prof. Zenonas Dabkevičius.

Lytagra 19 03 mobilus 3 paragrafas

Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro direktoriaus profesoriaus Zenono Dabkevičiaus teigimu, ši konferencija - tarsi savotiški žemės ūkio mokslo atlaidai

Jis pabrėžė, kad žemės ūkyje perversmų per metus neįmanoma padaryti, tačiau mokslas nedideliais žingsniais žengia į priekį ir vis atneša pokyčių. „Šiandien turbūt labiausiai džiaugiamės lietumi, nes neretai sausra lengvai sugriauna tai, ką ilgais bandymais ir darbu kuria mokslininkai bei žemdirbiai", - kalbėjo LAMMC direktorius.

Žemdirbystės instituto direktoriaus dr. Gintaro Brazausko teigimu, konferencijos temos labai aktualios ir pateikiamos pačiu laiku. „Šiandien svarbu kalbėti ir apie žemės dirbimo bei organinių trąšų įtaką dirvožemiui, ir apie dirvožemio kokybę, ir apie rapsų auginimo ypatumus, ir žolynų svarbą įvairiose ūkininkavimo sistemose", - temų spektrą pabrėžė G. Brazauskas.

Žemdirbystės instituto direktoriaus Gintaro Brazausko nuomone, visos konferencijoje pristatomos temos yra aktualios šiandien

Naujos veislės - produktyvios, atsparios, konkurencingos

Dr. Vytautas Ruzgas pastebėjo, kad nemaža dalis ūkininkų yra tarsi tikri akademikai ir jiems reikia labai patikimų bei patikrintų žinių apie veisles.

„Selekcininkai priversti akylai ir priekabiai dirbti kurdami naujas veisles. Juk jau gavome pamokų, kad produktyvios Vakarų Europos veislės visiškai kitokius rezultatus duoda mūsų šalyje dėl pasikeitusių gamtinių sąlygų. Mes turime duoti žemdirbiui tokią veislę, kuri bus konkurencinga, produktyvi ir atspari ligoms. Paprastai reikia trejų metų, kad veislė būtų atpažįstama, o iki paplitimo laukuose prireikia ir penkerių metų darbo. Veislių progresą išduoda paprasti skaičiai. Buvo laikas, kai žemdirbiai džiaugdavosi prikūlę pusantros tonos kviečių iš hektaro, o dabar mokslininkus domina tik tokios veislės, kurios jų bandymų laukeliuose duoda po dešimt tonų iš hektaro", - sakė V. Ruzgas.

Mokslininkas suskaičiavo, kad pastaruoju metu dirba su 18 naujų veislių. O žemdirbiai itin susidomėję stebi, kaip auga kviečių naujienos: Herkus, Gaja ir Sedula.

Žemės ūkio mokslo naujovės visada domina didelį būrį klausytojų

Be to, mokslininkai mato tendenciją, kad žemdirbiai, baimindamiesi gamtos kaprizų, vis labiau atsigręžia į vasarinius augalus. „Žieminiai augalai ūkininkus domina, nes jie geriau pakelia pavasarines sausras, bet joms kyla iššalimo grėsmė. Tad pastebėjome, kad vasariniai kviečiai tapo tarsi atsarginiu žaidėju. Neretais metais jų plotai padidėja keletą kartų", - sakė V. Ruzgas.

Prisiminė įžvalgų profesorių

Konferencija „Augalininkystės mokslo naujovės ir technologijų plėtra" buvo skirta profesoriaus Leono Kadžiulio (1926-2014 m.) 90-osioms gimimo metinėms. Renginio dalyviai susidomėję prisiminė profesoriaus įžvalgas: „Sprendžiant sudėtingas mokslo problemas, pranašesni ne dienos poreikį tenkinantys tyrimai, o fundamentalūs, kurių rezultatai gali būti panaudoti ne vieną kartą ir ne vienam tikslui ar atvejui. Visavertį atsakymą duoda ne fragmentinis tyrimas, o tas, kuris apima procesą nuo pradžios iki galo, apčiuopia poveikį visai sistemai, apimančiai dirvožemį, augalą, gyvulį ir jo produktą - visą ūkininkavimo sistemą." Visa tai aktualu ir šiandien.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką manote apie klimato atšilimą?
Orai