Basf A1 25 03 24 Basf m1 25 03 24
Maistas
Seime kelią skinasi maisto kokybės komisijos išvados

Vilnius. Valdžia nusiteikusi gamintojus ir platintojus įpareigoti ženklinti į Lietuvą įvežamus maisto produktus ir kitus gaminius, jeigu jų sudėtis skirsis nuo originalių tokių pat produktų kitose šalyse.

Seimas antradienį po pateikimo pritarė tokiam siūlymui, kurį teikia pusmetį importuojamų maisto produktų kokybę tyrusi parlamentinė komisija. Galutinai Seimas dėl to balsuos vėliau.

Už išvadas balsavo 79 Seimo nariai, prieš - vienintelis Audito komiteto narys „valstiečių" frakcijos narys Naglis Puteikis, o susilaikė 14, tačiau daugelis parlamentarų komisijos išvadas kritikavo.   

N. Puteikis jas pavadino labai atsargiomis, diplomatiškomis bei „glotnių formuluočių".  „Nepadarysi jokio poveikio tokiu diplomatišku dokumetu, reikalinga griežta pozicija", - kalbėjo parlamentaras.

Socialdemokratų partijos frakcijos atstovė Dovilė Šakalienė tikino ilgai gyvenusi Šveicarijoje bei Prancūzijoje ir matanti akivaizdžius produktų kokybės skirtumus šiose šalyse ir Lietuvoje. „Juk iš esmės ka lbame tik apie minimalius reikalavimus, o tai yra toks pat skirtumas, kaip tarp studentų, kurie gauna 5 ir 10. Kaip ir minimumas yra (abu išlaikė - BNS), bet kokybė skiriasi", - kalbėjo ji.

Konservatorius Mykolas Makauskas apgailestavo, kad po tyrimo „didelių pokyčių nenusimato". „Kokybė paliekama gamintojų gerai valiai", - tikino jis, pasigedęs griežtesnių produktų kokybės reikalavimų.  

„Valstiečiui" Raimundui Martinėliui suabejojus, ar įpareigojus ženklinti produktus, kurie skirsis sudėtimi ar kokybe, nedidės produktų kainos, komisijos pirmininkė „valstietė" Guoda Burokienė tikino, kad tai nėra prognozuojama.  

„Nemanau, kad padidėtų kainos užklijavus vienokios ar kitokios spalvos lipdukus. Žmonės gautų daugiau informacijos", - sakė G. Burokienė.  

Tačiau R. Martinėlis sakė esąs įsitikinęs, kad ženklinimas „tebus psichologinis efektas žmonėms, sukeliantis neigiamas arba teigiamas emocijas".   

Komisija taip pat siūlo Vyriausybei 2019 metų biudžete numatyti lėšų maisto ir ne maisto produktų (pavyzdžiui, skutimosi peiliukų, skalbimo miltelių ir kitų) dvejopos kokybės tyrimams atlikti.   

Speciali Seimo komisija po pusmečio tyrimo nenustatė, kad į Lietuvą pateko maisto produktų, kurie kenktų sveikatai, taip pat konstatavo, kad Lietuvos vartotojai nėra diskriminuojami, importuojant skirtingos nei kitose šalyse sudėties tų pačių ženklų maisto produktus.   

Pernai spalį sudaryta komisija aiškinosi, kodėl skiriasi Lietuvoje ir kitose Europos Sąjungos (ES) šalyse parduodami to paties prekės ženklo maisto produktai.

Maisto ir veterinarijos tarnyba nesulaukė priekaištų, kad tik 2017 metais atliko šios problemos tyrimą, nors apie ją buvo žinoma nuo 2011 metų. Išsiaiškinta, kad Maisto ir veterinarijos bei Vartotojų apsaugos tarnybos nebuvo gavusios skundų dėl dvejopos maisto produktų kokybės, teigia komisija.

Komisijos nariai sutarė, kad kai kurių ES valstybių atlikti tyrimai dėl dvejopos prekių kokybės patvirtino, jog tai yra bendra ES rinkos problema, bet visos bendrijos lygiu jos niekas nesprendė.

Parlamentinis tyrimas buvo pradėtas Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai pernai rugpjūtį paskelbus, kad kai kurių Vokietijoje ir Lietuvoje parduodamų maisto produktų sudėtis skiriasi. Po tyrimo gamintojai teigė, kad pretenzijos dėl produktų kokybės - nepagrįstos, nes atskirose rinkose skiriasi vartotojų skoniai, o ne produkto kokybė.

BNS, MŪ inf.
    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos