Basf 2024 04 09 A1 Basf 2024 04 09 m1
Maistas
Pesticidų uždraudimas būtų pragaištingas žemės ūkiui

Londonas. Briuselyje rimtai svarstoma uždrausti kai kuriuos pesticidus, atsižvelgiant į jų neigiamą poveikį bičių populiacijoms. Tačiau, anot kai kurių ekspertų, toks sprendimas sukeltų „katastrofą" žemės ūkio sektoriuje, praneša „Science Daily".

Šį mėnesį Europos Komisija pasiūlė iš dalies uždrausti tris pesticidus - imidaklopridą, klotianidiną ir tiametoksamą, kurie priklauso neonikotinoidų grupei. Šį žingsnį nulėmė Europos maisto saugos agentūros (EFSA) ataskaita, kurioje teigiama, kad sėklos, apdorotos neonikotinoidais, kelia didelę riziką bitėms, renkančioms žiedadulkes ir nektarą nuo augalų, išaugusių iš minėtų sėklų.

Neonikotinoidai daugiausia naudojami sėklų (ypač rapsų, kukurūzų ir kitų grūdų) apdorojimui prieš sėją. Tai padeda apsaugoti augalus nuo kenkėjų, pavyzdžiui, amarų.

ES sveikatos apsaugos ir vartotojų teisių komisaras Tonis Borgas (Tonio Borg) pareiškė, jog būtina imtis priemonių siekiant apsaugoti bites, tačiau „visiškas preparatų uždraudimas negali būti pateisinamas".

Britų ūkininkų sąjungos atstovas Džeimsas Koksas (James Cox) pareiškė, kad draudimai „rimtai" paveiktų aliejinių rapsų ir kitų grūdinių augalų auginimą, nes tokiu atveju ūkininkai bus priversti apdoroti pasėlius iš karto po augalų sudygimo, o tai papildomas darbas ir papildomos išlaidos.

Anot Dž. Kokso, apdoroti sėklas prieš sėją - vadinasi padaryti viską vienu ypu. „Jei mums teks apdoroti augalus po sėjos, tai pareikalaus ne vien papildomų išlaidų ir laiko, bet taps dar vienu papildomu taršos šaltiniu. Kenkėjai savaime niekur nedings ir mes vis tiek turėsime su jais kovoti. Mes pradėsime naudoti kitus preparatus, bet mūsų pasirinkimo galimybės sumažės", - sako ūkininkas. Jo įsitikinimu, pesticidų asortimento sumažinimas ir jų dozių didinimas paskatins atsparių kenkėjų formų atsiradimą.

„Syngenta" atstovo Liuko Gibso (Luke Gibbs) teigimu, teorinėse EFSA išvadose neatsižvelgiama į visus šiuo klausimu atliktus tyrimus ir nepriklausomos stebėsenos duomenis.

Šiemet šiuo klausimu diskutuota Humboldto maisto ir žemės ūkio forume, kurį finansuoja „Bayer Crop Sciences" ir „Syngenta". Ekspertai padarė išvadą, kad draudimas apdoroti sėklas  neonikotinoidais prieš sėją gali penktadaliu sumažinti derlių, dėl to Europos Sąjungos žemės ūkis gali kasmet patirti 4,5 mlrd. eurų nuostolių.

Bioversija 2024 04 15 m7

Tačiau kritikai, tarp jų Kovos su pesticidais tinklo (PAN) atstovai, atmeta šias išvadas. „Gamintojai stokoja rimtų argumentų savo pozicijai apginti ir mato tik dvi alternatyvas: neonikotinoidų naudojimą arba visišką jų atsisakymą. Italijos mokslininkų tyrimai parodė, kad atsisakę naudoti šiuos produktus kukurūzų augintojai nepatyrė nei derliaus nei pelno nuostolių", - teigė PAN atstovas Nikas Molas (Nick Mole).

Organizacijos „Žemės draugai" (Friends of the Earth) aktyvistai irgi pasisako prieš šiuos preparatus, ragindami „inicijuoti neonikotinoidų pabaigos pradžią". Kompanijos „B&Q" ir „Homebase" pareiškė, kad atsisako sėklų apdorojimo preparatų, kurių sudėtyje yra veikliosios medžiagos imidakloprido, o „Wickes" informavo, kad ieško kuo pakeisti produktus, kurių sudėtyje tiametoksamo

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos