Kiaulių maras
Rusija uždraudė ir virtų dešrų importą
2014-04-02

Vilnius/Briuselis. Rusija pranešė, kad nuo balandžio 7-osios iš Lietuvos ir Lenkijos nebeįsileis gatavų mėsos produktų su kiauliena, vadinasi, mėsos perdirbėjai nebegalės ten eksportuoti ir virtų dešrų. Skaičiuojama, kad Lietuvos gamintojai dėl to netektų apie 90 mln. litų metinių pajamų.

„Balandžio 7-ąją mes irgi įvedame priemones, kurių jau ėmėsi viena Muitų sąjungos narė - Baltarusija, dėl gatavos (mėsos - red.) produkcijos tiekimo iš Lietuvos ir Lenkijos", - pranešė „Rosselchoznadzor" vadovas Sergejus Dankvertas.

Jo žodžiais, toks sprendimas priimtas po „Rosselchoznadzor" konsultacijų su Europos Komisijos atstovais kovo pabaigoje Ženevoje vykusiame Pasaulio prekybos organizacijos Sanitarijos ir fitosanitarijos priemonių komiteto posėdyje.

Lytagra 19 03 mobilus 3 paragrafas

Europos Sąjungai prikiša nekonstruktyvumą

„Mes dar kartą įsitikinome kolegų Europoje pozicijos nekonstruktyvumu, sprendžiant afrikinio kiaulių maro regionalizavimo, taip pat žaliavos tiekimo iš pavojingų šiuo požiūriu regionų Lietuvoje ir Lenkijoje kontrolės problemą", - pabrėžė S. Dankvertas.

Anot Rusijos tarnybos, susirūpinimą kelia pirmiausia tai, jog Europos Sąjungoje nekontroliuojamas visas mėsos produktų gamybos procesas.

„Tai ypač pavojinga, kai Lietuvoje ir Lenkijoje nustatytas afrikinis kiaulių maras, ir neatmestina tai, kad ši pavojinga liga toliau plinta ES", - pareiškė Rusijos tarnybos atstovas.

Perdirbėjai baiminasi prarasti rinką

Lietuvos mėsos perdirbėjų asociacijos vadovas Egidijus Mackevičius teigia, kad aukštos pridėtinės vertės lietuviškų produktų Rusija jau nebeimportuoja nuo sausio pabaigos, kai Lietuvoje nustatytas afrikinis kiaulių maras. Rusija dabar įsileidžia tik 72-80 laipsnių temperatūroje apdorotus mėsos gaminius.

Jo teigimu, tikimasi, kad Europos Komisijos ir Rusijos atstovams pavyks susitarti ir rasti kompromisą.

„Kol kas draudimas nėra faktas, vyksta derybos tarp EK ir Rusijos. Tai vertiname kaip derybų poziciją ir tikimės, kad pavyks susitarti. Jeigu ne, tuomet praradimai gali būti vertinami apie 90 mln. litų per metus, iš jų virtų dešrų eksportas, daugiausiai į Rusiją ir Baltarusiją, sudaro apie 60 mln. litų, o apie 30 mln. litų - kiti gaminiai", - sakė E. Mackevičius.

Pasak jo, jei Rusija draudimą tikrai įves, dar daugiau mėsos produkcijos nebus galima parduoti šioje rinkoje.

Lietuva veiks išvien su Lenkija

Lenkijos premjeras mano, kad Rusijos draudimas importuoti mėsos gaminus iš Lietuvos ir Lenkijos nėra politinis sprendimas, tačiau jei taip būtų, Donaldas Tuskas mano, jog Europos Sąjunga reaguotų tinkamai. Anot Lenkijos vyriausybės vadovo, pranešimai apie naują embargą iš tikro nėra jokia naujiena, jie susiję su ankstesniu ribojimu dėl afrikinio kiaulių maro.

Briuselyje viešintis Lietuvos premjeras Algirdas Butkevičius pareiškė, kad šiuo klausimu bus veikiama bendrai su Lenkija.

Lenkijos premjeras D. Tuskas teigė neįžvelgiąs šioje situacijoje politinės potekstės. „Aš nenoriu čia samprotauti ir galvoti, kas ir kaip su ta informacija surišta. (...) Aš nepastebėjau, kad čia jie turi politinę potekstę. Nemanau, kad Rusijos-Ukrainos klausimais Lietuva ar Lenkija išsiskirtų iš kitų ES valstybių, jeigu taip iš tikrųjų būtų, kad Rusija nusprendžia blokuoti mūsų eksportą dėl politinių sumetimų, tuo lengviau bus galima gauti Europos Sąjungos solidarių priemonių - aš tuo įsitikinęs", - trečiadienį Briuselyje po susitikimo su Lietuvos premjeru Algirdu Butkevičiumi sakė D. Tuskas.

„Mes tą informaciją gavom kaip tik tuo momentu, kai kalbėjome su premjeru A. Butkevičiumi, kad atsirado tam tikruose laikraščiuose Rusijos apie tam tikrą embargą, ir aš čia greitai pakalbėjau su ministrais - čia nėra naujos veiklos. Dėl afrikinio kiaulių maro faktiškas embargas kiaulienos produktams funkcionuoja, ir mes čia negalvosim, kiek ši informacija susijusi su politine situacija", - aiškino D. Tuskas.

Jis teigė, kad bus kalbama su Europos Komisija Lenkijos ir Lietuvos vardu ir bus laukiama veiksmų iš Europos Komisijos, kad net „kalbos nebūtų, jog Rusija galėtų pasirinkti Europos Sąjungos valstybes, iš kurių gali apriboti importą".

„Jeigu stebėti tam tikrą praeitą laikotarpį, tokių informacijų būdavo ir daugiau, bet kaip minėjo kolega, tikrai kooperuosimės ir šituos klausimus spręsime", - trečiadienį po susitikimo su Lenkijos premjeru spaudos konferencijoje sakė A. Butkevičius.

BNS, MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką manote apie klimato atšilimą?
Orai