Basf 2024 04 09 A1 Basf 2024 04 09 m1
Gyvenimas toks...
Užaugino braškę milžinę

Kėdainiai r., liepos 10 d. Kėdainių rajone dešimtus metus braškes auginantis Gintaras Dedela uogas auginantis ne dėl rekordų, tačiau šiemet užaugusia uoga milžine negalįs nepasigirti. Jo braškyne išaugusi braškė svėrė 140 gramų, o tai yra tiek pat, kiek svertų maždaug aštuonios vidutinio dydžio uogos.

„Kai radome šią milžinę, visa šeima sustojome pasigėrėti", - pasakoja augintojas. Šįmet uogos skinamos kaip niekada ilgai: pirmosios braškės Dedelų ūkyje sunoko birželio pirmąjį, o derliaus laukiama iki liepos trečiojo dešimtadienio.

Uogos keliauja į turgų

Bioversija 2024 04 15 m7

Tradiciškai uogas pardavinėja turguje. Didžioji dalis keliauja į Panevėžį, o dalelę šįmet bandė parduoti ir Kėdainiuose. „Panevėžiečiai didesni braškių mėgėjai, jas perka noriai ir beveik nesidera, o kėdainiečiai gana vangiai pirko braškes", - miestų skirtumus apibūdino G. Dedela. Vyras neslepia, kad pirmųjų uogų kilogramas kainavo net po 20 litų, o pačiu uogingiausiu metu jų kaina buvo nuo 6 iki 8 litų.

Braškių augintojai šią vasarą gamtą keiksnojo dėl didelio drėgmės pertekliaus, mat uogoms trūko saulės, kad jos kuo greičiau sunoktų ir būtų saldžios, be to, dažni lietūs pradėjo pūdyti braškes.

„Šiaip derliumi šįmet nesame nusivylę. Uogų užaugo nemažai ir kainos laikėsi neblogos", - apibendrino braškių augintojas. Braškė milžinė sveria 140 gramų - beveik tiek pat, kiek svertų maždaug aštuonios vidutinio dydžio uogos

G. Dedela gera nuotaika pasitiko ir pavasarį, mat skirtingai negu pastarąsias dvi žiemas, šįkart uogienojai labai gerai peržiemojo. Šalčiai braškių nesušaldė, nes jos laiku pasidengė nemažu apsauginiu sniego sluoksniu.

Pasirinko dvi veisles

G. Dedela augina dviejų veislių braškes. Ankstyvąsias Elkat ir vėlyvesnes Vikat. Pastarieji dveji nepalankūs metai Dedelų ūkio braškyną buvo sumažinę iki 25 arų, šįmet jis vėl padidėjo iki ankstesniojo ploto - 40 arų. „Daugiausia, apie 32 arus, auginame ankstyvųjų braškių, o Vikat šįmet davė pirmąjį derlių iš keturių arų. Kadangi mačiau, jog jos neblogai auga, tai pavasarį padvigubinau jų plotą", - paaiškina augintojas.

Pardavinėdamas braškes jis pastebėjo, kad uogų dažniausia perka mamos savo mažyliams arba pensininkai. Be to, uogų pirkimas suaktyvėdavo mėnesio viduryje - matyt, kai dirbantieji gaudavo atlyginimus.

***

Apie braškių rekordus

Lietuvos sodininkystės ir daržininkystės instituto tyrimų duomenimis, kurie buvo paskelbti 2009 m., vidutinis „Vikat“ veislės braškių svoris – 28–34,7 gramo. 2010 m. Lazdijų rajono ūkyje „Vikat“ veislės didžiausios braškės skersmuo siekė 6,7 centimetro, uoga svėrė 58 gramus.

Laikraštis „Žemaitis" šių metų liepos 3-ąją pranešė, kad Plungės rajone, Stalgėnuose, Elenos ir Vytauto Jundulų braškyne išsirpo 178 gramus sverianti braškė.

Lenkijoje braškės dydžio rekordas užregistruotas 2009 m. Palenkės vaivadijos ūkyje užaugusi braškė svėrė 138,4 gramo.

Japonijos ūkininkas 2009 metais sukūrė braškių milžinių veislę: pailgos formos uogos siekia 8,5 cm ilgio ir sveria vidutiniškai 80 gramų. Pradėjus prekiauti šių megabraškių sodinukais, vienas jų kainavo 560 JAV dolerių (1,6 tūkst. litų).

Lietuvos rekordus registruojančios agentūros „Factum" direktorius Vytautas Navaitis „Mano ūkiui“ patvirtino, kad šiuo metu didžiausia Lietuvoje išauginta braške yra pripažinta178 g masės uoga, išauginta Stalgėnų k. (Plungės r.), Elenos Jundulienės sodyboje.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos