Turguje pirkėjų laukia su krepšiais ir pintinėmis
2014-07-11

Ukmergė. Antanas Maželis sako, kad ūkininkavimas jam - tai visų pirma laisvė. Pats pasirinko daržovių auginimo būdą (augina ekologišką produkciją), nėra įpareigotas sutarčių su prekybininkais, perdirbėjais, maitinimo įstaigomis, produkciją parduoda turguje tiesiogiai vartotojams.

Ūkininkas pirkėjams siūlo tai, ką ir pats valgo. „Teorinių žinių, kaip padaryti, kad bulvės, morkos, kopūstai, kitos daržovės užaugtų kuo didesnės, tikrai turiu, tačiau neketinu to daryti. Mes už sveiką maistą", - savo pasirinkimą auginti ekologiškus bei išskirtinės kokybės produktus paaiškina ūkininkas, pridurdamas, kad tikrintojų sulaukia dažnai.

Turguje daržoves parduodantis ūkininkas mano, jog sąžininga būtų informuoti pirkėjus, kur užauginta produkcija, pavyzdžiui, Lenkijoje, Lietuvoje, net kokiame ūkyje. Ukmergės turguje kol kas to nėra.

„Lenkiška produkcija konkurencinga, ji kainas pareguliuoja. Iš to išlošia vartotojas. Tačiau neretai ekologiškos ir išskirtinės kokybės produkcijos augintojams rankos svyra - konkuruoti su neekologiška produkcija sudėtinga. Kenkėjų ir ligų nepažeista, lygi, graži ir didžiulė daržovė daugeliui pirkėjų labiau patinka. Ekologiška produkcija ne visada patraukia savo išvaizda", - dalijasi ūkininkas.

Eksperimentai tęsiasi

Reginos ir Antano Maželių 40 ha ūkis yra Siesikuose. Ūkininkai augina kviečius, rugius, kvietrugius, miežius. O didžiausią dirbamos žemės dalį užima daržai.

Nors ūkininkauja apie 15 metų, pripažįsta, kad ieškojimų, pažinimo procesas tęsiasi - net daugelį patikrintų „aksiomų" apeina - nori eksperimentuoti.

„Šiuo laiku dauguma ūkininkų bulves nuo maro jau keletą kartų purškė. O mes dar laukiame. Dažniausiai purškimą nuo maro taip ir „prašokam", kol bulvės žydi. Kai jau peržydi, jei ir užpuola, atiduodam marui - bulvės iš bulvienių jau būna atsiėmusios tai, ką ir turėjo pasiimti", - apie savo eksperimentus pasakoja A. Maželis. Geriausiai tai pavyksta su ankstyvųjų bulvių veislėmis.

Regina ir Antanas Maželiai patenkinti pasirinktu keliu

Taip pat kaip su maru, elgiasi ir su kolorado vabalais. Ūkininkas juokauja, jog jų bulvės turi išties gerus, jas kasdien lankančius šeimininkus - žmona Regina kas rytą apeina, apžiūri, ar dar įmanoma vabalams neskelbti „cheminio karo".

Nuo piktžolių bulves dažniausiai gelbėja jas apvagodami pakinkytu arkliuku. Ūkininkas įsitikinęs, kad arkliu ariant pasiekiama geresnių kokybės rezultatų nei naudojant techniką.

Morkų, kurių pasėjo apie 20 arų, ūkininkas šiemet nepurškė nuo kenkėjų ir ligų. Tik labai kruopščiai joms dirvą rinko, kad būtų smėlinga. Kadangi prieš tai pūdymą laikė, trąšų prireikė visai nedaug.

Ekologiškumą supranta plačiai

Šių „eksperimentinių" metodų taikymas, anot A. Maželio, visai nereiškia, kad daržoves įmanoma užauginti nenaudojant cheminių priemonių. Kartais uždelsus purkšti liga daržą nuniokoja per 2-3 dienas.

„Kad ekologiškų javų galima užauginti, tikiu. Tačiau sutikęs tokį, kuris be jokių cheminių preparatų sėkmingai daržoves užaugina, kepurę tikrai nusiimsiu", - sako jis.

Maželiai augina įvairių daržovių. Žirniai, anot ūkininko, - aikštinga daržovė. Pirkėjai žirnius išgraibsto, tačiau problema yra ta, kad beveik visos žirnių ankštys sunoksta vienu metu ir jų realizacijos laikas labai trumpas. O skaniausi ir saldžiausi jie vos keletą dienų.

„Kas iš to, kad plantacijas užsėsi - pardavimo galimybės vis tiek riboja", - A. Maželis sako, kad jo žirniai keliauja ir į Vilniaus turgavietę.

Apie tai, kad ūkininkams rūpi produkcijos pateikimas, išduoda ant prekystalio stovinčios kraitelės. Ūkininkai įsitikinę, jog prie ekologiškų daržovių, vaisių, uogų nelabai dera polietileniniai maišeliai, plastikinės pakuotės. Žemės ūkio produkcija, gamtos gėrybės mieliau draugauja su krepšeliais, pintomis dėžutėmis, pintinėmis.

Bulves ar morkas pirkėjui suberia į maišelį, tačiau mano, kad į turgų daržovių pirkti reikėtų įprasti eiti su krepšiu. Taip ir aplinka būtų mažiau teršiama.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kokie Jūsų lūkesčiai?
Orai