Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 m1
Gyvenimas toks...
Smulkus ir vidutinis sektorius stabdo plėtros planus

Vilnius. Daugiau nei du trečdaliai Lietuvos smulkaus ir vidutinio verslo (SVV) įmonių šiais metais neplanuoja plėtros ir tai kelia riziką visai Lietuvos ekonomikos raidai. Smulkus ir vidutinis sektorius kur kas vangiau planuoja priimti naujų darbuotojų ar įsigyti įmonės turto, nes nesugeba suvaldyti augančių išorinių rizikų, ypač išlaidų darbo užmokesčiui augimo.

Tokius duomenis atskleidė draudimo bendrovės „Lietuvos draudimas" antrą kartą atliktas tyrimas „Lietuvos SVV atsparumo išorinėms rizikoms indeksas".

„Lietuvos SVV sektoriaus optimizmas dėl ateities blėsta, ypač atsargesnės plėstis ir augti yra įmonės, kurios jau yra susidūrusios su tokiomis išorinėmis rizikomis kaip išlaidų darbo užmokesčiui augimas, verslo sąlygų reguliavimo pokyčiai, technikos ir įrangos gedimai, auganti konkurencija, darbuotojų klaidos, prekių ir paslaugų paklausos mažėjimas. Su bent viena iš šių rizikų yra susidūrę daugiau nei pusė įmonių ir tai yra šešios pagrindinės išorinės rizikos, kurios labiausiai atakuoja Lietuvos SVV sektoriaus imunitetą", - sako Tadas Dovbyšas, „Lietuvos draudimo" Verslo klientų departamento direktorius.

Bioversija 2024 04 15 m7

Šiemet priimti naujus darbuotojus ketina tik maždaug kas ketvirta (23 proc.) SVV įmonė, kai praėjusiais metais naujų darbuotojų priėmimą planavo 35 procentai apklaustų įmonių. Atitinkamai, padaugėjo teigiančių, kad šiais metais darbuotojų skaičiaus nekeis, tokių yra 69 proc. apklaustų bendrovių.

Palyginti su pernai metais taip pat sumažėjo įmonių, planuojančių įsigyti turtą - šiemet tai ketina daryti kiek daugiau nei ketvirtadalis - 26 proc., kai pernai naujus įsigijimus planavo 39 proc. apklaustųjų. Šiemet 68 proc. SVV įmonių neplanuoja plėstis įsigyjant naujų įrenginių, pastatų, automobilių ir kito turto.

„Tikėtina, kad mažėjančias Lietuvos verslo investicijas lemia mažėjanti įmonių laisvų lėšų dalis, todėl šiais metais bus bandoma išlaikyti teigiamą balansą ir neprisiimti papildomų finansinių įsipareigojimų. Pastebime, kad didinti darbuotojų skaičių ir plėstis dažniau planuoja tos įmonės, kurios valdo išorines verslo rizikas ir tai joms leidžia neatidėti savo plėtros planų. Tos įmonės, kurios planuoja didinti darbuotojų skaičių bei įsigyti turtą, dažniau nei to neplanuojančios įmonės, naudojasi draudimo paslaugomis bei papildomomis rizikų valdymo priemonėmis", - teigia T. Dovbyšas.

Lietuvos SVV atsparumo indeksas išlieka vidutiniškas

„Lietuvos draudimo" antrą kartą įvertintas Lietuvos SVV įmonių atsparumo išorinėms verslo rizikoms indeksas per metus beveik nepakito - siekia 68 punktus iš 100 galimų ir išlieka vidutinis. Pernai šis indeksas buvo 69 punktai iš 100 galimų. Indeksą lemia įmonių nerimo dėl išorinių verslo rizikų lygis, įmonių patirtis susiduriant su tokiomis rizikomis, įmonių dėmesys prevencijai.

Nors indeksas beveik nepakito, tačiau pasikeitė įmonių nerimo lygis ir elgsena imantis prevencinių priemonių. Palyginti su pernai metais, šiemet įmonės labiau nerimauja dėl rizikų, tačiau yra geriau apsisaugojusios.

Tyrimo duomenimis, Lietuvoje išorinių rizikų nevaldo arba tai daro neefektyviai  30 proc. SVV įmonių, šių įmonių atsparumas išorės rizikoms yra labai mažas. Vidutinį išorinių rizikų atsparumą Lietuvoje turi kiek mažiau nei pusė (40 proc.) Lietuvos SVV įmonių. Pats sudėtingiausias verslo rizikų valdymas yra rizikų mažinimas, ką Lietuvoje tikslingai daro 30 proc. SVV įmonių, jos patenka tarp didelį atsparumą išorinėms rizikoms turinčių bendrovių.

AB „Lietuvos draudimas", MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kokio senumo traktorių turite ūkyje?
    Visos apklausos