Basf 2024 04 09 A1 Basf 2024 04 09 m1
Gyvenimas toks...
Gintarinio avilio savininkas meistrauja Dadano avilius

Plungė. Šalies bitininkai, šiuo metu kopinėjantys vasaros medų, randa laiko kartu aptarti problemas, pasidžiaugti pasiekimais ir pasilinksminti. Praėjusį savaitgalį Mardosų kaime, Minijos pakrantėje, surengta tradicinė Lietuvos bitininkų šventė.

Ji vyko jau 37-ąjį kartą ir iš kitų išsiskyrė tuo, kad šįkart dalyvavo gausios septynių užsienio šalių bičiulių delegacijos iš Europos ir Afrikos. Bitininkai ne tik dalijosi patirtimi, bet įvertino pasiekusius geriausių rezultatų. Bičių karalienės titulas atiteko Violetai Šedienei iš Kretingos r., o Metų bitininku pripažintas Donatas Abrutis (Plungės r.).

Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba trejus metus iš eilės uoliausiems bitininkams dovanoja gintarinį avilį. Šiais metais už darbštumą, pasišventimą bitininkavimo tradicijoms ir jų perdavimą jaunajai kartai prizas atiteko Kazimierui Sadauskui.

Vilniaus rajone esantis bitynas antrą kartą iš eilės išrenkamas pažangiausiu bitynu Lietuvoje. Jį K. Sadauskui perdavė uošvis. Tai paskatino domėtis bitininkyste, į veiklą įtraukti jaunimą, perduoti iš kartos į kartą puoselėtas bitininkystės tradicijas. 30-ties bičių šeimų bityną prižiūrintis K. Sadauskas nusimano ne tik apie bites. Nagingas bitininkas savo rankomis daro ilgaamžius, patogius Dadano tipo avilius, medinius stendus.

Gintarinio avilio savininkas Kazimieras Sadauskas iš Vilniaus rajono ne tik nusimano apie bites, bet ir meistrauja Dadano avilius

Vydmantiškė bitininkė Violeta Šedienė – vienintelė Klaipėdos apskrityje ekologinio bičių ūkio puoselėtoja ir sertifikuota išskirtinės kokybės produkcijos gamintoja. Kartu su sūnumi ji prižiūri 100 bičių šeimų. „Jei žiūriu į skaičius, nesu patenkinta šiųmetiniu medunešiu. Birželio mėnesį medaus praktiškai nebuvo, vieną sukimą praradome. Tačiau tai, ką davė liepa – džiugina“, – sako V. Šedienė.

Bitininkų sąskrydis Mardosų kaime jai tapo dviguba švente – tą dieną sukako 32 metai, kai moteris bitininkauja, o ilgametis triūsas įvertintas Bičių karalienės titulu.

Bioversija 2024 04 15 m7

Tradicinė bitininkų šventė nestokoja naujų spalvų

V. Šedienė dešimt metų bitininkauja ekologiškai, prieš kelerius metus įgijo ir išskirtinės kokybės produkcijos sertifikatą – medų ji pilsto tik į stiklinę tarą. Plastiką naudoja tik pirkėjui paprašius medų transportuoti į svečias šalis. Bitininkė įrengė ir medaus produktų apdirbimo cechą.

Moteris džiaugiasi, kad šio verslo ėmėsi ir sūnus, kad bus kam palikti bitininkystės ūkį. Pati Violeta sako visą gyvenimą gyvenusi iš bičių ir daug ko iš jų išmokusi. „Anksčiau aš jaučiausi jų viršininke, o dabar – atvirkščiai. Žaviuosi ir lenkiu galvą prieš šiuos padarėlius, prieš žemę ir saulę. Bitės mane išmokė neskubėti, kitaip žiūrėti į sudėtingas situacijas, spręsti konfliktus, į daug ką pakeitė požiūrį“, – atvirauja Bičių karalienė.

Metų bitininku pripažintas Donatas Abrutis iš Plungės rajono bitininkauja 16 metų, šiuo metu prižiūri 55 bičių šeimas. „Iki liepos pradžios rezultatai buvo liūdni, dabar padėtis taisosi“, – prisipažįsta D. Abrutis. Per vieną sukimą jis išgauna apie 500 kg medaus, o per sezoną – iki 1,5 tonos. Šį kiekį paprastai parduoda iki Naujų metų. „Nevežame į prekybos centrus, nepasiekiame turgaus. Nuolatiniai pirkėjai medų išgraibsto namuose“, – sako Metų bitininkas.

D. Abrutis vadovauja Plungės bitininkų draugijai „Spiečius“, kuri vienija 110 narių, laikančių daugiau kaip 1500 bičių šeimų. Gavęs titulą, bitininkas jaučiasi ne tik pamalonintas, bet ir ketina juo pasinaudoti.

„Pastebėjau, kad ankstesniais metais Metų bitininkais tapę bičiuliai ant medaus indelių etikečių užsirašo šį titulą. Ir aš ketinu taip pasielgti“, – neslepia D. Abrutis.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos