Gyvenimas toks...
Be ginčų sutarta tik vienu klausimu - bandas būtina kontroliuoti
2016-01-29

Vilnius. Įmonės „Gyvulių produktyvumo kontrolė" ir gyvulių veisėjų bei augintojų susitikime, baigiantis antrai pokalbių valandai pradėjo kaisti aistros. Tačiau po keturių valandų karštų diskusijų visi išsiskirstė gana draugiškai. Regis, kai kuriais klausimais sutarimo atsirado daugiau.

Susitikime su Lietuvos galvijų veisėjų asociacijos (LGVA) prezidente ir ūkininke Viktorija Švediene, asociacijos direktoriumi ir Veislininkystės komiteto prie ŽŪR pirmininku dr. Edvardu Gedgaudu, ūkininkais Dalia Kairaitiene ir Mariumi Eglynu dalyvavo valstybės valdomos UAB „Gyvulių produktyvumo kontrolė" (GPK) direktorius Alfredas Astikas, jo pavaduotoja Rita Naudužienė, Gyvulių produktyvumo kontrolės  padalinio vadovė Vilma Prusevičienė, konsultantė dr. Danguolė Urbšienė, Gyvulių produktyvumo kontrolės Šiaulių r. skyriaus vadovė Nijolė Stankevičienė, VĮ Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro Gyvūnų ir pieno apskaitos departamento direktorė Daiva Beinorienė, Veislinių gyvulių apskaitos skyriaus vadovas Darius Valkauskas ir jo pavaduotoja Donata Navickienė. Į susitikimą buvo atvykęs ir l. e. ŽŪR direktoriaus pareigas Sigitas Dimaitis.

Delavalis 04.01

UAB „Gyvulių produktyvumo kontrolė" ir gyvulių veisėjų bei augintojų susitikime aptarti abiem pusėms rūpimi klausimai

Abi pusės turėjo viena kitai priekaištų. Ūkininkai ir jų atstovai - dėl nepakankamos GPK paslaugų kokybės ir kainos, kai kurių kontrolės asistentų kvalifikacijos, GPK darbuotojai - dėl galvijų veisėjų menkinamo jų įvaizdžio viešoje erdvėje. Aiškinantis santykius linkėta labiau klausytis vieniems kitų, nes kai kurie nesutarimai kyla paprasčiausiai dėl bendravimo stokos. Visi sutarė tik dėl vieno dalyko - gyvulių produktyvumą būtina kontroliuoti.

„Viską darome, kad mūsų veikla būtų naudingesnė, patrauklesnė ir patogesnė ūkininkams. Todėl ir susirinkome, kad pakalbėtume apie 2016 metus, kas yra taisytina, kokie yra ūkininkų pageidavimai", - teigė GPK direktorius A. Astikas. Vis dėlto, kai E. Gedgaudas pradėjo konkrečiai klausti kai kurių ūkininkams rūpimų dalykų, A. Astikui tai nelabai patiko.

Alfredas Astikas mano, kad GPK įvaizdis viešoje erdvėje be reikalo menkinamas

Ūkininkų atstovai su GPK specialistais ginčijosi dėl pieno mėginių tyrimų atsakymų operatyvumo, kalbėta apie konkretų atvejį, kai gruodžio 16 d. ūkyje paimtas mėginys, 21 d. ištirtas „Pieno tyrimuose", o 29 d. vėlai vakare Galvijų veislininkystės informacinėje sistemoje GVIS rezultatų dar nebuvo. Šiaulių r. GPK Šiaulių r. skyriaus vadovė N. Stankevičienė įžvelgė dvi priežastis, dėl kurių rezultatų galėjo nebūti - laiku neperduota informacija apie sėklinimą arba apie veršiavimąsi. Ūkininkės V. Švedienės įsitikinimu, tam įtakos turėjo tik Kalėdų laikotarpis.

Ne visi LGVA vadovų Viktorijos Švedienės ir Edvardo Gedgaudo klausimai patiko GPK atstovams

E. Gedgaudas domėjosi, kodėl Lietuvoje GPK paslauga tokia brangi, palyginti su Estija, kur B metodas kainuoja perpus pigiau, kaip skelbia jų interneto svetainė? A. Astikas siūlė nenaudoti žodžio „brangi", nes tai - skirtinga paslauga. E. Gedgaudas nustebo: „Ar Estijoje, ar Lietuvoje, ar Vokietijoje - B metodas yra tas pats. ICAR yra nurodęs metodus." Vis dėlto GPK atstovai tikino, kad Lietuvoje B metodas skiriasi.

„Pažiūrėkite, ar pas mus tos kainos aukštos? Nėra jos aukštos. Jeigu norite padėti ūkininkams, žiūrėkite kitų rinkų, matote, kaip pieno kainos nukrito. Tai jūsų tiesioginis interesas. O jūs bandote suspausti tyrimų kainą, bet dėl to tik paslaugos kokybė nukentėtų. Juk dabar mes nemažai dalykų darome nemokamai, o jeigu apkarpysime kainą, tai tas nemokamas paslaugas apmokestinsime". - aiškino GPK direktorius.

E. Gedgaudas atšovė, kad dėl nukritusių pieno kainų LGVA ir nori kuo daugiau padėti ūkininkams, todėl ir ieško bendrų taškų, nori matyti, kaip, iš ko sudaryta GPK paslaugos kaina, nes visi mato tik bendrą jos krepšelį. Kontroliuojant A metodu GPK paslaugos kaina - 28,33 EUR. GPK dalis paslaugos kainoje sudaro 77,3 proc. (21,89 EUR), o „Pieno tyrimų" - 22,7 proc. (6,44 EUR). B metodo kaina - 12,50 EUR, o GPK ir „Pieno  tyrimų" dalis atitinkamai sudaro 48,5 (6,06 EUR) ir 51,5 proc. (6,44 EUR). 70 proc. kainos kompensuoja valstybė.

Ūkininkas Marius Eglynas, prieš metus ūkyje įdiegęs robotus, su GPK teigė turėjęs nesutarimų dėl pieno kiekio skirtumo

LGVA direktoriaus manymu, didelė problema, kad GPK netaiko ūkių diferencijavimo. „Vykdytojai, priklausomai nuo kontrolės metodo, įsipareigoja atlikti pieninių karvių veislių produktyvumo kontrolę, pagal poreikį teikti ženklinimo paslaugas. O kaip tą kontrolę jūs įvardijate? Vienuose ūkiuose asistentas nepajėgus atlikti kontrolės, jis būna tik stebėtojas, tai jau turėtų keisti kainą. Be to, nėra ūkių diferencijavimo pagal jų dydį, o tai būtina padaryti. Jau 8 metus Lietuvoje yra melžimo robotai, bet to nėra paslaugos teikimo sutartyse", - vardijo E. Gedgaudas tai, kas, jo manymu, keistina GPK sistemoje.

GPK vadovai informavo, kad tarp 2016 m. naujovių numatyta, kad robotų kalibravimas kontroliuojamose bandose bus priskirtas gyvulių produktyvumo kontrolės paslaugai, kaip ir kitų pieno kiekio matavimo priemonių kalibravimas.

Ginčų kilo ir dėl kontrolės metodo kainos, kai ūkyje yra įdiegta bandos valdymo programa ir ant pieno mėginių nereikia klijuoti lipdukų su karvių numeriais (sistema be barkodų). Bendrovės, kurios neklijuoja barkodų ir kur asistentas yra tik stebėtojas, mano, kad GPK paslaugos kaina turėtų būti mažesnė.

GPK konsultantė mokslininkė D. Urbšienė sutiko, kad bebarkodė sistema atpigintų paslaugą, bet, jos manymu, dar reikia įrodyti, ar tai bus tikslu, reikia paremti moksliniais tyrimais.  Jos žiniomis, vokiečiai jau atsisako bebarkodės sistemos ir pradeda naudoti aukšto radijo dažnio barkodus, kad niekas negalėtų mėginių sukeisti ar kitaip jais manipuliuoti. Jos manymu, prie naujovių reikia eiti palaipsniui.

„Palaipsniui eisime labai ilgai ir niekaip nespėsime kartu technologijomis, kurios eina sparčiu žingsniu. Todėl mūsų veislininkystė ir yra akmens amžiuje", - pastebėjo E. Gedgaudas.

D. Urbšienė nesutiko: „Jeigu karvių produktyvumas siekia 7 tūkst. kg per laktaciją, ar tai labai blogai? Paklauskite Mariaus (posėdyje dalyvavusio ūkininko Mariaus Eglyno - red. past.), kuris sako, kad didesnio produktyvumo nenori, nes nenori daugiau problemų."

GPK konsultantė, autoritetinga mokslininkė Danguolė Urbšienė mano, kad kontroliuojamose bandose pasiektas 7,1 tūkst. kg pieno per metus vidurkis yra geras rezultatas

Ir E. Gedgaudas, ir V. Švedienė teigė, kad tai kiekvieno pasirinkimas, nes ir ūkiai skirtingi. Bet visi sutiko, kad negalima stabdyti tų ūkininkų, kurie nori eiti į priekį.

A. Astikas paragino ir pačius veisėjus kreiptis į LAEI, kad jie atliktų būtinus skaičiavimus.

Vis dėlto A. Astikas turėjo pretenzijų E. Gedgaudui, kad šis neva neigiamai piešia GPK veiklą spaudoje, atstovauja ūkininkams, nors jie ir patys galėtų kreiptis ir į GPK, ir į ŽŪIKVC.

Savo ruožtu E. Gedgaudas atvirai klausė A. Astiko, iš kieno lėšų - GPK ar asmeninių - spaudoje publikuotas jo užsakomasis straipsnis, kuriame jis neigiamai atsiliepė ir apie verslą, ir apie ūkininkus. „Mano straipsnis - mano reikalas", - atšovė Darbo partijai atstovaujantis A. Astikas.

Pradėjus kaisti atmosferai, S. Dimaitis paragino baigti politikuoti arba skirstytis. „Jeigu galime ką išspręsti, sprendžiame, jeigu ne - skirstomės. Čia neturi būti nieko asmeniška, o jūs pletkais užsiimate", - oponavo S. Dimaitis A. Astikui, kai šis kaip kozirį bandė ištraukti dviejų asociacijų pasitraukimą iš Veislininkystės komiteto.

Nurimus aistroms, A. Astikas kalbėjo, kad nesusipratimai ar įtampa kyla tik dėl bendravimo stokos, tad siūlė dažniau visiems susėsti prie stalo, kad nereikėtų susirašinėti per žiniasklaidą.

„Manau, teigiami postūmiai matosi. Į klausimus atsakyta, tik į ne visus išsamiai. Negavome atsakymo apie kainų diferencijavimą, bet, tikimės, ir šiuo klausimu pokyčių sulauksime. Mūsų asociacija taip pat parengs kelis pasiūlymus ir stengsimės judėti į priekį", - reziumavo LGVA direktorius E. Gedgaudas.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks Jūsų pomėgis laisvalaikiu?
Orai