Basf A1 25 03 24 Basf m1 25 03 24
Gyvenimas toks...
Arnetų name - sėkmingiausiai dirbantis amatų centras

Kėdainiai. Metų sandūroje Žemės ūkio ministerijos organizuotame renginyje „10 metų tautinio paveldo atgimimui" buvo apdovanoti sėkmingiausiai dirbantys amatininkai, amatų centrai, pagerbti tautinio paveldo puoselėtojai. Sėkmingiausiai dirbančiu amatų centru 2017 metais pripažintas Tradicinių Kėdainių amatų centras Arnetų name.

„Nieko nėra smagiau, kaip nuoširdaus darbo įvertinimas. Nors centras veikia porą metų, bet mes jau turime gana tvirtą vardą ir pradedame rinkti įvertinimus. Tačiau mūsų veikla nėra skirta vien tam, mums svarbiausia, kad esame įdomūs žmonėms'', - sakė Žemės ūkio ministerijos apdovanojimą gavusi Kėdainių krašto muziejaus Tradicinių amatų centro Arnetų name vadovė Regina Lukminienė.

Bioversija m7 2024 03 29

Amatų centre vykdomos neformalaus vaikų ir suaugusiųjų švietimo programos

Amatų centre Arnetų name rengiami edukaciniai užsiėmimai, kuriuos veda sertifikuoto tautinio paveldo produktų amatininkai, vykdomos neformalaus vaikų švietimo programos, amatininkų paruošti geriausi moksleivių darbai eksponuojami Lietuvos moksleivių liaudies dailės konkurse „Sidabro vainikėlis", vykdoma neformaliojo suaugusiųjų švietimo ir tęstinio mokymosi programa, organizuojamos tradicinių amatininkų parodos, paskaitos, seminarai. Amatai pristatomi Kėdainių rajono ir respublikiniuose renginiuose.

Centras pradėjo aktyviai vykdyti veiklą 2015-ųjų pavasarį. Namas yra unikalus paminklas ir vertingas turizmo objektas, škotų bendruomenės, gyvenusios XVII-XVIII a. Kėdainiuose materialus palikimas. Tradicinių amatų centro pagrindinis tikslas - išsaugoti, rekonstruoti ir išlaikyti savo krašto tradicinių amatų gyvastį.

Centre paruoštos šešios edukacinės programos: „Audimas", „Juostų pynimas", „Pinymas iš vytelių", „Drožyba", „Keramika" ir „Margučių marginimas vašku".

„Vaikams labai patinka velykiniai margučių marginimais, vaikinams patinka drožyba, merginos iš naujo atranda audimą, kantresnieji žavisi pynimu ar juostų rišimu. Čia kiekvienas gali atrasti sau įdomią veiklą. Smagu, kad kartą atėjusieji gana dažnai sugrįžta ir dar bičiulių atsiveda“, – sako Regina Lukminienė

„Šiuo metu Kėdainių rajone yra 13 sertifikuoto tautinio paveldo amatininkų, kurie garsina kraštą nuostabiais gaminiais. Nors centras veikia tik trečius metus, jau galime pastebėti puikius rezultatus. Džiugu, kad tautiniu paveldu šiandien domisi nuo jaunimo iki vyresnio amžiaus žmonių", - sakė Kėdainių rajono meras Saulius Grinkevičius.

Žemės ūkio ministras Bronius Markauskas pažymėjo: „Pirmiausia žemės ūkis yra kaimas ir jame gyvenantys žmonės. Kaimas išsaugo mūsų senolių tradicijas, kurios svarbios ne tik mūsų pačių tapatumui, bet kartu ir įvaizdžiui".

Arnetų namas mūrytas XVII a. viduryje škotų pirklio Jono Arneto, prie Didžiosios rinkos aikštės - pagrindinės to meto Kėdainių miesto turgavietės

Nuo 2007 m. ŽUM sertifikavo 2946 tautinio paveldo produktus. Didžiąją dalį jų - 2489 - sudaro tradiciniai gaminiai: duona, šakočiai, didžkukuliai, meduoliai, medžio, kalvystės, gintaro ir kt. dirbiniai. Taip pat sertifikuoti 443 tradicinių veislių augalai, gyvūnai ir jų produktai bei 14 tradicinių paslaugų. Per dešimtmetį sertifikuotos net 42 tradicinių mokymų programos bei atestuoti 159 tradicinių amatų meistrai.

Iš viso Lietuvoje tautinio paveldo produktus gamina 630 tradicinių amatininkų ir 127 įmonės.

Sėkmingiausiai dirbančiu ne maisto gaminių amatininku 2017 m. pripažintas laivadirbystės - tradicinio amato puoselėtojas iš Rusnės Simas Knapkis, aktyvus savo krašto tradicijų puoselėtojas, kurio dėka atkurtas senasis laivadirbio amatas.

Apdovanojimą gavo ir 2017 m. sėkmingiausiai dirbanti tautodailininkė, menininkė Rita Vasiliauskienė, kuri nuo 2005 m. Arklio muziejuje kepa sertifikuotą A kategorijos paprastą raugintą duoną ir veda edukacines programas. Ji taip pat gamina lietines žvakes, margina margučius, karpo karpinius.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos