Basf A1 27 02 24 Basf 27 02 24 m1
Energetika
Privačioje žemėje rasta nafta priklauso valstybei

Vilnius. Naftos paieškos Suvalkijoje dalį žemės savininkų paskatino susimąstyti apie galimą finansinę naudą, tačiau žemės savininkui priklauso tik viršutinis žemės sluoksnis (dirvožemis), o žemės gelmių turtai yra išskirtinė valstybės nuosavybė. Radus naftos, žemės savininkai turi galimybių užsidirbti netiesiogiai.

Lietuvos įstatymai nurodo, kad į naftą žemės savininkai neturi jokios teisės, tačiau turi galimybę užsidirbti kitokiais būdais. „Nafta žemės savininkui nepriklauso, jis gali uždirbti tik išnuomojęs ar pardavęs sklypą", - „Mano ūkiui" paaiškino Lietuvos geologijos tarnybos Informavimo skyriaus vedėja Indrė Virbickienė.

Pagal Žemės gelmių įstatymą, privačioje žemėje randamus gamtos išteklius gali naudoti žemės savininkai savo reikmėms, taip pat gali įteisinti kaip mažąjį karjerą (iki 0,5 ha ploto) ir kasti smėlį ar žvyrą.

Bioversija m7 2024 03 12

Naftai eksploatuoti leidimai suteikiami tik konkurso būdu. Kaip jau rašėme, Suvalkijoje (Kudirkos-Kybartų plote) konkursą laimėjo UAB „Diseta", ji atlieka tik naftos žvalgybą. Žvalgyba galima privačiuose sklypuose, bendrovė gali nuomoti sklypą ar pirkti iš savininkų. „Į naftą žemės savininkai jokios teisės neturi (išskyrus pajamas už žemės sklypą), dalį mokesčių už naftą (jei tik bus rasta) gaus savivaldybė", - sakė I. Virbickienė.

Įstatymuose numatyta, kad mažuosius karjerus galima naudoti tiktai savo reikmėms (ne pardavimui). Karjere išgautas naudingąsias iškasenas draudžiama parduoti arba naudoti kaip atsiskaitymo priemonę, perleisti, išnuomoti, įkeisti ir pan. Pagal Lietuvos įstatymus žemės savininkui priklauso tik viršutinis žemės sluoksnis (dirvožemis), o žemės gelmių turtai yra išskirtinė valstybės nuosavybė.

„Tam, kad ūkininkui nereikėtų pirkti žvyro, jis savo sklype gali įsiteisinti ir atsidaryti mažąjį karjerą bei panaudoti iškastą mišinį statybose, susitvarkyti savo keliuką ar panašiai. Tam būtinas mažojo karjero pasas. Mažojo karjero plotas negali būti didesnis kaip 0,5 ha, gylis - ne daugiau kaip 2 m. Praktiškai - savininkui priklauso tiek, kiek siekia dirvožemis - apie 0,5-0,8 cm. Aišku, jei reikia kasti pamatus namo statybai ar šulinį vandeniui, jokių kliūčių dėl to nėra.

Derlingas dirvožemio sluoksnis, prieš naudojantis mažuoju karjeru, turi būti nustumdytas, o po rekultivacijos - supiltas į buvusią vietą. Baigtą eksploatuoti karjerą savininkui privalu sutvarkyti savomis lėšomis. Projekte būna iš anksto numatyta, į ką išnaudotas karjeras bus pertvarkytas: į žemės ūkio naudmenas, vandens telkinį ar kitaip", - sakė I. Virbickienė.

Be karjero savininko sutikimo gyventojams draudžiama savavališkai kasti smėlį ar žvyrą. Tos pačios taisyklės galioja ir tiems, kurie norėtų pasikasti maišelį smėlio, ir tiems, kuriems reikėtų viso vežimo. Griežtai draudžiama nelegaliai iškastą smėlį ar žvyrą pardavinėti, nors skelbimų galima rasti ir Lietuvos skelbimų portaluose.

Naujausiais Lietuvos geologijos tarnybos duomenimis, nuo 1990 m. iki 2017 m. gruodžio mėn. 31 d. Lietuvoje išgauta apie 5330 tūkst. kub. m naftos. 2017 metais nafta Lietuvoje buvo išgaunama 14-oje detaliai išžvalgytų naftos telkinių (Girkalių, Kretingos, Nausodžio, Agluonėnų, Vėžaičių, Ližių, Vilkyčių, Pocių, Dieglių, Sakučių, Pietų Šiūparių, Šiūparių, Genčų, ir Šilalės) iš 58-ių gręžinių.

Šiuo metu naftos gavyba nevyksta 4 naftos telkiniuose (Ablingos, Auksoro, Šiaurės Vėžaičių ir Uoksų).

Per 2016 m. Lietuvoje išgauta 77,37 tūkst. kub. m naftos, pernai išgauta 67,88 tūkst. kub. m arba 12 proc. mažiau.

Leidimai žvalgyti ir išgauti angliavandenilių išteklius Lietuvoje yra išduoti aštuonioms bendrovėms - AB „Lotos-Geonafta", UAB „Minijos nafta", UAB „Manifoldas", UAB „Genčių nafta", UAB „LL Investicijos", UAB „TanOil", UAB „Troba„ UAB „Diseta". Nafta išgaunama tik iš telkinių, esančių sausumoje - jos gavybą vykdo penkios bendrovės.

2017 metais buvo išgręžti du nauji angliavandenilių išteklių tyrimo gręžiniai ir vienas  gavybos gręžinys. Šiemet numatoma išgręžti vieną naftos gavybos gręžinio atšaką ir tris angliavandenilių išteklių tyrimo gręžinius.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kokių priemonių imatės dėl užmirkusių žieminių pasėlių?
    Visos apklausos