Energetika
Per biržą tikimasi parduoti ketvirtadalį biokuro
2014-12-10

Vilnius. Preliminariais skaičiavimais, šį šildymo sezoną per biokuro biržą centralizuoto šilumos tiekimo įmonės (CŠTĮ) gali nupirkti 20-25 proc. biokuro. Vien lapkritį biokuro biržos apyvarta sudarė 8,6 mln. litų, o gruodžio 9 d. aukciono metu biokuro parduota už 0,914 mln. litų.

Antradienį, gruodžio 9 d., vykusio aukciono metu 2015 metų gruodžiui ir sausiui pirkto biokuro kaina svyravo nuo 537 iki 600 Lt/tne (tona naftos ekvivalento), kai praėjusį šildymo sezoną atitinkamu laikotarpiu Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos (VKEKK) duomenimis katilinės pagal dvišales sutartis už biokurą mokėjo 682 Lt/tne (gruodį) ir 707 Lt/tne (sausį), t.y. lyginant su praėjusiu šildymo sezonu biokuras atpigęs 15-20 proc.

„Baltpool" duomenimis, 2014 metais per biržą parduodamo biokuro kaina buvo iki 17 proc. mažesnė, negu parduodamo pagal dvišales sutartis.

Lytagra 19 03 mobilus 3 paragrafas

Pagal prekybą biokuru reglamentuojančius įstatymus, 2014 metais valstybės reguliuojamos CŠTĮ turėjo įsigyti mažiausiai 10 proc. biokuro. „Baltpool" skaičiavimais, šiemet per biržą bus nupirkta apie 13 proc. reguliuojamų šilumos gamintojų suvartoto biokuro. Į šį skaičių įtraukti ir metų pradžios, kai biokuro biržos veikla dar tik įsibėgėjo ir per biržą buvo perkami labai nedideli kiekiai, rezultatai.

Biokuro rinkos dalyvių susidomėjimas biokuro birža smarkiai išaugo rengiantis 2014-2015 metų šildymo sezonui. Jei praėjusį šildymo sezoną biržos apyvartos siekė po kelis šimtus tūkstančių litų per mėnesį, šį rudenį vidutinė mėnesinė apyvarta viršijo 8 mln. litų.

„Tai, kad biokuro birža naudinga tiek tiekėjams, tiek pirkėjams, matome ir pagal sparčiai augantį dalyvių skaičių. Nuo rugsėjo biržoje užsiregistravo 7 nauji biokuro pirkėjai ir 11 pardavėjų", -  sako „Baltpool" generalinė direktorė Laura Žalaitė.

Šiuo metu biržoje iš viso užsiregistravę 160 dalyvių, iš jų 118 pardavėjų, 40 pirkėjų 2 dalyviai užsiregistravę vykdyti abi veiklas.

Šiuo metu medienos skiedra ir medienos granulės yra plačiausiai paplitusios biokuro rūšys, todėl biržoje gali atsirasti pakankama šių produktų paklausa ir pasiūla (t.y. susiformuoti likvidumas), o tai sudaro sąlygas susiformuoti teisingoms, ekonomiškai pagrįstoms rinkos kainoms. Ateityje, didėjant kitų biokuro rūšių paklausai ir atsirandant pasiūlai iš alternatyvių gamintojų, biokuro birža numato įdiegti ir papildomų produktų  prekybą; pavyzdžiui, šiaudų granulėmis ar durpėmis.
MŪ,  „Balpool" inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką manote apie klimato atšilimą?
Orai