Basf A1 25 03 24 Basf m1 25 03 24
BŽŪP
Su paramos sąlygomis jauniesiems ūkininkams prašauta pro šalį?

Vilnius. Pateiktų paraiškų pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014-2020 m. programos veiklos sritį „Parama jaunųjų ūkininkų įsikūrimui" skaičius viršijo lūkesčius. NMA duomenimis, pateiktos 1354 paraiškos, kuriose prašoma daugiau kaip 74 mln. eurų paramos, o 2015 metams numatyta keliskart mažiau – 20 mln. eurų. Situaciją analizuoja specialistai ir konsultantai.

Pageidaujama paramos suma lenkia ne tik šiam paraiškų rinkimui, bet ir visam programiniam laikotarpiui (64,7 mln. eurų) skirtą paramą jauniesiems ūkininkams įsikurti.

Sunkiausia įsibėgėti

Bioversija m7 2024 03 12

Jauniesiems ūkininkams projektus konsultantai rengė pagal naujo etapo KPP programoje patvirtintas taisykles, kuriomis vadovautis nebuvo paprasta, nes paraiškų teikimo terminas buvo labai trumpas, reikėjo daug ką išsiaiškinti, praktiškai įgyvendinti taisyklėse nurodytus reikalavimus.

LŽŪKT Utenos biuro Ekonomikos konsultantės Audronės Korsakienės teigimu, sunkiausia pati pradžia, kai rengiami pirmi projektai, o jų įvertinimo patirties nėra. „Parengėme 8 projektus, tačiau kiek jų bus sėkmingi, sunku pasakyti. Problemos paaiškės tada, kai NMA ims juos vertinti. Jauniems ūkininkams reikėjo išaiškinti visą vadinamąją paramos gavimo abėcėlę, supažindinti su paramos gavimo taisyklėmis, kurias patys pirmiausia turėjome gerai išsiaiškinti, suprasti, ko reikalaujama. Įvairiais spręstinais klausimais teko konsultuoti su nacionaline mokėjimo agentūra, tačiau ir čia ne visada išgirsdavome aiškų atsakymą", - sako Ekonomikos konsultantė.

Jos teigimu, daug mažiau būtų buvę sumaišties, jei paramos gavimo taisyklės būtų patvirtintos bent prieš porą mėnesių, o ne paraiškų teikimo išvakarėse. Be to, projektų rengimą apsunkino tai, kad paraiškų teikimui skirtas trumpas terminas - mėnuo. 

„Gal čia dirbtinai tokios sąlygos sudarytos, kad būtų sunkiau projektus parengti ir mažiau pareiškėjų būtų, nes pinigų nedaug, o norinčiųjų paramos - marios", - svarsto specialistė.

Tai, kad su taisyklėmis ir sąlygomis prašauta pro šalį, tvirtina  ir vienos UAB, užsiimančios verslo konsultacijomis,  projektų vadovas, nenorėjęs viešinti savo duomenų. „Tokio srauto pareiškėjų, matyt, niekas nesitikėjo. Dabar bus labai daug žmonių, kurie nieko negaus, nors bus sumokėję konsultantams už paraiškų rengimą, bankams - už garantų išdavimą. Konkurencija žvėriška, o skirtas tik mėnuo. Kodėl kitoms priemonėms ilgesnis laikotarpis?" - nesupranta projektų vadovas. Jo teigimu, sunkiausia buvo prisiskambinti į NMA ir pasitikslinti tuos klausimus, kurie neaiškūs.

„Labai prasta informacinė sistema. Į kai kuriuos klausimus neatsakydavo, į kai kuriuos atsakydavo tiesiog pacituodami taisykles, kurias mes ir taip žinome. Mums reikėjo ne taisyklių citavimo, o normalaus paaiškinimo, kaip traktuoti vieną ar kitą dalyką. Po ilgų vargų išsiaiškindavome, bet tai užtrukdavo, o laikas spaudė. Su bankais taip pat buvo problemų, vieni norėdavo iš karto visus duomenis gauti, mes nespėdavome surinkti, kiti vilkindavo su atsakymu", - teigė pašnekovas.

Įtampa iki galo

Panašiomis mintimis dalijasi ir kiti verslo konsultantai, jauniesiems ūkininkams rengę projektus. Balandžio mėnuo jiems buvo ne tik darbingas, bet ir įtemptas. Daugelis jų paskutines paraiškas NMA pateikė paskutinę minutę, nes užtruko dokumentų tvarkymo reikalai.

„Beveik trečdalis šių paraiškų pristatyta paskutinę jų rinkimo dieną - balandžio 30 d. Paraiškos buvo renkamos nuo balandžio 1 d. Remiantis preliminariais duomenimis, aktyviausi buvo Panevėžio apskrities atstovai - jie pateikė 194 paraiškas, nedaug atsiliko Vilniaus (188), Kauno (174) apskritys", - teigia NMA atstovė A. Mileikaitė.

LŽŪKT Šiaulių biuro konsultantė Ligita Nemeikštienė, kaip ir daugelis kitų, paraiškai reikiamus dokumentus gavo paskutinę minutę, tad ir NMA juos pateikė paskutinę priėmimo dieną.  „Stengėmės pateisinti visų lūkesčius, bet kai kurie ūkininkai nespėjo laiku surinkti dokumentų. Reikėjo pažymų iš bankų, įmonės vėlavo su komerciniais pasiūlymais. Tiems, kurie matėme, kad tikrai nespės, kurių ūkiai dar nebuvo įregistruoti, sakėm „neforsuokit", geriau neskubėdami ruoškitės kitiems metams", - sako L. Nemeikštienė.

Bankai nepavedė?

Nors ūkininkai susidūrė su pradinio kapitalo problema, daugeliui ją pavyko išspręsti bendradarbiaujant su bankais. Buvo ir tokių, kurių verslo planus bankai atmetė  ir garantinio rašto nesuteikė. Neturint pakankamai užstato buvo galima kreiptis į UAB Žemės ūkio paskolų garantijų fondą, tačiau tam vieniems pritrūko laiko, kitiems informacijos.

Arvydo Žilinsko, SEB banko ryšių su žiniasklaida vadovo, teigimu, paskolos teikimo garantai išduoti maždaug 100-ui ūkininkų. Kiek ūkininkų kreipėsi iš viso, bankas neregistruoja, tačiau didelei daliai pažymos išduotos.

„Prašymus, kuriuos esame gavę, galime skirstyti į dvi kategorijas: vienų verslo planas aiškus, pagrįstas - kur galima suteikti garantinį raštą, ir likusieji, kuriuos įvardijame, kaip tam tikrus bandymus pažiūrėti, o gal pavyks. Jeigu nematome, kad planas galėtų būti realiai įgyvendintas, tai ir atsakymas būna neigiamas", - sako A. Žilinskas. Jo teigimu, daugelis jaunų ūkininkų išties turi aiškią verslo viziją ir yra pasirengę siekti sėkmingo rezultato.

Į „Swedbank" dėl finansavimo pažymų kreipėsi  75 jaunieji ūkininkai. „Mes preliminarias finansavimo pažymas išdavėme kone pusei besikreipusiųjų. Pagrindinės priežastys, kodėl pažymos nebuvo suteiktos - nepateikti reikalingi papildomi dokumentai, pareiškėjai pakeitė savo planus, persigalvojo bei kitos priežastys", - teigia  „Swedbank" atstovas Saulius Abraškevičius.

„Gavę jaunųjų ūkininkų prašymus vertinome jų pateikto verslo plano realumą ir ūkininko galimybes jį įgyvendinti. Didžiajai daliai besikreipusių ūkininkų suteikėme preliminarų paskolos teikimo garantą, tačiau nedideliam procentui ūkininkų šio garanto negalėjome suteikti, nes mūsų ekspertų vertinimu jų pateikti verslo planai butų sunkiai realiai įgyvendinami", - tvirtina AB DNB banko specialistė  Rasa Petruškevičiūtė.

Projektus rengusių konsultantų nuomone, kiek mažiau reiklios ir labiau pasitikinčios ūkininkais - Kredito unijos. Čia paskolos teikimo garantai buvo suteikti daugumai besikreipusių. „Paskolos teikimo garantą suteikėme maždaug 30-čiai ūkininkų. Kas tinkamą verslo projektą parengė, tas ir garantijas gavo", - kalba Telšių kredito unijos „Germanto lobis" specialistė Inesa. Nei vieno prašymo neatmetė ir Naujosios Akmenės kredito Unija „Tikroji viltis", Raseinių kredito unija.

Laukia didelis darbas

Atsižvelgiant į šiais metais skirtas lėšas, galės būti patvirtinta apie 400 paraiškų. Dėl likusių paraiškų sprendimai bus priimti artimiausiu metu. Tuo tarpu NMA specialistai, remdamiesi paraiškose pateikta informacija, skuba atlikti administracinį vertinimą ir sudaryti paraiškų atrankos pirmumo eilę, lemsiančią paramos skyrimą.

Pasak NMA vadovo Eriko Bėronto, palengvinti bei pagreitinti darbą gali ir patys jaunieji ūkininkai, nedelsdami atsakyti į agentūros paklausimus, teikti papildomą informaciją, kurios prašoma. Jis pabrėžia, kad pirmumo eilė yra sudaroma remiantis paraiškose nurodyta informacija.

Seimo Kaimo reikalų komiteto vicepirmininko Broniaus Paužos teigimu, galutinio sprendimo dėl paramos dar nėra priimta. „Analizuojama, kiek paraiškų yra pateikta gyvulininkystės, augalininkystės ir kitose srityse. Atsižvelgiant į tai, kurioje srityje bus pateikta daugiau paraiškų, tuomet bus priimtas atitinkamas sprendimas. Remiantis pateiktų paraiškų analizės duomenimis Žemės ūkio ministerija sprendimą priims kitą savaitę", - sako B. Pauža.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos